Wprowadzając na rynek model Powerproof firma Nokian udowadnia po raz kolejny, że wysokie osiągi są nieodrodną cechą jej produktów. Prezentacja nowej opony odbyła się pod przewodnictwem słynnego fińskiego kierowcy Miki Häkkinena na portugalskim torze w Portimao. Pojechaliśmy sprawdzić, czy obietnice producenta dotyczące osiągów są zgodne z rzeczywistością.

Przez Opublikowano dnia: 7 czerwca, 2021Kategorie: Testy i rankingi824 słowa4.3 minut na przeczytanie
Portal rezulteo przetestował letnią oponę UHP Nokian Powerproof na torze w portugalskim Portimao.
Portal rezulteo przetestował letnią oponę UHP Nokian Powerproof na torze w portugalskim Portimao. © Nokian

Nowy kierunek strategiczny

Firma Nokian Tyres ma siedzibę wysuniętą dalej na północ niż jakikolwiek inny producent opon i cieszy się powszechnym uznaniem jako ekspert w zakresie opon zimowych i nordyckich. Jednak od kilku lat fińska marka mierzy się z nowym wyzwaniem, pracując nad rozwojem linii opon letnich. Pierwszym etapem tej strategii było stworzenie takich modeli jak Z G2 czy Zline, kolejnym jest wprowadzenie do sprzedaży nowych opon Powerproof i Wetproof.

Aby zrealizować swoje plany, firma Nokian przystosowała się do rynku docelowego i dokonała dużych inwestycji w badania i rozwój, co przełożyło się szczególnie na stworzenie nowego ośrodka w Hiszpanii. Producent zaprojektował również nowe opony, uwzględniając potrzeby swoich klientów zgłoszone przez nich w ankietach przeprowadzonych w celu określenia ich rzeczywistych oczekiwań w zakresie opon letnich. Ankiety dotyczyły konkretnie takich parametrów jak przyczepność na mokrym podłożu, stabilność i bezpieczeństwo. Szczególną uwagę zwrócono na problemy związane z jazdą sportową.

Bieżnik opony Nokian Powerproof
© Nokian

Nowa opona letnia Nokian Powerproof

Najnowszy produkt, opona Powerproof, jest owocem ponad czteroletnich prac rozwojowych, w których wykorzystano największe atuty technologii Nokian, szczególnie w dziedzinie wysokiej efektywności. Zastosowano w niej rozwiązanie „Dual Zone Safety” zapewniające optymalną powierzchnię kontaktu z podłożem, nawet jeśli jest to tak rozmiękła nawierzchnia jak gorący asfalt na andaluzyjskich drogach. Zoptymalizowana sztywność barków opony ma zwiększyć precyzję prowadzenia. Zadaniem technologii „Wet Safety Zone” jest skuteczne odprowadzanie wody, co poprawia osiągi na mokrym podłożu.

Bieżnik został tak pomyślany, by wytrzymywać nawet skrajne obciążenia i radzić sobie z wyzwaniami, jakie stawiają przed nim auta o dużej mocy i samochody sportowe. Do jego produkcji użyto mieszanki gumowej o złożonym składzie, aby stworzyć trwałą oponę o odpowiedniej twardości. Nie zapominajmy bowiem, że chodzi przede wszystkim o oponę drogową, w związku z czym dążenie do wysokiej efektywności nie może skutkować obniżeniem innych parametrów.

Komu ta opona będzie odpowiadać?

Nowa opona letnia Nokian Powerproof to wysokiej klasy produkt z kategorii UHP. Została opracowana z przeznaczeniem do użytku w zmiennych letnich warunkach pogodowych i na różnych nawierzchniach drogowych w Europie. Nokian Powerproof to model dla kierowców, którzy przywiązują dużą wagę do bezpieczeństwa, ale cenią też komfort jazdy. Jest on odpowiedni dla samochodów o dużej mocy i aut sportowych jeżdżących na oponach z homologacją obejmującą indeksy prędkości od W (270 km/h) do Y (300 km/h).

Test opony Nokian Powerproof na Audi RS5
© Nokian

Mieliśmy okazję ją przetestować

Mieliśmy możliwość sprawdzenia tej opony zarówno na drodze, jak i na pagórkowatym międzynarodowym torze technicznym w portugalskim Portimao, który znakomicie nadaje się do testowania ogumienia sportowego pod różnym kątem.

Pierwsza szybka runda po drodze nie pozwoliła obiektywnie ocenić tego modelu. Jak często bywa w takich testach, ich celem jest zademonstrowanie wszechstronności opony, wygody jej użycia i umiejętności zaspokajania potrzeb użytkownika w codziennej eksploatacji. Nikogo nie zaskoczył fakt, że opona Powerproof stanęła na wysokości zadania.

Mika Häkkinen testuje opony Nokian Powerproof
© Nokian

Potem przeszliśmy do ciekawszego etapu, czyli testu na torze z wykorzystaniem samochodów Audi RS5co stało się już zwyczajem w firmie Nokian. Już od pierwszych zakrętów widać było, że opona Powerproof mocno wgryza się w podłoże. Bardzo precyzyjnie reaguje na ruchy kierownicy, każdy jej skręt przekłada się na wyraźną zmianę kierunku jazdy. Prowadzenie auta jest przyjemnością i towarzyszy mu poczucie wysokiej skuteczności. Na szybkich i pofałdowanych odcinkach opona również nie zawodzi, radzi sobie z przeszkodami i zawsze reaguje na zagrożenia.

Testy zakończyły się chrztem bojowym w towarzystwie podwójnego mistrza świata Formuły 1 Miki Hakkinena na pokładzie Mercedesa C 43 AMG. Przy tej okazji kierowca opowiedział nam o swoim udziale w pracach nad tą oponą i bardzo konkretnie zilustrował uzyskane wyniki. Był to niezwykle przekonujący pokaz, który pozwalał w pełni uświadomić sobie możliwości opony.

Od czasu do czasu Mika Häkkinen wychodzi poza rolę ambasadora marki Nokian Tyres, dzieląc się swoim doświadczeniem podczas testów opon, które towarzyszą pracom rozwojowym.

Firma Nokian zleciła niezależnej organizacji TüV SüD ocenę osiągów opony Powerproof w porównaniu do jej wybranych rywalek i wyniki w zakresie niektórych parametrów potwierdzają niezaprzeczalną konkurencyjność produktu. Poczekajmy jednak na rezultaty wszystkich testów, aby dowiedzieć się, jak ten model faktycznie plasuje się w swoim segmencie rynku.

Dostępność

Zakres rozmiarów obejmuje 51 produktów do felg o średnicy od 17 do 20 cali. Opona Nokian Powerproof będzie dostępna na wiosnę 2019 r.

Udostępnij ten artykuł, gdziekolwiek chcesz!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł