Specjaliści z ADAC i Touring Club Suisse przetestowali 15 modeli opon letnich o popularnym rozmiarze 205 55 R16 do aut miejskich, kompaktów i niedużych sedanów. Trzy modele poradziły sobie w testach znakomicie, choć szkoda że nie uwzględniono ogumienia Michelin.

Przez Opublikowano dnia: 9 czerwca, 2021Kategorie: Testy i rankingi820 słowa4.3 minut na przeczytanie
Test opon letnich ADAC TCS
© ADAC

15 testowanych modeli letnich

Dni coraz dłuższe, śniegi i mróz chyba za nami, a więc już niedługo pora zmienić opony. Jeżeli nadal nie wiesz, jakie opony letnie wybrać, koniecznie zapoznaj się z wynikami najnowszego testu i rankingiem ogumienia 2021 opublikowanym przez ADAC i Touring Club Suisse (TCS). W tym roku do testów wybrano dość popularny rozmiar 205 55 R16, pasujący m.in. do Audi A3BMW serii 1, 2, 3Citroëna C3, C4Forda FocusaHyundaia i30 i wielu innych.

Uwzględniono 14 modeli standardowych i jedne opony bieżnikowane. Dziwne, że wśród nich nie znalazły się Michelin Primacy 4, czego specjaliści z ADAC i TCS nawet nie skomentowali. A szkoda, bo miałyby szansę zawalczyć o tytuł najlepszych opon letnich. Oto wybrane produkty:

Test opon letnich 205 55 16 – montaż ogumienia do testów
© ADAC

Opony bieżnikowane w teście ogumienia letniego

Bieżnikowanie to tani sposób na wydłużenie żywotności opon przy zachowaniu w miarę sensownych parametrów wydajnościowych. Niestety wybrany do testu model King Meiler Sport 1 o rozmiarze 205 55 R16 nie był w stanie dorównać konkurencji. Ostatecznie uzyskał tylko ocenę dostateczną. Na suchej jezdni zajął przedostatnie miejsce w kategorii droga hamowania. W testach jazdy stracił sporo cennych punktów za niską precyzję na zakrętach. Na mokrej nawierzchni dodatkowo pojawiły się wyraźne problemy z odpornością na zjawisko akwaplanacji.

Jedenaście modeli letnich z oceną dobrą

Petlas Imperium PT515 swoje miejsce w rankingu zawdzięczają głównie trwałości (szacunkowy przebieg 42 000 km) oraz niskiemu zużyciu paliwa. Nie przekonały jednak specjalistów z ADAC i TCS, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo jazdy na suchej i mokrej nawierzchni. Ostatecznie straciły sporo cennych punktów w teście za słabą przyczepność i zbyt długą drogę hamowania.

Test opon letnich 205  55 16 – hamowanie na mokrej nawierzchni
© ADAC

Opony letnie Maxxis Premitra 5, Nokian Wetproof, Uniroyal RainSport 5 i Pirelli Cinturato P7 C2 o rozmiarze 205 55 R16 nieźle wypadły pod względem zrównoważenia parametrów użytkowych, zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni. Jednak za stosunkowo niską trwałość zasłużyły sobie wyłącznie na ocenę dobrą. Maksymalny szacunkowy przebieg, na jaki można liczyć w przypadku tych modeli to niecałe 25 000 kilometrów, czyli ponad dwa raz mniej niż u zwycięzcy w kategorii.

Tu jeszcze warto nadmienić, że Maxxis Premitra 5 oferują najlepszą wydajność na suchej nawierzchni spośród wszystkich testowanych opon przy całkiem niezłych parametrach na mokrej drodze. Podobnie jest w przypadku opon letnich Nokian i Pirelli, które doskonale nadają się do mniejszych samochodów.

Opony letnie Apollo Alnac 4G, Hankook Ventus Prime 3 K125, Fulda EcoControl HP2 oraz BF Goodrich Advantage o rozmiarze 205 55 R16 straciły kilka punktów w rankingu za drobne problemy na mokrej nawierzchni. Ostatnie trzy z wymienionych modeli za to całkiem nieźle poradziły sobie na suchej jezdni. Na uwagę zasługują zwłaszcza Hankook, które na tej nawierzchni uplasowały się tuż za Maxxis, pozytywnie przy tym zaskakując precyzją jazdy i przyczepnością.

Test opon letnich 205 55 16 – ranking wydajności w teście jazdy
© ADAC

Kumho Ecsta HS51 i Goodyear EfficientGrip Performance 2 to najlepsze opony letnie spośród modeli z oceną dobrą. Całkiem nieźle sprawdziły się na mokrej nawierzchni i do wyższego miejsca zabrakło im może tylko trochę zwrotności na suchej jezdni. Na uwagę zasługuje ponadprzeciętna trwałość opon Goodyear – szacunkowy przebieg ponad 55 000 km. To aż 12 000 km więcej niż może zapewnić drugi model w kategorii!

Trzy modele letnie o najlepiej zrównoważonych parametrach

Trzy najlepsze opony letnie z omawianego testu charakteryzują się dobrze zrównoważonymi parametrami użytkowymi i żywotnością, która umożliwi pokonanie ok. 33 000 km. Bridgestone Turanza T005 zachwycają niskim oporem toczenia oraz krótką drogą hamowania na suchej i mokrej nawierzchni. Ale to Continental i Semperit (marka należąca do koncernu Continental) uzyskały ex aequo tytuł najlepszych opon letnich 2021 roku w rankingu ogumienia o rozmiarze 205 55 R16. Oba modele odznaczają się znakomicie zrównoważonymi parametrami użytkowymi, zwłaszcza na mokrej nawierzchni. Continental PremiumContact 6 radzą sobie w tych warunkach nieco lepiej, ale za to Semperit Speed-Life 3 pozwalają więcej zaoszczędzić na paliwie i są odrobinę tańsze.

Ze szczegółowymi wynikami testu można zapoznać się na stronie internetowej Touring Club Suisse.

5 najlepszych modeli opon letnich o rozmiarze 205 55 R16                            +                    –
1= Continental PremiumContact 6 Najlepsze na mokrej nawierzchni Zużycie paliwa
1= Semperit Speed-Life 3 Atrakcyjna cena, zrównoważone parametry użytkowe  
3 – Bridgestone Turanza T005 Zrównoważone parametry użytkowe, niskie zużycie paliwa Hałas
4= Goodyear EfficientGrip Performance 2 Nadzwyczajna trwałość, dobre na mokrej nawierzchni Zwrotność na suchej nawierzchni
4= Kumho Ecsta HS51 Zużycie paliwa, dobre na mokrej nawierzchni Jazda na suchej nawierzchni

Udostępnij ten artykuł, gdziekolwiek chcesz!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł