Prawo jazdy jest już dziś standardem i zdecydowana większość młodych osób ubiega się o nie, gdy tylko osiągnie odpowiedni dla danej kategorii wiek. Jak otrzymać prawo jazdy i z jakich etapów składa się egzamin w WORD? Czy warto korzystać z nauki w szkole jazdy? Na te pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Przez Opublikowano dnia: 4 kwietnia, 2022Kategorie: Mój samochód373 słowa1.9 minut na przeczytanie

Prawo jazdy – jak zdobyć?

Aby otrzymać prawo do prowadzenia pojazdów mechanicznych, konieczne jest oczywiście zdanie egzaminu państwowego. Różne kategorie prawa jazdy mają nieco inne wymogi, zawsze jednak egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej. Zdecydowana większość młodych adeptów prowadzenia pojazdów korzysta ze szkoły nauki jazdy. Kurs na prawo jazdy również składa się z części teoretycznej, czyli wykładów oraz z części praktycznej, czyli z jazd. W większości szkół jazdy konieczne jest zdanie egzaminów wewnętrznych. Dopiero po ich zaliczeniu możliwe jest zapisanie się na egzamin państwowy do WORD.

Egzamin teoretyczny i praktyczny

Prawo jazdy kat B czy każdej innej zdaje się, rozpoczynając od egzaminu teoretycznego. Składa się on z puli pytań, na które należy odpowiedzieć na ekranie komputera. Pytania dotyczą zasad poruszania się po jezdni, przepisów ruchu drogowego, znaków drogowych czy zasad pierwszeństwa na skrzyżowaniach czy rondach. Pula pytań jest wcześniej znana, a młodzi kierowcy przygotowują się do tego egzaminu w szkole jazdy bądź samodzielnie, na własną rękę. Dopiero uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu teoretycznego daje możliwość podjęcia się egzaminu praktycznego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Co zrobić, gdy zdasz egzamin teoretyczny?

Kiedy zdasz egzamin teoretyczny, możesz zapisać się na egzamin praktyczny. Jak sama nazwa wskazuje, podczas tego egzaminu  zostanie sprawdzona twoja praktyczna umiejętność prowadzenia pojazdu oraz znajomość przepisów ruchu drogowego. Jeśli ten egzamin zakończysz z pozytywnym wynikiem, oznacza to, że prawo jazdy jest już w zasięgu Twojej ręki i otrzymasz je w ciągu kilku tygodni. Musisz jedynie dostarczyć odpowiednie dokumenty i uzbroić się w cierpliwość.

Czy warto korzystać ze szkoły jazdy?

Szkoła jazdy jest miejscem, w którym nauczysz się wszystkiego, co może Ci się przydać podczas egzaminu państwowego. Oczywiście, prawdziwa nauka jazdy rozpoczyna się dopiero wtedy, gdy za kółkiem samochodu usiądziesz już samodzielnie, ale jeżeli ubiegasz się o prawo jazdy w Krakowie, zdecydowanie warto skorzystać z dobrej szkoły jazdy oferującej kursy jazdy na najwyższym poziomie i cieszącej się wysoką zdawalnością.

Udostępnij ten artykuł, gdziekolwiek chcesz!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł