Zastanawiasz się, czy jest sens kupować opony zimowe do samochodu terenowego? Auta terenowe zapewniają wysoki komfort jazdy w różnych warunkach. Ale co ze śniegiem i śliskimi drogami w zimie?

Przez Opublikowano dnia: 10 czerwca, 2021Kategorie: Opony według pojazdu356 słowa1.8 minut na przeczytanie
Zimowe opony 4x4
Aby śmiało stawić czoła zimie, najlepiej zaopatrzyć się w komplet odpowiednich opon! © www.istockphoto.com

Uwaga na ryzyko poślizgu, zwłaszcza na stromych zjazdach!

W warunkach zimowych najistotniejsza jest przyczepność. Niezależnie od tego, czy droga jest pokryta śniegiem, lodem, czy po prostu mokra, opony muszą zapewniać na tyle dobrą przyczepność, aby nie doszło do poślizgu podczas hamowania lub pokonywania zakrętów.

Jest to szczególnie ważne na zjazdach, gdzie auta terenowe nie radzą sobie lepiej od samochodów z napędem na dwa koła. Wręcz przeciwnie, pojazdy terenowe bywają dużo cięższe, a co za tym idzie trudniejsze w prowadzeniu podczas hamowania czy pokonywania zakrętów.

Dlatego tak ważne jest wyposażenie terenówki w dobre opony zimowe. Tylko one bowiem zapewniają optymalną przyczepność na mokrej, zaśnieżonej lub oblodzonej nawierzchni. Wykonane są z mieszanki gumowej zaprojektowanej pod kątem najlepszej skuteczności w temperaturach poniżej 7°C.

Opony zimowe do aut z napędem na cztery koła

Większość renomowanych producentów oferuje opony zimowe zaprojektowane specjalnie dla pojazdów terenowych, odznaczające się wysokimi osiągami w zakresie hamowania, trakcji i odporności na zjawisko akwaplanacji.  

Opony takie są najlepszym rozwiązaniem na zimę dzięki następującym cechom:

  • Materiały odporne na niskie temperatury
  • Bieżnik kierunkowy, często asymetryczny
  • Głębokie rowki z licznymi krawędziami
  • Duża liczba lameli
  • Szerokie żłobienia wzdłużne

2 czy 4 opony zimowe?

Ze względów oszczędnościowych kuszący może wydawać się zakup tylko dwóch opon zimowych. Uwaga – to bardzo ryzykowne rozwiązanie! Samochód z dwiema oponami zimowymi i dwiema letnimi może zachowywać się w sposób nieprzewidywalny i łatwo wpadać w poślizgi na zakrętach. Sprawdź na filmie:https://www.youtube.com/embed/SHbzq1rXK6Q

W zależności od położenia opon zimowych (przednia lub tylna oś) samochód staje się pod- lub nadsterowny. Z tej właśnie przyczyny, a także celem ochrony układu napędowego, w pojazdach terenowych zawsze należy montować komplet ogumienia zimowego.

Udostępnij ten artykuł, gdziekolwiek chcesz!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł