Z pewnością już wiesz, że opony zimowe posiadają zwykle oznaczenie M+S. Co oznacza ten symbol? Czy potwierdza on skuteczność ogumienia w warunkach zimowych? Czym różni się od oznaczenia 3PMSF? Poznaj odpowiedzi na te pytania, aby dokonać prawidłowego wyboru opon zimowych.

Przez Opublikowano dnia: 10 czerwca, 2021Kategorie: Sezony283 słowa1.5 minut na przeczytanie
Oznaczenie M+S
Co oznacza symbol M+S Mud&Snow na oponach?  © istockphoto.com

Co oznacza symbol M+S na oponach?

„M+S” to skrót od „Mud + Snow”, co po angielsku znaczy „błoto i śnieg”. Tak więc opony z oznaczeniem M+S (lub M&S, MS, M/S itp.) to opony przystosowane do jazdy po błotnistych lub zaśnieżonych drogach.

Symbol M+S jest standardowo zamieszczany na wszystkich oponach zimowych. Nie znaczy to jednak, że wszystkie opony M+S są oponami zimowymi. Symbol ten można spotkać również na oponach 4×4, całorocznych, a nawet letnich.

Co gwarantuje symbol M+S?

Symbol M+S oznacza, że konstrukcja danej opony jest przystosowana do jazdy po błocie lub śniegu. Jest to tylko i wyłącznie deklaracja producenta, która nie podlega żadnej zewnętrznej kontroli.

Symbol M+S nie daje więc żadnej gwarancji co do bezpiecznego zachowania się opon w trudnych warunkach zimowych (śnieg, oblodzenia, mokra i śliska nawierzchnia itp.).

Czym różnią się opony z oznaczeniami M+S i 3PMSF?

Oprócz oznaczenia M+S niektóre opony zimowe posiadają również piktogram przedstawiający płatek śniegu na tle trzech szczytów górskich. To oznaczenie 3PMSF (Three Peak Mountain Snow Flake), które jako jedyne potwierdza faktyczną skuteczność opony na śniegu.

Czym różnią się opony z oznaczeniami M+S i 3PMSF?
© rezulteo

Aby uzyskać oznaczenie 3PMSF, opony muszą przejść szereg standardowych testów, które mają na celu pomiar właściwości trakcyjnych na zaśnieżonej nawierzchni. Możesz więc polegać na tym oznaczeniu przy wyborze opon zimowych do swojego samochodu.

Znajdz opony zimowe

Porada rezulteo

Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek na śniegu, przy zakupie opon zimowych kieruj się przede wszystkim oznaczeniem 3PMSF.

Udostępnij ten artykuł, gdziekolwiek chcesz!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł