Pytanie zadane przez użytkownika, dn. 21/11/2013 : Witam,

Poszukuję opon zimowych do BMW e60 530d 231KM . (Letnie opony w rozmiarze 225/R17).
Chciałbym opony zimowe wg kryteriów: 225, R17 – zapas też mam w R17. Raczej nie przekraczam prędkości 200 km/h. Będę unikał jazdy po górach więc opony typowo na śnieg typu Nokian nie będą potrzebne. Ważniejsze jest dla mnie jazda po błocie pośniegowym i mokrej nawierzchni.
Zastanawiam się nad Dunlopem SP Winter Sport 3D i 4D.
Proszę o podpowiedź czy w/w opony spełnią moje oczekiwania oraz zaproponowanie innych. Czym powinienem się kierować dobierając nośność opony i profil ??

Odpowiedź udzielona przez rezulteo, dn. 21.11.2013 :

Witamy,

Z podanych danych wynika, że chodzi o wersję BMW 530xd 3.0 D 231. Jeżeli tak jest, to pełny podany rozmiar homologowany (więcej pod linkiem) do tego auta z rozmiarem R17 i szerokością 225 wynosi 225 50 R17 94 W. Jest też inny rozmiar R17 (245 45 R17 95 W), ale jeżeli mamy już najprawdopodobniej fabryczne felgi to ewentualne kupowanie nowych byłoby znacznym kosztem.

Co do pytanych związanych z doborem rozmiaru to wszystkie odpowiedzi znajdują się pod linkiem: Czy można zmienić rozmiar swoich opon?
Nie możemy obniżyć indeksu ciężkości może on zostać taki sam lub możemy go zwiększyć (nigdy zmniejszyć). Podobnie jest z indeksem prędkości, ale wyjątkiem jest sezon zimowy. Możemy obniżyć indeks prędkości tylko w przypadku opon zimowych do literki Q (do 160km/h), ale w samochodzie musi pojawić się naklejka informująca kierowcę o maksymalnej prędkości jaką może rozwinąć. Wspomniana naklejka jest wymogiem egzekwowanym przez prawo!

Co do samych wymienionych marek oraz modeli opon: zarówno Dunlop jak i Nokian należą do grupy wiodących marek (są jeszcze pośrednie i te z najniższej półki) i można je porównać na naszej stronie rezulteo w opisie każdej z nich jest zakładka „testy opon”, gdzie znajduję się szczegółowa notacja za dane kryterium.
Oto bezpośrednie linki do wspomnianych modeli:

Dunlop SP Winter Sport 3D

Dunlop SP Winter Sport 4D

Zachęcamy także do porównania podobnych modeli i cen.

Dziękujemy za pytanie i pozdrawiamy,

Ekipa rezulteo

Podziel się odpowiedzią na to pytanie, gdziekolwiek chcesz!

Pytania, które mogą Cię zainteresować:

  • Zobacz odpowiedź
  • Zobacz odpowiedź
  • Zobacz odpowiedź
  • Zobacz odpowiedź