W jakim kraju powstała grupa Dunlop? Skąd wywodzi się marka opon Avon Tyres? Oto kolejny artykuł z serii poświęconej producentom opon, który pozwoli Ci dowiedzieć się więcej na temat marek brytyjskich.

Przez Opublikowano dnia: 11 czerwca, 2021Kategorie: Marki i produkty330 słowa1.7 minut na przeczytanie
Brytyjskie marki opon
Czy znasz brytyjskie marki opon? © rezulteo

Z jakiego kraju pochodzi producent opon Dunlop?

W 1888 r. w Belfaście w Irlandii Północnej szkocki weterynarz John Boyd Dunlop wymyślił oponę o kształcie znanym nam do dzisiaj. Sukces tego wynalazku skłonił go do otwarcia w 1889 r. pierwszej fabryki grupy Dunlop w irlandzkim Dublinie. W 1893 r. kwatera główna firmy Dunlop została przeniesiona do Carlisle na północy Anglii, a następnie do fabryki „Fort Dunlop” w Birmingham.

Po bankructwie w 1984 r. spółka Dunlop została częściowo odkupiona przez firmę Sumitomo Rubber, która kilka lat później utworzyła wraz z firmą Goodyear przedsiębiorstwo joint venture, by zarządzać działalnością marki na całym świecie. Obecnie Goodyear odpowiada za działalność firmy Dunlop w Europie, Ameryce Północnej i w Oceanii, zaś Sumitomo nadzoruje jej operacje w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej.

Skąd wywodzi się marka opon Avon Tyres?

Firma Avon Rubber została utworzona w 1885 r. w miasteczku Limpley Stoke położonym w sercu doliny Avon na południowym zachodzie Anglii. W 1904 r. przedsiębiorstwo powołało do życia markę Avon Tyres w celu sprzedaży opon samochodowych, motocyklowych i rowerowych. Następnie w 1997 r. firma Avon Tyres, wraz z całą działalnością w zakresie ogumienia, została sprzedana amerykańskiemu przedsiębiorstwu Cooper Tires. O ile obecnie centrum zarządzania firmą znajduje się w Stanach Zjednoczonych, to marka nadal produkuje swoje opony w Wielkiej Brytanii.

W jakim kraju powstała marka opon Dmack?

Marka Dmack, wywodząca się z Carlisle w północnej Anglii, została stworzona w 2009 r. przez Dicka Cormacka, byłego pracownika firmy Pirelli. Jego celem było dostarczanie opon do samochodów rajdowych. Ponadto od 2011 r. marka dostarcza, na równi z firmą Michelin, opony na Rajdowe Mistrzostwa Świata FIA. Spółka DMACK, która wcześniej sprzedawała wyłącznie opony wyścigowe, obecnie oferuje również ogumienie z homologacją drogową.

Udostępnij ten artykuł, gdziekolwiek chcesz!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł