Opony sezonowe są najlepsze dla świadomych kierowców, którzy nie szukają kompromisów i w każdym sezonie chcą jeździć na oponach zaprojektowanych z myślą o określonych warunkach pogodowych. Letnie opony najlepiej sprawują się, gdy średnie dobowe temperatury przekraczają 7 st. C. Które będą najlepsze do naszego samochodu?

Przez Opublikowano dnia: 30 maja, 2022Kategorie: Ogólnie o oponach555 słowa2.8 minut na przeczytanie

Dlaczego warto zmieniać sezonowo opony?

Elementy konstrukcyjne opon letnich, które odpowiadają za przyczepność w najgorętszej porze roku, nie zapewnią jej na zlodowaciałej, zaśnieżonej nawierzchni zimą. A kształt bieżnika odpowiedzialny za wgryzanie się w śnieg w oponie zimowej nie sprawdzi się równie dobrze na suchym, rozgrzanym lipcowym słońcem asfalcie. Stąd potrzeba okresowej wymiany opon.

Letnie opony osobowe — jaki rozmiar wybrać?

W tym celu najlepiej jest otworzyć instrukcję samochodu, ponieważ producent zawsze podaje rozmiary opon, jakie dopuszcza dla danego modelu. Zwykle przewiduje możliwość montowania opon o różnych rozmiarach, w zależności od średnicy obręczy, czy jej szerokości – te bywają różne, w zależności np. od wersji wyposażenia. Jednak koło jako całość musi utrzymać zadane parametry, chociażby po to, by zniwelować przekłamania prędkościomierza. Jeśli będziemy trzymać się powyższych zaleceń, zyskamy pewność, że układ jezdny będzie funkcjonował prawidłowo i unikniemy np. obcierania opon o nadkola przy skręcie.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze letnich opon do samochodu osobowego?

O tym, jakie parametry ma opona, informuje etykieta, na której producenci umieszczają najważniejsze dane. Znajdziemy na niej informacje o głośności opony, która jest wyrażona w decybelach. Kolejną informacją jest droga hamowania na mokrej nawierzchni wyrażona literą od A do E, przy czym A to najkrótsza droga hamowania, a E najdłuższa. Różnica między literami A i E w drodze hamowania od  prędkości 80 km/h do zatrzymania może wynosić nawet 18 metrów. Kolejną wartością są opory toczenia, również wyrażone zakresem literowym od A do E. Im niższa litera, tym opory mniejsze, a co za tym idzie, opona jest bardziej energooszczędna.

Jakie letnie opony osobowe będą najlepsze dla mojego samochodu?

Na to pytanie nie ma krótkiej odpowiedzi. Wybierając opony letnie, musimy wziąć pod uwagę szereg elementów. Wiele zależy od rodzaju auta, którym się poruszamy, dystansu i rodzaju tras, jakie pokonujemy w ciągu roku, a także prędkości, z jakimi podróżujemy oraz naszych możliwości finansowych. Dla przykładu: w samochodzie używanym wyłącznie w mieście, którym nie jeździmy w dalekie trasy, nie osiągamy wysokich prędkości, sprawdzą się opony tzw. budżetowe. Oczywiście jeżeli pozwalają na to finanse, możemy zainwestować w droższe opony, ale w typowej jeździe miejskiej trudno nam będzie wykorzystać potencjał ogumienia klasy premium, stąd rozsądnym wyborem są tańsze propozycje. Zupełnie inaczej jest przy oponach, które zamierzamy użytkować w większych samochodach, w dalekich trasach. W ich przypadku należy zwrócić uwagę na ich głośność, drogę hamowania oraz niskie opory toczenia. Dzięki temu jazda będzie bardzo komfortowa i z odpowiednim marginesem bezpieczeństwa.

Gdzie kupić nowe opony do samochodu?

Dziś najwygodniej jest kupić opony w sklepie internetowym. Miejsca, takie jak sklep Inter Cars, zapewniają dostęp do najszerszego asortymentu w każdej kategorii cenowej. Opony warto zamówić z bezpłatną dostawą do domu lub wybranego warsztatu. Następnie można zaplanować sezonową wymianę, by za chwilę jeździć bezpiecznie na świeżym komplecie ogumienia.

Udostępnij ten artykuł, gdziekolwiek chcesz!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł