Kierowcy coraz częściej decydują się na zakup opon całorocznych, aby uniknąć konieczności sezonowej wymiany ogumienia. Takie rozwiązanie może sprawdzić się w regionach o łagodniejszym klimacie i w mieście. Przeczytaj niniejszy poradnik rezulteo, jeżeli potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiednich opon spośród najlepszych dostępnych na rynku modeli całorocznych.

Przez Opublikowano dnia: 9 czerwca, 2021Kategorie: Testy i rankingi880 słowa4.8 minut na przeczytanie
Siedem najlepszych opon wielosezonowych do aut miejskich
© Adobe Stock / Marco 2811

U kogo sprawdzą się opony całoroczne?

Nie będziemy tu dokładnie omawiać fenomenu opon całorocznych. Wystarczy powiedzieć, że to ogumienie, z którego można bezpiecznie korzystać przez cały rok, unikając w ten sposób konieczności uciążliwej wymiany jesienią i wiosną. Należy mieć jednak na uwadze, że rozwiązanie to – jak zresztą każdy kompromis – nie jest pozbawione wad, o czym mieliśmy okazję się przekonać przy okazji ostatniego testu ADAC.

Tym niemniej stosowanie opon całorocznych może być całkiem niezłym wyjściem dla kierowców, którzy poruszają się tylko i wyłącznie po obszarach o łagodnym klimacie. Ogumienie tego rodzaju doskonale sprawdzi się np. w niewielkich autach miejskich. Ulice bywają czasem zaśnieżone lub oblodzone, ale nigdy tak bardzo jak w górach.

rezulteo proponuje wybór opon całorocznych o najczęściej kupowanych rozmiarach, tj. 175/65 R14 oraz 195/55 R16. Pasują one do najpopularniejszych aut miejskich, jak choćby:

 Nasz wybór najlepszych opon do Twojego Forda Fiesty

Zestawienie nie jest rankingiem – modele przedstawiono w kolejności alfabetycznej.

Jakie opony całoroczne kupić do samochodu miejskiego? BF Goodrich g-Grip All Season 2

© rezulteo

Opony BF Goodrich g-Grip All Season 2 znakomicie radzą sobie na suchej i mokrej nawierzchni. Posiadają oznaczenia M+S oraz 3PMSF potwierdzające wydajność w zimowych warunkach. Na uwagę w tym segmencie opon zasługują jednak przede wszystkim za znakomite oceny na etykiecie europejskiej. Większość dostępnych rozmiarów może pochwalić się oceną B w kategorii hamowanie na mokrej nawierzchni. Dodatkowym atutem jest atrakcyjny stosunek jakości do ceny.

Jakie opony całoroczne kupić do samochodu miejskiego? Bridgestone Weather Control A005 evo

Opony całoroczne Bridgestone Weather Control A005 EVO © Bridgestone

Opony Bridgestone Weather Control A005 EVO świetnie radzą sobie na mokrej nawierzchni, o czym świadczy ocena A przyznana w tej kategorii modelowi o jednym rozmiarze. Bieżnik opracowano w oparciu o technologię NanoPro-tech, która nie tylko zapewnia optymalną trakcję i przyczepność na śniegu, ale także skraca drogę hamowania i poprawia stabilność na zakrętach. Niedawno wprowadzona do sprzedaży odświeżona wersja opon Bridgestone charakteryzuje się jeszcze lepszą efektywnością energetyczną dzięki wydłużonej żywotności i mniejszym oporom toczenia.

Jakie opony całoroczne kupić do samochodu miejskiego? Continental AllSeasonContact

© rezulteo

Przy projektowaniu tych opon inżynierowie z Continental położyli szczególny nacisk na wydajność w warunkach zimowych – mieszanka gumowa doskonale znosi wpływ niskich temperatur dzięki podwyższonej zawartości krzemionki. Z kolei bezpieczeństwo latem zapewniają specjalne rowki w strefie barkowej, dzięki którym woda jest sprawnie odprowadzana spod kół, co pozwala zachować przyczepność i chroni przed akwaplanacją. Opony Continental AllSeasonContact to jedne z najwyżej ocenianych opon całorocznych o rozmiarze 195/55 R16. Otrzymały ocenę B w kategoriach opór toczenia i hamowanie na mokrej nawierzchni.

Jakie opony całoroczne kupić do samochodu miejskiego? Hankook Kinergy 4S2

Kinergy 4S2: po raz pierwszy Hankook wykorzystuje bieżnik kierunkowy w oponie całorocznej. © Hankook

Specjalnie zaprojektowany kierunkowy bieżnik zapewnia optymalną przyczepność i skuteczne hamowanie na mokrej nawierzchni. Lamele 3D zwiększające powierzchnię styku opony z podłożem zdecydowanie poprawiają trakcję podczas jazdy po śniegu. Bardzo gęsta mieszanka polimerów, krzemionki i składników o podwyższonej elastyczności zapewnia niski opór toczenia. Jest ponadto niezwykle wytrzymała, dzięki czemu opony charakteryzują się dłuższą trwałością.

Liczne wskaźniki zużycia rozmieszczone na bieżniku Hankook Kinergy 4S2 ułatwiają kontrolę stopnia wytarcia. Dodatkowym atutem jest wskaźnik przydatności do użytku w warunkach zimowych „WTWI”. Ten model na pewno warto wziąć pod uwagę dzięki atrakcyjnej cenie.

Jakie opony całoroczne kupić do samochodu miejskiego? Michelin Crossclimate+

© rezulteo

Michelin CrossClimate+ to model całoroczny z oferty lidera w branży. Ogumienie Michelin doskonale spisuje się w niemal każdych warunkach pogodowych, zarówno zimą, jak i latem. Na uwagę zasługuje skuteczne hamowanie na mokrej nawierzchni oraz dobra przyczepność na zaśnieżonej i oblodzonej drodze. To również odpowiedni wybór dla tych, którzy poszukują opon o wysokiej trwałości – przy odpowiednim użytkowaniu Crossclimate+ mogą przejechać wiele kilometrów.

Jakie opony całoroczne kupić do samochodu miejskiego? Nokian Weatherproof i Seasonproof

© rezulteo

Nokian wszedł na rynek ogumienia całorocznego z udanym modelem Weatherproof. Opony te doskonale radzą sobie na różnych typach nawierzchni (suchej, mokrej, a nawet pokrytej błotem). Oznaczenie 3PMSF potwierdza przydatność do użytku w warunkach zimowych przy sporadycznych opadach śniegu. Nie zapominajmy w końcu, że są to opony całoroczne. Wiele wskazuje na to, że nowe opony całoroczne Nokian Seasonproof powtórzą sukces poprzedniego modelu. Są one dedykowane do aut miejskich i wprost nafaszerowane innowacyjnymi rozwiązaniami wspólnie określonymi mianem technologii Season Sense. Inżynierowie z Nokian na pierwszym miejscu postawili tak cenione przez kierowców bezpieczeństwo, a ich wysiłki nie poszły na marne – największym atutem nowych opon jest przyczepność na mokrej i zaśnieżonej drodze.

Udostępnij ten artykuł, gdziekolwiek chcesz!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł