Jeżeli nie chcesz przepłacać za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, musisz na bieżąco śledzić zmiany w ofertach firm ubezpieczeniowych. Wysokość składki często zależy od wieku pojazdu, a niektóre firmy oferują korzystne rabaty, jeśli zdecydujesz się wykupić kilka polis u tego samego ubezpieczyciela. Przed zawarciem umowy na pewno warto sprawdzić aktualne oferty za pomocą porównywarki internetowej. Korzystających z takiego udogodnienia pragniemy jednak z góry uprzedzić, że rezygnacja z dodatkowych opcji ubezpieczeniowych nie jest dobrym pomysłem na oszczędności. Poniższe wskazówki ułatwią znalezienie przyzwoitej oferty ubezpieczeniowej za rozsądną cenę.

Przez Opublikowano dnia: 21 czerwca, 2021Kategorie: Mój samochód813 słowa4.1 minut na przeczytanie
Skorzystaj z internetowej porównywarki polis OC/AC i nie przepłacaj za ubezpieczenie samochodu
© iStockphoto – AndreyPopov

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie samochodu?

1. Porównaj oferty różnych firm ubezpieczeniowych w Internecie

W tym celu najlepiej skorzystać z wyspecjalizowanej porównywarki ofert ubezpieczeniowych. Może się to wydawać mało prawdopodobne, ale wyniki niezależnych analiz branżowych jasno pokazują, że dostępne polisy opracowano średnio 5 do 7 lat temu. Porównanie ofert w Internecie jest banalnie proste i pozwala zaoszczędzić sporo czasu. W ten sposób można np. wybrać oferty ubezpieczycieli proponujących identyczne opcje i sprawdzić, która z nich wypada najkorzystniej pod względem finansowym.

2. Wybierz opcje najlepiej pasujące do Twoich indywidualnych wymagań

Najlepiej podsumuj w kilku punktach swoją sytuację:

Jesteś młodym kierowcą? Ile lat ma Twój samochód? Czy to auto z salonu czy z komisu? Ile mniej więcej kilometrów pokonujesz w ciągu roku?

Czy często wozisz ze sobą wartościowe przedmioty? Parkujesz auto w garażu, na parkingu strzeżonym czy na ulicy?

Weź też pod uwagę, że niektóre z powyższych okoliczności mogą na przestrzeni roku ulec zmianie, więc warto na wszelki wypadek pomyśleć o dodatkowych opcjach. Z niektórych natomiast można śmiało zrezygnować, aby zapłacić niższą składkę. Przykładowo: jeżeli Twój samochód ma więcej niż 4-5 lat, zdecydowanie lepszym pomysłem będzie wykupienie samej polisy OC.

Poradnik dotyczący zakupu pierwszego samochodu

3. Nie zapomnij o ubezpieczeniu opon

Nie wszystkie polisy mają tę opcję w standardzie, a szkoda, bo niespodziewane przebicie opony może przysporzyć nie lada kłopotów. Przed zawarciem umowy warto więc sprawdzić treść zapisów w sekcji assistance polisy. Nawet jeżeli potrafisz samodzielnie wymienić koło, weź pod uwagę, że nie zawsze będzie to możliwe, a usługi pomocy drogowej to poważne obciążenie dla portfela. Ubezpieczenie opon pokrywa koszt napraw i odholowania auta w razie problemów z ogumieniem, takich jak akty wandalizmu, usterki mechaniczne, uszkodzenia eksploatacyjne, niedopompowanie koła, przebicie opony itp.

Polisy na opony wcale nie trzeba wykupić u głównego ubezpieczyciela OC/AC. Wielu renomowanych dystrybutorów ogumienia proponuje tego rodzaju dodatkową usługę, dlatego warto uważnie zapoznać się z ofertą.

Dobrze też sprawdzić, czy dana polisa obejmuje zwrot kosztów poniesionych w związku z przebiciem opon.

4. Pamiętaj, że wysokość składki zależy od wartości ubezpieczanego pojazdu

Z kolei na wartość tę składa się kilka istotnych czynników. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę potencjalne straty, jakie przyjdzie im zrekompensować w razie wypadku, kradzieży samochodu lub jego celowego uszkodzenia przez osoby trzecie. Oto kilka czynników, które mogą wpłynąć na obniżenie składki:

●      samochód starszy niż 4-5 lat

●      niezbyt mocny silnik

●      niski poziom generowanych zanieczyszczeń

●      model rzadko padający łupem złodziei

●      dostępność i cena części zamiennych

5. Ubezpieczenie zależne od przebiegu

Niektórzy ubezpieczyciele oferują atrakcyjne zniżki dla kierowców jeżdżących na krótkich dystansach. Jeżeli nie przekraczasz, dajmy na to, 10 000 km rocznie, możesz zapłacić mniejszą składkę niż ci, którzy z auta korzystają częściej i znacznie intensywniej. Uważaj jednak, aby nie przekroczyć maksymalnego przebiegu określonego przez ubezpieczyciela. Niektóre firmy pilotażowo oferują nawet ubezpieczenia płatne za kilometr w systemie „pay as you drive” (PAYD). W takim przypadku w aucie instaluje się specjalny moduł elektroniczny, który przesyła do ubezpieczyciela informacje o comiesięcznym przebiegu, a niektóre systemy mogą naliczać zniżki za wzorowe zachowanie na drodze, np. przestrzeganie ograniczeń prędkości, ekonomiczną jazdę itp.

6. Opłać całość ubezpieczenia z góry

Rozłożenie składki na raty może być kuszące, jeżeli masz bardzo napięty budżet domowy. Niestety w większości przypadków wiąże się też z naliczeniem dodatkowych opłat manipulacyjnych przez ubezpieczyciela. Jeżeli opłacisz całość z góry, możesz zaoszczędzić od 5 do nawet 8% łącznej sumy.

7. Skorzystaj z kompleksowej ochrony

Spore oszczędności może przynieść wykupienie nowej polisy w firmie, która np. ubezpiecza już nasze mieszkanie. Ubezpieczyciele, tak jak inne firmy, cenią sobie lojalnych klientów i będą skłonni zaoferować im korzystniejsze warunki finansowe lub większy zakres ochrony w tej samej cenie.

8. Nie zgłaszaj każdej najdrobniejszej szkody

Czasem bardziej opłaca się naprawić niewielkie uszkodzenia we własnym zakresie, niż przy każdej błahostce przechodzić przez skomplikowany proces likwidacji szkód. Klienci, którzy nie potrafią uszanować tej niepisanej zasady, powinni liczyć się ze wzrostem składki w kolejnym okresie.

9. Zaoszczędź dzięki franszyzie

Zawsze jeździsz wyjątkowo ostrożnie? Możesz wynegocjować podwyżkę franszyzy (do pewnej kwoty) w zamian za obniżenie składki rocznej o około 10 do 15%. Przy bezwypadkowej jeździe pozwoli to zaoszczędzić nawet do 200 złotych rocznie.

Udostępnij ten artykuł, gdziekolwiek chcesz!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł