Kampery i zaadaptowane vany dają poczucie nieskrępowanej wolności podróżowania. Czy może być coś lepszego niż wakacyjny wyjazd w najdalsze zakątki kraju bez zmartwień o miejsce na nocleg? Może – dodatkowa pewność, że ogumienie nie sprawi nam przykrej niespodzianki w najmniej odpowiednim momencie. Czy lepiej postawić na konwencjonalne opony do osobówek, czy raczej na ogumienie przeznaczone do aut użytkowych?

Przez Opublikowano dnia: 10 czerwca, 2021Kategorie: Opony według pojazdu469 słowa2.4 minut na przeczytanie
Jakie ogumienie do vana lub kampera?
© AdobeStock – Zarya Maxim

Jak rozpoznać opony przeznaczone do kamperów?

Jesteś szczęśliwym posiadaczem kamperazaadaptowanego vana, furgonetki lub innego ciężkiego pojazdu? Oto kilka najważniejszych rzeczy, jakie musisz wiedzieć przed zakupem opon. Po pierwsze, opony należy dobrać odpowiednio do kategorii pojazdu. Dlatego warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami w tym zakresie.

Poniżej przytaczamy garść przydatnych wskazówek:

●      Szukaj opon o rozmiarze homologowanym przez producenta pojazdu. Zwróć uwagę na indeks nośności – w przypadku opon do kamperów i vanów powinien być on dość wysoki. Upewnij się, jakie parametry zaleca producent pojazdu.

●      Zdecydowanie możesz zaufać literze „C” w oznakowaniu, która wskazuje wzmocnioną konstrukcję przystosowaną do przenoszenia większych obciążeń.

●      Oznaczenie „CP” z kolei wskazuje opony dedykowane stricte do kamperów. Są one zdecydowanie bardziej wydajne i wytrzymałe, przez co doskonale sprawdzają się na dłuższych trasach. Ponadto wentyl wykonany jest z metalu, a nie z gumy, dzięki czemu lepiej znosi wysokie ciśnienie.

●      Przy wyborze możesz też kierować się słowem „camper” lub „camping” w nazwie danego modelu.

Czy można stosować zwyczajne ogumienie w zaadaptowanym vanie?

Na dalsze wycieczki zdecydowanie lepiej zaopatrzyć się w opony zaprojektowane do danego sposobu użytkowania. Niektóre opony do aut osobowych nadają się wyłącznie na krótsze trasy w pobliżu miejsca zamieszkania. Przed zakupem koniecznie sprawdź parametry użytkowe danego modelu, a zwłaszcza skuteczność hamowania na mokrej nawierzchni.

Bezkompromisowa wydajność to podstawa. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na odpowiedni rozmiar opon, czyli homologowany przez producenta pojazdu. Indeks nośności musi być dostosowany do masy samochodu.

Możesz oczywiście kupić opony bez litery „C” w oznakowaniu (wskazuje ona wzmocnioną konstrukcję przystosowaną do przenoszenia większych obciążeń), ale miej na uwadze, że raczej nie posłużą Ci zbyt długo. Na pewno też nie będzie można liczyć na optymalną wydajność.

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?

Dobre ogumienie to gwarancja bezpiecznej podróży w odległe rejony. Jeżeli szukasz opon do kampera lub vana, zwróć szczególną uwagę na poniższe parametry:

●      bezpieczeństwo

●      trwałość

●      solidność

●      przyczepność na suchej i mokrej nawierzchni

Czy znasz poszczególne rodzaje opon?

Jakiej marki ogumienie sprawdzi się w kamperze?

Większość renomowanych producentów ogumienia ma w swojej ofercie dedykowane opony z oznaczeniem „CP”. Oto kilka sprawdzonych modeli:

●      Pirelli Carrier Camper

●      Michelin Agilis Camping

●      Bridgestone Duravis Camper 

Najlepsze ogumienie do samochodów użytkowych na 2019 rok wg testów TCS i ADAC

Jakiej marki ogumienie sprawdzi się w vanie zaadaptowanym na kamper?

W tym przypadku warto zwrócić uwagę na opony przeznaczone do pojazdów użytkowych. Poniżej proponujemy kilka modeli o nienagannej wydajności:

Udostępnij ten artykuł, gdziekolwiek chcesz!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł