Być może ze względów finansowych lub dla wygody zastanawiasz się, czy nie jeździć na oponach zimowych przez cały rok. Czy prawo dopuszcza taką możliwość? Czy jest to bezpieczne? Dowiedz się, co wolno i na co należy zwrócić uwagę.

Przez Opublikowano dnia: 10 czerwca, 2021Kategorie: Sezony379 słowa1.9 minut na przeczytanie
Zimowe opony latem
Czy jazda na oponach zimowych latem jest dobrym pomysłem © fr.fotolia.com

Co prawo mówi na temat używania opon zimowych latem?

Obowiązujące przepisy krajowe nie zakazują stosowania opon zimowych latem. Jedyne, na co trzeba zwrócić uwagę, to głębokość bieżnika, która nie może być mniejsza niż 1,6 mm.

Z wyjątkiem pewnych szczególnych sytuacji zabronione jest natomiast stosowanie opon z kolcami.

Jeżeli jednak zamierzasz wybrać się za granicę, lepiej sprawdź, co mówią na ten temat przepisy obowiązujące w danym kraju. Na przykład we Włoszech obowiązuje zakaz używania opon zimowych od 15 maja do 15 października.

Czy jazda latem na oponach zimowych może być niebezpieczna?

Należy pamiętać, że mieszanka gumowa używana do produkcji opon zimowych nie jest przystosowana do jazdy w wysokiej temperaturze. Z testów przeprowadzonych przez niezależną europejską organizację ADAC wynika, że opony zimowe sprawują się gorzej od letnich, jeżeli chodzi o hamowanie na suchej nawierzchni i odporność na akwaplanację. Przy czym testy te wykonano na nowych zestawach opon. W miarę zużywania się bieżnika wydajność będzie nieuchronnie spadać.

Tak więc jeżeli chcesz jeździć na oponach zimowych latem, musisz zachować szczególną ostrożność, a w szczególności ograniczyć prędkość, mając na względzie wydłużoną drogę hamowania.

Czy jazda na oponach zimowych przez cały rok ma jakieś zalety?

Według producentów opony zimowe nadają się do jazdy w trudnych warunkach, dopóki głębokość bieżnika nie spadnie poniżej 4 mm. To znacznie więcej niż dopuszczalne minimum (1,6 mm), dlatego wielu kierowców decyduje się po prostu „wyjeździć” swoje opony zimowe do końca.

Jeśli też myślisz o takim rozwiązaniu, pamiętaj, że opony zimowe zużyją się znacznie szybciej w wyższych temperaturach, ponieważ kontakt z nagrzaną nawierzchnią przyspiesza erozję gumy.

Zasadniczo jeżeli Twoje opony zimowe wciąż są dostatecznie grube, aby przetrwać kolejną zimę, zdecydowanie lepszym pomysłem będzie ich zdemontowanie na lato i przechowywanie w chłodnym pomieszczeniu. Używanie opon letnich w cieplejszym sezonie jest nie tylko bardziej opłacalne, ale też o wiele wygodniejsze ze względu na niższy poziom generowanego hałasu.

Udostępnij ten artykuł, gdziekolwiek chcesz!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł