Rezulteo
Tu porównasz opony i znajdziesz je w najlepszej cenie

Nasza porównywarka pomoże Ci wybrać i kupić najlepsze opony w najniższej cenie

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Zima za pasem, więc zastanawiasz się, kiedy właściwie należy zmienić opony na zimowe? Nie zwlekaj do pierwszych opadów śniegu i nagłego załamania pogody: dowiedz się, przy jakiej temperaturze należy założyć opony zimowe, aby bezpiecznie jeździć.
Montaż opon zimowych

Czy wiesz, kiedy należy zamontować opony zimowe? © Nokian

Termometr prawdę Ci powie

Opony zimowe zapewniają bezpieczeństwo nie tylko podczas jazdy po śniegu, ale też w innych niesprzyjających warunkach pogodowych. Najważniejszym sygnałem do wymiany ogumienia na zimowe jest spadek temperatury.

Mieszanka gumowa twardnieje pod wpływem zimna. Poniżej określonej temperatury traci swą naturalną elastyczność i w rezultacie przestaje zapewniać odpowiednią przyczepność do nawierzchni.

Guma używana do produkcji opon zimowych ma specjalnie dobrany skład, dzięki czemu pozostaje elastyczna w niskich temperaturach i zachowuje odpowiednią wydajność. Ponadto opony zimowe mają głębsze rowki bieżnika i więcej lameli, które pomagają utrzymać dobrą przyczepność na wszystkich rodzajach nawierzchni – na śniegu, lodzie, a także na wilgotnej czy wręcz zalanej drodze.

Kiedy należy zmienić opony na zimowe?

W Polsce nie ma szczegółowych przepisów dotyczących opon zimowych, nie określono też obowiązkowych dat sezonowej wymiany ogumienia.

Dlatego w tej kwestii najlepiej kierować się wskazaniami termometru. Kiedy temperatury zaczną zbliżać się do 0°C, nadeszła pora zmienić opony na zimowe. W niższych temperaturach mieszanka gumowa opon letnich twardnieje i traci przyczepność.

Jeżeli nie patrzysz ciągle na termometr, dobrą wskazówką może być też zmiana czasu na zimowy.

Porada rezulteo:

Jeżeli musisz kupić opony zimowe, nie zwlekaj do ostatniej chwili. Dzięki temu zapłacisz mniej i będziesz mieć szerszy wybór. Wraz ze spadkiem temperatury wzrasta popyt i rosną też ceny opon zimowych.

Czy ta informacja była pomocna?

Więcej na ten temat

Podobne tematy

Czy już pora wymienić opony?

Czy już pora wymienić opony?

Kiedy wymienić opony na nowe? To często zadawane pytanie. Dowiedz się, jak mierzyć stopień zużycia opon i po czym poznać nadmierne zużycie lub uszkodzenia eksploatacyjne. Sprawdź, czy Twoje opony są zgodne z przepisami kodeksu drogowego, dowiedz się, kiedy zostały wyprodukowane, czy wymienić dwie, czy wszystkie cztery opony, a także jak wykryć ewentualne nieszczelności na podstawie wskazań czujnika ciśnienia. Słowem: kompletny poradnik przydatny w każdej sytuacji!