Dzisiejsze samochody są naszpikowane elektroniką odpowiadającą za wspomaganie kierowcy, bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Bezpiecznik ma za zadanie chronić wrażliwe układy elektryczne przed ewentualnym uszkodzeniem w razie przegrzania. Dlatego warto wiedzieć, jak go wymienić w razie awarii. Ale jak to zrobić? Gdzie znajduje się skrzynka z bezpiecznikami? Jak rozpoznać przepalony bezpiecznik?

Przez Opublikowano dnia: 21 czerwca, 2021Kategorie: Mój samochód622 słowa3.3 minut na przeczytanie
Jak wymienić przepalony bezpiecznik w samochodzie? Zlokalizuj skrzynkę z bezpiecznikami pod maską pojazdu
Skrzynka z bezpiecznikami znajduje się zazwyczaj pod maską pojazdu lub pod deską rozdzielczą. © Istockphoto.com – zenstock

Do czego służy bezpiecznik w samochodzie?

Zasada działania bezpiecznika jest prosta. W razie nadmiernego wzrostu napięcia odcina on dopływ prądu do chronionych obwodów elektrycznych. Znajdujący się w środku drucik z przewodzącego stopu, który łączy zestyki bezpiecznika, nagrzewa się, a następnie przepala, blokując tym samym przepływ prądu.

Uwaga! Bezpiecznik może przepalić się w najmniej spodziewanym momencie. Dlatego właśnie zawsze warto wozić ze sobą zestaw zapasowych bezpieczników. Podobnie jak wymiana zużytego oleju silnikowegowymiana uszkodzonego bezpiecznika nie nastręcza specjalnych trudności i można ją niskim kosztem przeprowadzić samodzielnie.

Dlaczego przepalony bezpiecznik blokuje działanie urządzeń elektrycznych?

Niedziałające kierunkowskazy, światła mijania, ogrzewanie szyby czy radio? Kontrolka na desce rozdzielczej sygnalizuje nieprawidłowości albo wręcz przeciwnie – nic się nie zapala? To znak, że doszło do awarii zasilania!

Prawdopodobnie z powodu nadmiernego wzrostu napięcia bezpiecznik – zależnie od rodzaju – przepalił się lub stopił, aby uchronić układy elektryczne przed uszkodzeniem. W takim przypadku konieczna jest wymiana przepalonego bezpiecznika na nowy.

Z biegiem czasu bezpieczniki w komorze silnika mogą również utleniać się pod wpływem wilgoci. To zjawisko także może doprowadzić do przerwania przepływu prądu, a w efekcie – do wyłączenia urządzeń elektrycznych w samochodzie.

Jak rozpoznać przepalony bezpiecznik, nie mając do dyspozycji miernika?

Przepalony bezpiecznik można rozpoznać gołym okiem po zaczernieniu przezroczystej osłonki izolacyjnej lub przerwaniu znajdującego się wewnątrz drucika.

Trzeba jednak najpierw ustalić, gdzie znajduje się skrzynka z bezpiecznikami – w tym celu najlepiej zajrzeć do instrukcji obsługi pojazdu. Może się ona znajdować w kabinie pod deską rozdzielczą lub w komorze silnika. Po otwarciu skrzynki w jej wnętrzu zobaczysz schemat wskazujący prąd znamionowy poszczególnych grup bezpieczników wyrażony w amperach.

Niestety nie w każdym samochodzie da się wzrokowo sprawdzić stan bezpieczników bez ich wyjmowania. W tym celu należy skorzystać z miernika.

Jak używać miernika?

Obsługa miernika jest banalnie prosta – najpierw przestaw urządzenie w tryb omomierza (symbol Ω). Następnie sprawdź bezpiecznik za pomocą podłączonych do miernika sond. Wskazanie 1 na wyświetlaczu oznacza, że testowany bezpiecznik jest przepalony. Z kolei wartość zero (lub bliska zera) sygnalizuje zachowanie ciągłości obwodu, co oznacza, że dany bezpiecznik jest sprawny.

© Pixabay – jjpn

Jak rozpoznać typ bezpiecznika?

instrukcji obsługi i konserwacji samochodu znajdziesz niezbędne informacje o typach zastosowanych bezpieczników.

Najważniejszym parametrem każdego bezpiecznika jest maksymalna wielkość prądu, jaki może wytrzymać, zanim się przepali. Przykładowe wartości to: 3,5 A, 5 A, 7,5 A, 10 A, 15 A itd. Rozpoznanie bezpiecznika dodatkowo ułatwiają standardowe oznaczenia kolorystyczne zgodne z normą DIN 72581.

© Pxhere – Henrique Pinto

Jak wymienić przepalony bezpiecznik w samochodzie?

 1. zajrzyj do instrukcji obsługi pojazdu, aby sprawdzić umiejscowienie skrzynki z bezpiecznikami. Zazwyczaj znajduje się ona pod maską silnika lub pod deską rozdzielczą
 2. odłącz jeden zacisk akumulatora, aby uniknąć porażenia prądem podczas wymiany bezpiecznika!
 3. weź szczypce z długimi końcówkami, aby łatwo dostać się do danego bezpiecznika, nie uszkadzając przy tym sąsiednich elementów
 4. odchyl bezpiecznik, aby przyjrzeć się stronie z drucikiem (lub blaszką przewodzącą)
 5. wyciągnij przepalony bezpiecznik szczypcami
 6. włóż nowy bezpiecznik o takich samych parametrach (i takim samym kolorze) w zaciski sprężynowe
 7. delikatnie zamknij zaciski, uważając, aby ich nie wygiąć

Uwaga: pamiętaj, że nowy bezpiecznik musi mieć takie same parametry i ten sam kolor, w przeciwnym razie może dojść do zwarcia w instalacji elektrycznej, a nawet do pożaru.

Udostępnij ten artykuł, gdziekolwiek chcesz!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

 • Przeczytaj artykuł
 • Przeczytaj artykuł
 • Przeczytaj artykuł
 • Przeczytaj artykuł