Kto powiedział, że opony nie mogą być piękne? Nawet jako przedmioty czysto użytkowe mogą podnosić walory estetyczne Twojego samochodu. Ci, którzy przykładają szczególną wagę do wyglądu auta, powinni też wiedzieć, że wiele zależy od odpowiednio dobranych felg, które w oryginalny sposób podkreślają wizualną atrakcyjność pojazdu. Zainteresował Cię ten temat? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym zestawem „najpiękniejszych” modeli ogumienia, w którym uwzględniliśmy zarówno opony już dostępne na rynku, jak i prototypy w fazie koncepcyjnej.

Przez Opublikowano dnia: 11 czerwca, 2021Kategorie: Marki i produkty675 słowa3.8 minut na przeczytanie
Które opony mają najładniejszy bieżnik?
© Adobe Stock-phaisarnwong2517

Nasz wybór opiera się wyłącznie na kryteriach czysto estetycznych, jak wygląd i wzór bieżnika. Ponadto jest dość subiektywny, gdyż jak wiadomo, o gustach się nie dyskutuje. Zestawienie nie jest rankingiem – modele przedstawiono w kolejności alfabetycznej, tak więc pozycja na liście nie odzwierciedla wydajności ani innych parametrów użytkowych.

Ogumienie sportowe: Bridgestone Potenza RE070

Bridgestone Potenza RE070
© Bridgestone

Asymetryczny bieżnik opon sportowych Potenza RE070 o przemyślanym rysunku już na pierwszy rzut oka kojarzy się z nadzwyczajną wydajnością. Rzecz jasna odpowiedzialni za projekt inżynierowie z Bridgestone priorytetowo traktowali inne sprawy niż ostateczny wygląd Subaru Impreza, w którym ogumienie Potenza montowane jest fabrycznie. Niebanalny bieżnik charakteryzuje się przede wszystkim wysoką przyczepnością i zapewnia sportowe wrażenia podczas jazdy.

Ogumienie całoroczne: Cooper Cobra Radial G/T

opona Cooper Cobra Radial G/T
© Cooper

Stosunkowo dyskretny wzór bieżnika opon całorocznych Cooper stanowi znakomite dopełnienie ogólnego zamysłu estetycznego projektantów. Dominującym akcentem jest tu nazwa modelu Cobra Radial G/T wypisana na bocznej ścianie opony białymi, wypukłymi literami, które nasuwają nieodparte skojarzenia z trendami panującymi w amerykańskiej motoryzacji lat 70. Całoroczne ogumienie Cobra Radial G/T z oznaczeniem M+S przeznaczone jest przede wszystkim dla osób, które cenią sobie klasyczne, ponadczasowe wzornictwo.

Opony runflat: Dunlop SP Sport 01 A

opona Dunlop SP Sport 01 A
© Dunlop

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć modelu Dunlop SP Sport 01 A zaprojektowanego w oparciu o technologię Run on Flat i wyposażonego w rant ochronny, który zabezpiecza felgi przed zarysowaniami i uszkodzeniami na skutek gwałtownego najazdu na krawężnik. Pofalowany wzór w środkowej części bieżnika przydaje oponom miłego dla oka wyglądu. To ogumienie może przypaść do gustu tym właścicielom sedanów i luksusowych limuzyn, którzy oczekują bardziej sportowych wrażeń z jazdy.

Ogumienie do samochodów elektrycznych: Goodyear BH03

opona Goodyear BH03
© Goodyear

Na genewskich targach motoryzacyjnych 2015 Goodyear zaprezentował prototyp opon BH03, które potrafią generować energię elektryczną. Dzięki temu mogłyby stanowić dodatkowe źródło zasilania dla samochodów elektrycznych lub hybrydowych. Pomysł rodem z filmów science fiction zachwyca futurystycznym designem, który poza oryginalnym wyglądem ma również wpływ na zdolność wytwarzania energii. Wewnętrzna trójwymiarowa struktura przypominająca sieć ma utrzymać masę pojazdu nawet w razie przebicia opon, pełniąc funkcję podobną do znanych rozwiązań runflat.

Opony do SUV-ów i furgonetek: Vredestein Comtrac

Vredestein Comtrac
© Vredestein

Opony letnie Comtrac do SUV-ów i furgonetek charakteryzują się dopracowanym wzorem bieżnika przypominającym… klocki Lego. Inżynierowie z Vredestein wykorzystali swój technologiczny know-how do stworzenia opon przystosowanych do jazdy po kamienistych podłożach.

Ogumienie letnie Ultra High Performance: Vredestein Ultrac Sessanta

Vredestein Ultrac Sessanta
© Vredestein

Kolejny model sportowy warty uwagi. Charakterystyczny prążkowany wzór opon Ultrac Sessanta cieszy się dużą popularnością wśród amatorów mocnych wrażeń. Ogumienie sportowe Vredestein przyciąga wzrok awangardową stylistyką z renomowanej pracowni Giugiaro Design. Jak na opony stworzone głównie do jazdy sportowej Ultrac Sessanta wyróżniają się dość wysokim komfortem dzięki zastosowaniu systemu HTS+ (Handling Tuned Sidewall).

Opony semi-slick: Yokohama Advan Neova AD08

opona Yokohama Advan Neova AD08
© Yokohama

Te opony typu semi-slick to prawdziwa gratka dla amatorów wyścigów torowych, ponieważ po zakończeniu zawodów kierowca może wrócić do domu bez konieczności wymiany ogumienia. Yokohama Advan Neova AD08 to kolejny model sportowy z bieżnikiem kierunkowym. Prosty ale wysmakowany wzór bieżnika przywodzi na myśl sznur płomieni.

Ogumienie prototypowe: Yokohama Futuro-e

Yokohama Futuro-e
© Yokohama

Zestawienie najpiękniejszych opon do aut osobowych zamyka niedawno ujawniony prototyp Yokohamy przeznaczony do koncepcyjnego SUV-a Concept FUTURO-e. Ogumienie do nowego samochodu elektrycznego zaprojektowano w oparciu o paliwooszczędną technologię BluEarth. Yokohama stworzyła ten model wyłącznie do nowej generacji pojazdów produkcji Maruti Suzuki India Limited. Japoński producent ogumienia reklamuje swój nowy model jako „opony o zdecydowanym i eleganckim wzornictwie”. Bieżnik łączy mniejsze i większe rowki z wypustkami typowymi dla ogumienia do SUV-ów.

Udostępnij ten artykuł, gdziekolwiek chcesz!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł