Samochody elektryczne, choć wciąż stosunkowo mało znane, stopniowo zaczynają przebijać się na rynku motoryzacyjnym. Kierowcy przykładają coraz większą wagę do kwestii związanych z ochroną środowiska, zmuszając tym samym koncerny samochodowe, a także producentów opon, do stosowania bardziej ekologicznych rozwiązań.

Przez Opublikowano dnia: 10 czerwca, 2021Kategorie: Opony według pojazdu580 słowa3 minut na przeczytanie
Jakie opony do samochodu elektrycznego?
© pixabay

Samochody elektryczne wymagają odpowiedniego ogumienia

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Tak jak w przypadku każdego pojazdu, kierowca musi czuć się pewnie za kółkiem. Samochody elektryczne nie stanowią tu wyjątku. Liczy się odpowiednia przyczepność opon oraz krótka droga hamowania na każdej nawierzchni.

Dostosowana technologia

Samochody elektryczne pod wieloma względami różnią się od spalinowych: 

  • Silniki elektryczne charakteryzują się bardzo cichą pracą. Cecha ta pozytywnie wpływa na komfort akustyczny w kabinie. Aby go nie zaburzać, opony do elektryków muszą cechować się niskim hałasem toczenia.
  • Auta elektryczne w czasie jazdy stopniowo zużywają energię zgromadzoną w akumulatorach. Dzięki temu nie emitują CO2 do atmosfery, czym zasłużyły sobie na miano samochodów ekologicznych. Aby zapewnić jak najdłuższy czas pracy na jednym ładowaniu, należy do minimum ograniczyć zużycie energii, co oznacza konieczność zastosowania opon o jak najniższym oporze toczenia. Największy wpływ na ten parametr mają składniki mieszanki gumowej oraz rozmiar opon.
  • Auta z silnikiem elektrycznym gwałtownie ruszają z miejsca i przyspieszają, co powoduje szybsze zużywanie się opon. Ogumienie musi być więc odpowiednio trwałe i dostosowane do jazdy po mieście, czyli wielokrotnego ruszania, hamowania, skręcania i zatrzymywania. W tym miejscu warto zaznaczyć, że w pojazdach elektrycznych opony pochłaniają nawet do 30% energii.

Rynek oparty na innowacjach

Rynek aut elektrycznych przeżywa obecnie okres dynamicznego rozwoju. Producenci samochodów i ogumienia robią wszystko, aby sprostać oczekiwaniom klientów i jak najlepiej dostosować oferowane rozwiązania do szczególnych wymogów elektrycznej mobilności. W miarę wzrostu świadomości ekologicznej i rozwoju technologii powstają coraz to nowsze i bardziej zaawansowane mieszanki gumowe.

Opracowano też wiele rozwiązań koncepcyjnych i prototypowych do pojazdów autonomicznych. Wszystkie te działania przyczyniają się do szybkiego rozwoju branży, która śmiało otwiera nowy rozdział w historii transportu.

Kilka inspirujących przykładów opon

Goodyear Aero – prototypowe bezpowietrzne opony przeznaczone do latających samochodów przyszłości   

Goodyear Oxygene – wyprodukowane ze zużytych opon i porośnięte żywym mchem, który oczyszcza powietrze  

Hankook i-Flex – wyjątkowo lekkie opony o futurystycznej stylistyce wykonane z surowców wtórnych i wyróżniające się zintegrowaną felgą

Vision – Michelin proponuje bezpowietrzne, nadające się do recyklingu opony z drukowanym na miarę bieżnikiem, dodatkowo wyposażone w możliwość łączności z aplikacjami mobilnymi

To nie jedyni producenci, którzy wykorzystali nowoczesne rozwiązania technologiczne, aby dostosować swoje wyroby do specyfiki samochodów elektrycznych. Bridgestone na przykład z powodzeniem stosuje w tym celu technologię Ologic, na której opierają się głównie produkty z serii Ecopia. Te opony o dużej średnicy i wąskim bieżniku znakomicie trzymają się drogi, a niski opór toczenia pozwala ograniczyć emisję CO2 do atmosfery.

Ekologiczne opony

Producenci ogumienia coraz częściej oferują opony specjalnie przeznaczone do samochodów elektrycznych

Michelin Energy E-V – o 20% niższy opór toczenia przekłada się na realne oszczędności energii (prawie 6% większy zasięg na jednym ładowaniu)

Continental e-Contact – aerodynamiczna konstrukcja ściany bocznej o strukturze piłki golfowej pozwala obniżyć opór toczenia o 30% w porównaniu do konwencjonalnych opon do samochodów osobowych, zapewniając tym samym dłuższy przebieg na jednym ładowaniu

Goodyear EfficientGrip Performance – wykonane w technologii „Electric Drive” posiadają innowacyjny bieżnik o dużej nośności, który pozwala przejechać więcej kilometrów na jednym ładowaniu akumulatora

Udostępnij ten artykuł, gdziekolwiek chcesz!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł