Robi się coraz chłodniej... Czas pomyśleć o zmianie opon na zimowe! Kiedy najlepiej to zrobić, na co zwrócić uwagę, gdzie przechowywać opony letnie zimą? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

Przez Opublikowano dnia: 10 czerwca, 2021Kategorie: Sezony540 słowa2.8 minut na przeczytanie
Kiedy zmienić opony na zimowe?
© pixabay.com

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Nieomylnym sygnałem do sezonowej wymiany opon są wskazania termometru. Nie zwlekaj z wymianą opon do pierwszego załamania pogody: jak tylko temperatura zacznie zbliżać się do zera, pomyśl o montażu opon zimowych.

Dowiedz się więcej o kryteriach zmiany opon letnich na zimowe

W krajach o umiarkowanym klimacie, takich jak Polska, dobrym przypomnieniem o konieczności wymiany opon może być październikowa zmiana czasu. W innych krajach to przepisy określają obowiązkową datę montażu opon zimowych.

Poznaj przepisy w sprawie opon zimowych, łańcuchów śniegowych i opon kolcowanych obowiązujące w różnych krajach Europy

Czym różnią się opony zimowe od letnich?

Tylko opony zimowe gwarantują odpowiedni poziom bezpieczeństwa podczas jazdy na śniegu, lodzie, czy zimnej i mokrej nawierzchni. Ich specjalnie opracowana mieszanka gumowa zachowuje elastyczność w niskich temperaturach, a głębsze rowki bieżnika umożliwiają sprawne odprowadzanie wody i śniegu. Dzięki temu opony zimowe zapewniają optymalną przyczepność, skuteczność hamowania i trakcję na wszystkich rodzajach dróg.

Dowiedz się więcej o właściwościach opon zimowych

Jakiego rodzaju opony wybrać na zimę?

Które opony sprawdzą się najlepiej w moim przypadku – śniegowealpejskienordyckiekolcowanecałoroczne, a może jeszcze inne? To zależy przede wszystkim od warunków otoczenia oraz stylu jazdy. 

Jakiego rodzaju opony wybrać na zimę?

Czy trzeba zamontować cztery opony zimowe, czy wystarczą dwie na kołach napędowych?

Poznaj również dodatkowe wyposażenie, jak np. łańcuchy śniegowe tradycyjne i tekstylne, które mogą okazać się bardzo pomocne w niektórych szczególnie trudnych sytuacjach.

Co wybrać – łańcuch tradycyjny czy tekstylny?

Porada rezulteo:

Nie zwlekaj do ostatniej chwili z zakupem opon zimowych. Ceny późnym latem i w pełni sezonu zimowego mogą się znacznie różnić. Wcześniejszy zakup się opłaca.

Na co zwrócić uwagę przed montażem opon zimowych

Przed montażem sprawdź stan techniczny opon zimowych. Upewnij się, czy nie są odkształcone, pęknięte, wgniecione lub wybrzuszone. Sprawdź, czy głębokość rowków bieżnika nie jest mniejsza od przepisowego minimum i czy różnica w stopniu zużycia opon zamontowanych na tej samej osi nie jest zbyt duża. Pamiętaj również o kontroli ciśnienia!

Jak sprawdzić stopień zużycia opon?

Jak wyregulować ciśnienie w oponach na zimę?

Jak przechowywać opony letnie zimą?

Warunki przechowywania między sezonami mają istotny wpływ na żywotność opon. Mieszanka gumowa jest wrażliwa na wilgoć, światło, wahania temperatury, a także na rozpuszczalniki i inne substancje chemiczne, jakie mogą znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie. Dowiedz się, jak prawidłowo przechowywać opony lub po prostu oddaj je do profesjonalnej przechowalni.

Wszystko, co trzeba wiedzieć o przechowywaniu opon

Podstawowe zasady bezpiecznej jazdy zimą

Masz już niezbędne zimowe wyposażenie samochodu? Zanim ruszysz w drogę, kilka porad, które pomogą ograniczyć ryzyko poślizgu na śniegu, lodzie lub mokrej nawierzchni: nie przesadzaj z prędkością, zwalniaj przed zakrętami, hamuj z odpowiednim wyprzedzeniem, płynnie kręć kierownicą i unikaj gwałtownego przyspieszania.  

Jak bezpiecznie jeździć przy złej pogodzie i co zrobić w razie nagłej utraty przyczepności?

Udostępnij ten artykuł, gdziekolwiek chcesz!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł