Opony zapewniają jedyne punkty styczne samochodu z nawierzchnią. Nigdy dość powtarzaniu tej prostej prawdy, iż od stanu i jakości opon zależy więcej niż od dowolnej innej części samochodowej. A skoro zależy od nich tak wiele, należy przywiązywać szczególną wagę do ich wyboru. Jak ten wybór powinien wyglądać i dlaczego waśnie tak? Gdzie szukać dobrych i pewnych opon samochodowych? O tym wszystkim w naszym poradniku iParts.pl.

Przez Opublikowano dnia: 7 lipca, 2022Kategorie: Wybrać i porównać opony804 słowa4.1 minut na przeczytanie

Im lepsza opona, tym więcej zawiera w sobie doświadczeń wyniesionych wprost z samochodowych torów wyścigowych

Z jakich powodów warto inwestować w naprawdę dobre opony samochodowe? Jeśli myślicie, że chodzi tu wyłącznie o bezpieczeństwo, jakie gwarantuje wysokiej klasy ogumienie, to jesteście w błędzie. Oczywiście, nie ulega wątpliwości, że bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego, jest absolutnie najważniejsze – jest podstawą dla dopuszczenia do użytku tak opon, jak i wielu innych części zamiennych. Jednak gdy już przyjmiemy, że wszystkie dostępne w legalnym obrocie opony samochodowe (oryginalne, oferowane u pewnych dostawców) spełniają warunek bezpieczeństwa, zaczynamy szukać innych powodów, dla których warto zainwestować w opony lepsze, a nie gorsze. Jakiego typu będą to argumenty?

Zacznijmy od tego, że współczesne opony samochodowe „wykuwane” są przede wszystkim na torach rajdowych. To w motosporcie testowane są rozwiązania trafiające do szerokiego użycia. Na przykładzie opon widać to najlepiej. Mieszanki gumowe o różnej twardości, rozmaite typy bieżnika, opony RunFlat czy asymetryczne – wszystko to albo było testowane na torach wyścigowych, albo powstało w oparciu o wyciągnięte stamtąd doświadczenia. A im lepsza, bardziej zaawansowana opona, tym więcej tych doświadczeń przełożyło się na jej powstanie. Właśnie to jest jednym z kluczowych wyznaczników jakości ogumienia samochodowego – zaawansowanie technologiczne powstałe w oparciu o doświadczenia wyciągnięcie z motosportu. I jeszcze jedna, bardzo ważna uwaga – nowoczesne samochody coraz bardziej przypominają to, co ściga się ze sobą na torach i trasach rajdowych; głównie pod względem mocy, przyśpieszenia, rozwijanych prędkości i powstających przeciążeń. A jeśli tak, to nowoczesne auta wymagają rozwiązań stosowanych właśnie w sportach motorowych. Tu nie ma miejsca na opony powstałe według zasad obowiązujących 20-30 lat temu. Jeśli chcecie jeździć bezpiecznie, pewnie, z zachowanie pełnej kontroli nad pojazdem, uzyskując jednocześnie pełną satysfakcje z jazdy, musicie wybrać opony dostosowane do nowoczesnych standardów.

Opony samochodowe wysokiej klasy są rozwiązaniem bardziej ekonomicznym, a więc zwyczajnie tańszym, niż opony z „dolnych półek”

Ktoś mógłby teraz powiedzieć: „No dobrze. Nowoczesne opony od uznanych producentów są najlepszym wyborem, ale są też wyborem najdroższym. Nie stać mnie na ich zakup”. I owszem, najlepsze opony faktycznie posiadają najwyższą ceną zakupu, ale za to są najtańsze w eksploatacji. I tu wiele miejsca można by poświęcić ich trwałości, odporności na uszkodzenia chemiczne i mechaniczne, a także na to, w jaki sposób potrafią ograniczać zużycie paliwa. Jest jednak jeszcze jeden przykład pokazujący wyraźnie, jak kosztowny potrafi być zakup tanich opon. Przykładowo – idąc za radą ekspertów, szukacie opon z homologacją do konkretnego, posiadanego przez Was auta. Zupełnie już jednak wbrew ich radom, wybieracie opony nie wyższej, ale niższej klasy. Bo są tańsze. I owszem, są tańsze. Płacicie 200-300 złotych mniej i co? I po ich założeniu macie wrażenie, że poruszacie się nie na kołach, ale na czterech arbuzach. Co teraz? Zdejmiecie dopiero co założone opony i kupicie nowy komplet – droższy, ale lepszy? Czy jednak będziecie się męczyć z tym, za co już zapłaciliście, przed każdym zakrętem modląc się do świętego Krzysztofa? Tu już nie ma dobrego rozwiązania. A przecież wystarczyłoby od razu postawić na jakość. Że jakość, to od razu wysoka cena? Dobre opony zawsze będą kosztowały więcej, ale jeśli dobrze poszukacie, macie szansę koszt ich zakupu znacząco ograniczyć.

Wejdźcie na stronę naszego sklepu, iParts.pl i sprawdźcie, co czeka na Was w kategorii „Opony”. Koniecznie też sprawdzajcie pojawiające się u nas regularnie przeceny i wyprzedaże. Opony samochodowe to jeden z tych produktów, które producenci przeceniają regularnie i które Wy sami możecie dostać po naprawdę dobrych cenach. I wcale nie musicie przy tym rezygnować z jakości. Jeśli bowiem któryś z elementów auta powinien być naprawdę wysokiej klasy, to powinny to być właśnie opony.

Udostępnij ten artykuł, gdziekolwiek chcesz!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł