Szukasz wygodnego, taniego i bezpiecznego samochodu do miasta, którym można dojeżdżać do pracy, odwozić dzieci do szkoły i jeździć na zakupy, łatwo manewrując po zakorkowanych ulicach? Jeżeli tak, polecamy samochody osobowe wyposażone w małe silniki benzynowe lub... coraz częściej w silnik elektryczny. Jeżeli chcesz kupić zadbany egzemplarz, ale nie wiesz, na jaki model się zdecydować, przedstawiamy nasze 3 propozycje.

Przez Opublikowano dnia: 13 czerwca, 2022Kategorie: Mój samochód778 słowa3.9 minut na przeczytanie

Audi A3 w wersji trzydrzwiowej

Zacznijmy od jednego z najpopularniejszych samochodów 3 drzwiowych obecnych na rynku. Jest nim audi a3, które doczekało się już kilku kolejnych generacji. Sportowe fotele, obniżone i utwardzone zawieszenie w wersji sportback, a do tego niesłabnące zainteresowanie klientów na polskim rynku i w dalszym ciągu dobra cena, za którą można taki samochód sprzedać. Audi a3 pierwszej generacji, mimo iż liczy już kilkadziesiąt lat, nadal jest chętnie kupowanym samochodem. Sportowa, niestarzejąca się sylwetka, mocna konstrukcja, karoseria doskonale zabezpieczona przed korozją i duży wybór silników benzynowych i diesla, w które auto jest wyposażone. Pierwsza generacja audi a3 może być przez nas kupiona już do kwoty 10 000 złotych, co jest całkiem przyzwoitym wynikiem. Jeżeli jednak szukamy a3 na nowej płycie, to za takie audi zapłacimy już do 20 tysięcy. Sprawdza się tu reguła, że im bardziej zadbany model, tym jego cena wyższa. Nie należy jednak się tym nadmiernie przejmować. Marka audi uznawana jest za jedną z niezawodnych, co oznacza, że jeśli samochód był serwisowany, nie powinien nam sprawiać żadnych większych problemów, pozwalając na wygodną i ekonomiczną jazdę.

Golf 5 i jego silniki benzynowe

Kolejna niemiecka propozycja 3 drzwiowego samochodu to vw golf 5. Któż nie kojarzy tego modelu? Model golf należy do jednych z najdłużej produkowanych na świecie serii samochodów. Króluje zarówno w nowych ogłoszeniach, jak i tych archiwalnych. Zainteresowanie golfami jest bardzo duże, nie tylko wśród młodych kierowców, ale i tych bardziej doświadczonych. Co jest tego powodem? Przede wszystkim przeświadczenie, że samochody koncernu VAG, do którego należy także audi, są jednymi z najsolidniejszych na rynku. Uznawane za pancerne, świetnie radzące sobie w każdych warunkach i oferujące wysoki poziom komfortu i bezpieczeństwa. Auto vw golf 5 w wersji 3 drzwiowej można kupić w lepszej cenie niż to samo auto z 5 drzwiami. Decydując się na samochody trzydrzwiowe, trzeba jednak zdawać sobie sprawę z dwóch istotnych aspektów:

  • Wsiadanie na tylną kanapę — aby wsiąść do auta na tylną kanapę, trzeba złożyć oparcie przedniego fotela. Takie wsiadanie dla dzieci nie stanowi problemu, ale dla osoby dorosłej może być pewnym wyzwaniem.
  • Szerokie przednie drzwi — auta z 3 drzwiami mogą być wyzwaniem na wąskich miejscach parkingowych lub w niewielkich garażach. Aby w pełni otworzyć drzwi, trzeba mieć po bokach więcej miejsca, niż np. potrzebuje sedan. Zachęcamy zatem do mierzenia szerokości garażu, przed zakupem auta z 3 drzwiami.

VW golf 5 to samochody, które produkowane były w latach 2003 do 2009. Pomimo tego, że dziś, w roku 2022 samochody z początku produkcji liczą blisko 20 lat, nie można o nich powiedzieć, że są przestarzałe wizualnie. To właśnie jedna z wielu zalet VW — auta te mają ponadczasową i nieprzemijalną linię nadwozia, stając się liderami statystyk sprzedażowych.

Toyota Yaris i jej niezawodny silnik elektryczny

Na sam koniec jeszcze jeden ciekawy i chętnie kupowany samochód 3 drzwiowy. Jest nim japońska toyota yaris, która swój pierwszy egzemplarz wyprodukowała w roku 1999. Dziś mamy do czynienia już z IV generacją tego samochodu, która przyniosła nam wiele nowości. Po pierwsze w stosunku do serii I, zdecydowanie zwiększyły się gabaryty pojazdu, który dziś klasyfikowany jest w segmencie B, na równi z audi a3 i vw golf 5. W internecie znajdziemy dużo ogłoszeń o sprzedaży popularnej yariski, ale dominują tam auta z silnikiem benzynowym, tudzież małymi silnikami diesla. Osoby, których interesuje ekologiczna i ekonomiczna jazda, powinna zainteresować wersja hybrydowa lub z silnikiem elektrycznym. Wybór modeli hybrydowych, czyli takich, które łączą silnik spalinowy z silnikiem elektrycznym, jest większa od czystych elektryków. Auto tego typu doskonale nadaje się do jazdy miejskiej, osiągając spalanie na poziomie od 4 do 5 litrów. Jest to możliwe dzięki temu, że w początkowej fazie jazdy, rozpędzania samochodu, używany jest wydajny silnik elektryczny. Kierowcy, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z takimi samochodami, nie muszą obawiać się żadnych problemów z ich użytkowaniem. Są to konstrukcje dopracowane przez wiele lat, wolne od błędów młodości. Modele hybrydowe mają pakowane nadwozie i występują zarówno w wersji z 3 i 5 drzwiami. Silniki mają wystarczający zapas mocy, by sprawnie poruszać się po mieście, a dobrze sobie też radzą podczas okazjonalnych podróży w dalszych trasach, np. wakacyjnych wyjazdów nad morze lub w góry.

Udostępnij ten artykuł, gdziekolwiek chcesz!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł