Wymieniasz opony dopiero gdy grubość bieżnika zrówna się ze wskaźnikiem zużycia? Uwaga! Równie ważne są też inne czynniki, jak choćby stan gumy, który bezpośrednio wpływa na poziom bezpieczeństwa jazdy. Dowiedz się, jak rozpoznać starzenie się opon i wydłużyć okres ich użytkowania.

Przez Opublikowano dnia: 21 czerwca, 2021Kategorie: Zużycie i przebicie446 słowa2.4 minut na przeczytanie
pekniecia-i-starzenie-sie-opon
Copyright © www.istockphoto.com

Na czym polega różnica między zużyciem a starzeniem się opon?

Zużycie opony jest naturalną konsekwencją eksploatacji. Chodzi przede wszystkim o głębokość bieżnika. Pierwotnie głębokie żłobienia między klockami stają się coraz płytsze w miarę pokonywania kolejnych kilometrów. Kiedy grubość bieżnika zrówna się ze wskaźnikiem zużycia, należy bezwzględnie wymienić opony.

Copyright © www.istockphoto.com

Z kolei starzenie się opon ma niewiele wspólnego ze stopniem zużycia, a raczej wiąże się z ich wiekiem, a przede wszystkim ze stanem gumy. Jest to bowiem materiał, którego właściwości zmieniają się z biegiem czasu.

Dlaczego opony się niszczą?

Przewidywana żywotność opon to około 10 lat, niezależnie od tego, czy są one użytkowane, czy po prostu leżą w garażu. Mieszanka gumowa ulega stopniowej degradacji, której tempo zależy od kilku czynników:

  • Warunki pogodowe: w ekstremalnych temperaturach opony zachowują się znacznie gorzej niż w stabilnych warunkach.
  • Warunki przechowywania: wilgoć, światło, temperatura, narażenie na rozpuszczalniki, a także sposób ułożenia podczas przechowywania to niektóre z czynników mających bezpośredni wpływ na żywotność ogumienia.
  • Sposób użytkowania: styl jazdy, obciążenie samochodu, stopień napompowania opon i tym podobne czynniki oczywiście też nie pozostają bez wpływu na trwałość ogumienia.

Jak rozpoznać stare opony?

Nic prostszego – wystarczy zwykła kontrola wzrokowa. Należy jednak dokładnie obejrzeć całą oponę (bieżnik, barki i ściany boczne). W tym celu najlepiej zdemontować jedno z kół pojazdu.

Copyright © www.istockphoto.com

Do najbardziej niepokojących objawów starzenia się opon należą wszelkiego rodzaju pęknięcia powstające w wyniku nadmiernego stwardnienia gumy.„Po upływie 5 lat od daty zakupu, opony należy raz do roku oddać do sprawdzenia w specjalistycznym warsztacie, a po 10 latach należy je bezwzględnie wymienić na nowe (nawet jeżeli poziom zużycia nie budzi żadnych zastrzeżeń). Pamiętaj też o sprawdzeniu koła zapasowego! ”

Porada rezulteo:

W razie stwierdzenia jakichkolwiek pęknięć, jak najszybciej wymień opony na nowe. Uszkodzenia takie świadczą o osłabieniu struktury materiału, która może skończyć się poważnym wypadkiem. Poza tym zbyt twarda guma grozi utratą przyczepności, zwłaszcza na mokrej nawierzchni.

3 zasady pozwalające zapobiec przedwczesnemu starzeniu się opon

Aby maksymalnie wydłużyć żywotność ogumienia, radzimy stosować się do kilku prostych zasad:

  1. Nieużywane opony przechowuj w sprzyjających warunkach i stabilnej temperaturze.
  2. Unikaj długotrwałego parkowania w bardzo nasłonecznionych i wietrznych miejscach (np. nad brzegiem morza).
  3. Przestrzegaj zaleceń dotyczących ciśnienia i obciążenia.

Udostępnij ten artykuł, gdziekolwiek chcesz!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł