Z jakiego kraju pochodzi Bridgestone? Gdzie powstała grupa Sumitomo? Rozpoczynamy cykl artykułów, z których dowiesz się więcej na temat pochodzenia producentów opon. Zacznijmy od marek japońskich!

Przez Opublikowano dnia: 11 czerwca, 2021Kategorie: Marki i produkty503 słowa2.6 minut na przeczytanie
Które marki i którzy producenci opon pochodzą z Japonii ?
Które marki i którzy producenci opon pochodzą z Japonii ? © rezulteo

W jakim kraju powstała firma Bridgestone?

Firma Bridgestone została założona w 1931 r. w mieście Kurume w japońskiej prowincji Fukuoka. Jej nazwa to hołd dla jej twórcy, Shojiro Ishibashi. Powstała na podstawie dosłownego tłumaczenia słowa „ishibashi” – „kamienny most”, czyli po angielsku „stone bridge”. Siedziba spółki Bridgestone Corporation nadal mieści się w Japonii, lecz obecnie znajduje się w samym sercu Tokio. Oprócz opon, firma wytwarza również sprzęt do gry w golfa, materiały budowlane, wyposażenie rowerów, samochodów, ciężarówek, samolotów i pociągów, jak również komponenty elektryczne.

Kup opony Bridgestone w najlepszej cenie! 

Z jakiego kraju pochodzi producent Sumitomo?

Aby sięgnąć do korzeni Sumitomo, trzeba cofnąć się w czasie o kilkaset lat. W 1615 r. buddyjski mnich Masatomo Sumitomo założył w Kyoto przedsiębiorstwo, które działało wówczas w przemyśle miedziowym. Dopiero w 1909 r. grupa Sumitomo zaangażowała się w branżę oponiarską, inwestując w japońską gałąź marki Dunlop. W ramach swojej działalności w sektorze kauczuku Sumitomo wytwarza bardzo różne produkty: sprzęt sportowy, ogumienie do pojazdów dwu- i czterokołowych itd.

W Europie firma Sumitomo jest bardziej znana pod nazwą swojej spółki zależnej Falken Tire. O ile produkty tej marki są wytwarzane w Niemczech, a jej siedziba mieści się w Offenbach nad Menem, to główna międzynarodowa siedziba grupy Sumitomo nadal znajduje się w Japonii, w której została założona w 1983 r. Marka Falken („sokół” w języku niemieckim) pochodzi od „Ohtsu Tire & Rubber Company”, firmy, której siedziba mieściła się początkowo w mieście Izumiotsu, a obecnie znajduje się w Kobe. Z biegiem lat została ona przejęta przez Sumitomo i aktualnie działa jako filia grupy.

Kup opony Sumitomo w najlepszej cenie!

Skąd wywodzi się marka opon Yokohama?

Założone w 1917 r. we współpracy z firmą BF Goodrich, przedsiębiorstwo Yokohama pochodzi z japońskiego miasta o tej samej nazwie położonego w pobliżu Tokio. Po 100 latach istnienia producent przeniósł się do centrum stolicy Japonii. Firma Yokohama początkowo specjalizowała się w produkcji kabli elektrycznych, jednak później urozmaiciła swoją działalność, rozszerzając ją o produkcję wyrobów gumowych, następnie opon, a obecnie marka wytwarza także felgi aluminiowe. Zarówno w sportach motoryzacyjnych, jak i w piłce nożnej Yokohama zdobyła sobie dobrą reputację na całym świecie.

Kup opony Yokohama w najlepszej cenie!

Skąd pochodzą opony marki Toyo?

Produkująca opony firma Toyo Tire & Rubber została założona w 1945 r. przez przedsiębiorstwo z branży tekstylnej Toyobo w celu rozszerzenia jego działalności na przemysł gumowy. Aktualnie siedziba firmy mieści się w Osace w Japonii.

Kup opony Toyo w najlepszej cenie!

Udostępnij ten artykuł, gdziekolwiek chcesz!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł