Pytanie zadane przez użytkownika, dn. 23/12/2013 : Mam pytanie, bo jak wyszukuję opony do samochodu – Ford Kuga II FWD 2013 1.6 150 KM wychodzą 3 rozmiary – dwa 99V i jeden 97V. W dokumentach „homologacja” w punkcie zespół opona / koło pisze, że powinny być 99V. O ile niższe odnośnie prędkości mogą być z naklejką to niższe odnośnie nośności raczej nie mogą być?

Odpowiedź udzielona przez rezulteo, dn. 23.12.2013 :

Witamy,
Dziękujemy za pytanie.
Indeksy prędkości i nośności idą w parze z danym rozmiarem ogumienia. Rzeczywiście nie jest dopuszczalne obniżanie indeksu nośności dla danego rozmiaru.
My jednak w rezulteo podajemy wszystkie rozmiary homologowane dla danego auta, jest więc możliwe, że w rozmiarze 17 cali występuje indeks nośności 99, zaś w rozmiarze 18 cali – 97.
Należy pamiętać, że w zależności od wersji posiadanego auta jest ono fabrycznie wyposażone w określony rozmiar i producent w dokumentacji technicznej może podawać tylko ten jeden rozmiar, chociaż dla danego modelu mogą być też homologowane inne rozmiary ogumienia.
W tym przypadku obydwa rozmiary posiadające różne indeksy nośności są możliwe i legalne, trzeba jedynie pamiętać o zmianie felgi w razie zmiany rozmiaru.
Dla informacji, w rezulteo wykorzystujemy oficjalną bazę danych organizacji, która nadaje homologacje rozmiarów opon dla producentów pojazdów.


Pozdrawiamy,
Ekipa REZULTEO

Podziel się odpowiedzią na to pytanie, gdziekolwiek chcesz!

Pytania, które mogą Cię zainteresować:

  • Zobacz odpowiedź
  • Zobacz odpowiedź
  • Zobacz odpowiedź
  • Zobacz odpowiedź