Jazda na motocyklu to nie tylko hobby, to styl życia. Lśniąca w słońcu karoseria motocykla i dźwięk odpalonego silnika przyprawiają miłośników motoryzacji o szybsze bicie serca. Trzeba jednak pamiętać, że najważniejszym aspektem jazdy szosowej jest bezpieczeństwo. Tym samym należy się zaopatrzyć w odpowiednie akcesoria. W poniższym artykule opowiemy nieco więcej o kasku.

Przez Opublikowano dnia: 18 stycznia, 2023Kategorie: Mój samochód810 słowa4.1 minut na przeczytanie
Kobieta-na-motorze

© Pixabay

Kask szczękowy – czym się charakteryzuje?

Motocykliści mają do wyboru kilka rodzajów kasków. Wśród nich znajdziesz modele otwarte oraz integralne. Swego rodzaju kompromisem pomiędzy tymi dwoma rodzajami jest kask szczękowy. Jego konstrukcja szczelnie zabezpiecza głowę użytkownika, jednak część chroniąca szczękę jest podnoszona.

Niegdyś kaski te uchodziły za mniej bezpieczne. Oczywiście nadal najwyższy poziom bezpieczeństwa zapewniają kaski integralne, gdzie część szczękowa stanowi integralny element kasku. Głowa jest zatem szczelnie osłonięta przez cały czas. Taki kask sprawdza się na wymagających trasach i do jazdy z dużą prędkością.

Do codziennej jazdy po mieście doskonale sprawdzi się jednak kask szczękowy. Tym bardziej że produkowane współcześnie kaski szczękowe są dużo bezpieczniejsze niż kiedyś – wyposażone są bowiem w solidny system zapięć i blokad, a surowce do produkcji kasków szczękowych mają odpowiednie certyfikaty.

Kaski motocyklowe szczękowe są także nieco cięższe od kasków integralnych. Jest to logiczne, ponieważ taki kask szczękowy ma dodatkowe mechanizmy i zapięcia. Sama część szczękowa także swoje waży. Mimo wszystko motocykliści nie narzekają na komfort jazdy. Wprost przeciwnie – podkreślają, że jazda w kasku szczękowym jest bardzo wygodna.

Ze względu na to, że kask szczękowy ma konstrukcję z podnoszoną częścią szczękową – zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Przy tym izolacja akustyczna jest jednak mniejsza niż w kasku integralnym. Mimo wszystko wiele modeli z wyższej półki charakteryzuje się dobrym stopniem tłumienia hałasu. Wiele zależy od konkretnego modelu.

Kask motocyklowy szczękowy wyposażony jest także w system wentylacji, a ponadto otwierana szczęka zapewnia przepływ powietrza. To świetne rozwiązanie podczas upalnych dni. Dodatkowo w kasku zamontowana jest blenda przeciwsłoneczna, dzięki czemu można korzystać z kasku nawet w pełnym słońcu.

Motocyklowe kaski szczękowe znajdziesz tutaj: intermotors.pl/oferta/kaski-szczekowe-5010749~93520.

Kaski motocyklowe szczękowe a bezpieczeństwo

Jak wspomnieliśmy – kaski szczękowe zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Skorupa jest mocna i wytrzymała, a cała konstrukcja kasku odpowiednio pochłania energię uderzeniową. Systemy łączenia i blokady szczęki zostały opracowane w taki sposób, aby również zapewniać maksymalny poziom bezpieczeństwa. Podczas jazdy kask ulega drganiom, a mimo to szczęka musi pozostać zamknięta. Z drugiej strony otwieranie szczęki nie może nastręczać problemów. Użytkownicy podnoszą przyłbicę jedną ręką. Cały mechanizm jest więc zaprojektowany tak, by uzyskać komfort i bezpieczeństwo.

Należy także pamiętać, że bardzo ważnym aspektem użytkowania kasków jest dopasowanie odpowiedniego rozmiaru. Nawet najlepszy kask nie ochroni motocyklisty we właściwy sposób, jeśli będzie za duży. Idealny kask szczękowy ściśle przylega do głowy użytkownika, ale nie powoduje ucisku. Podnoszona szczęka zapewnia dość dużą przestrzeń, a więc w tym miejscu kask motocyklowy szczękowy nie przylega tak ściśle. Jest to przemyślana konstrukcja, aby nie uszkodzić szczęki motocyklisty w razie upadku.

Warto także nadmienić, że rozpiętość cenowa jest dosyć spora, jeśli chodzi o kaski szczękowe. Nie należy za bardzo oszczędzać, ponieważ jakość zawsze idzie tu w parze z ceną. Kaski szczękowe z wyższej półki cenowej z całą pewnością są bezpieczniejsze niż te najtańsze modele. Dobrej jakości modele zapewniają w zasadzie podobny poziom bezpieczeństwa co kask integralny. Ważnym parametrem jest podwójna homologacja – kaski szczękowe o podwójnej homologacji umożliwiają bezpieczną jazdę z zamkniętą i otwartą szczęką.

Należy również zwrócić uwagę na materiały, z jakich wykonany jest wybrany kask. Najlepszym wyborem będzie solidny i wytrzymały (a zarazem lekki) kask wykonany z włókna szklanego, materiałów kompozytowych i poliwęglanu.

Dla kogo przeznaczone są kaski szczękowe?

Dobry kask szczękowy łączy zalety kasku integralnego i otwartego. Doskonale sprawdzi się zatem do codziennej jazdy i poruszania się po miejskiej dżungli, ale także na nieco dłuższe trasy. Wielu motocyklistów ceni sobie możliwość odsłonięcia twarzy w czasie postoju – aby swobodnie porozmawiać lub nawet coś zjeść bez konieczności zdejmowania kasku.

Kask szczękowy z pewnością nie sprawdzi się w przypadku szybkiej jazdy i do uprawiania sportów motocyklowych. W takich sytuacjach lepszym rozwiązaniem będzie kask integralny. W normalnych okolicznościach spokojnie możesz sięgnąć po kask szczękowy. Pamiętaj jednak o tym, co podkreśliliśmy wcześniej – kask musi cechować się wysoką jakością wykonania i mieć podwójną homologację. Wiąże się to nie tylko z wygodą użytkowania, ale przede wszystkim z bezpieczeństwem na drodze.

Udostępnij ten artykuł, gdziekolwiek chcesz!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł