Nadchodzi moment zmiany opon i zastanawiasz się jakie opcje wchodzą w grę jeżeli chodzi o rozmiar? Opony w pewnych rozmiarach mogą być sporo tańsze. Ponadto może zdarzyć się, że opony w oryginalnym rozmiarze będą chwilowo niedostępne na rynku. Czasem właściciele aut zmieniają rozmiar opon, aby zyskać lepszą przyczepność na drodze lub po prostu poprawić wygląd samochodu. Jak zmienić rozmiar opon bez obaw o bezpieczeństwo i z poszanowaniem obowiązujących przepisów? Przeczytaj nasz poradnik, aby poznać wszystkie możliwe w tej sytuacji opcje.

Przez Opublikowano dnia: 10 czerwca, 2021Kategorie: Przepisy prawne313 słowa1.6 minut na przeczytanie
Jak zmienić rozmiar opon bez obaw o bezpieczeństwo i z poszanowaniem obowiązujących przepisów?
© istockphoto.com

Wymiana opon: postaw na rozmiary homologowane przez producenta samochodu!

To zdecydowanie zalecane rozwiązanie, które pozwoli uniknąć wszelkich problemów. Producenci zwykle wskazują rozmiary opon pasujące do danego modelu auta. Takie ogumienie gwarantuje maksymalną wydajność i najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Homologowane rozmiary ogumienia można znaleźć po wewnętrznej stronie drzwi kierowcy, w dokumentacji technicznej pojazdu lub w dowodzie rejestracyjnym.

Znajdź homologowane rozmiary opon do Twojego auta

Wymiana opon: zamontuj zamienniki pod warunkiem spełnienia ściśle określonych wymagań!

Pomóc w tym mogą pewne obliczenia pozwalające określić rozmiary opon, które teoretycznie powinny pasować w miejsce oryginalnego ogumienia.

Są to złożone obliczenia, oparte na ściśle określonych kryteriach technicznych:

  • Zewnętrzna średnica koła powinna być zbliżona do oryginalnej (z tolerancją ±3%), aby uniknąć przekłamań prędkościomierza i zapewnić sprawne działanie systemów wspomagania (ABS, ESP) oraz zmiany biegów.
  • Indeksy nośności i prędkości nie mogą być niższe od parametrów oryginalnego ogumienia (chyba że zmieniasz opony letnie na zimowe, na których będziesz jeździć wolniej z powodu trudniejszych warunków atmosferycznych).

Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz artykuł o zamiennikach…

Należy jednak mieć na uwadze, że są to obliczenia czysto teoretyczne, które w żadnym razie nie uwzględniają ograniczeń technicznych danego pojazdu. W związku z tym musisz przygotować się na przykre niespodzianki, np. takie, że opona nie zmieści się pod zawieszeniem lub będzie wystawać poza błotniki.

Porada rezulteo:

Aby uniknąć takich problemów, radzimy postawić na rozmiary homologowane przez producenta samochodu.

Takie rozwiązanie zapewnia:

  • pełną kompatybilność opon z konstrukcją pojazdu
  • maksymalną wydajność i najwyższy poziom bezpieczeństwa
  • całkowitą zgodność z przepisami, bez obaw o mandaty, problemy z zaliczeniem przeglądu technicznego czy odmowę wypłaty odszkodowania w razie wypadku.

Udostępnij ten artykuł, gdziekolwiek chcesz!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł