Zima za pasem, więc zastanawiasz się, kiedy właściwie należy zmienić opony na zimowe? Nie zwlekaj do pierwszych opadów śniegu i nagłego załamania pogody: dowiedz się, przy jakiej temperaturze należy założyć opony zimowe, aby bezpiecznie jeździć.

Przez Opublikowano dnia: 10 czerwca, 2021Kategorie: Sezony251 słowa1.3 minut na przeczytanie
Kiedy zmienić opony z letnich na zimowe?
Czy wiesz, kiedy należy zamontować opony zimowe? © Nokian

Termometr prawdę Ci powie

Opony zimowe zapewniają bezpieczeństwo nie tylko podczas jazdy po śniegu, ale też w innych niesprzyjających warunkach pogodowych. Najważniejszym sygnałem do wymiany ogumienia na zimowe jest spadek temperatury.

Mieszanka gumowa twardnieje pod wpływem zimna. Poniżej określonej temperatury traci swą naturalną elastyczność i w rezultacie przestaje zapewniać odpowiednią przyczepność do nawierzchni.

Guma używana do produkcji opon zimowych ma specjalnie dobrany skład, dzięki czemu pozostaje elastyczna w niskich temperaturach i zachowuje odpowiednią wydajność. Ponadto opony zimowe mają głębsze rowki bieżnika i więcej lameli, które pomagają utrzymać dobrą przyczepność na wszystkich rodzajach nawierzchni – na śniegu, lodzie, a także na wilgotnej czy wręcz zalanej drodze.

Kiedy należy zmienić opony na zimowe?

W Polsce nie ma szczegółowych przepisów dotyczących opon zimowych, nie określono też obowiązkowych dat sezonowej wymiany ogumienia.

Dlatego w tej kwestii najlepiej kierować się wskazaniami termometru. Kiedy temperatury zaczną zbliżać się do 0°C, nadeszła pora zmienić opony na zimowe. W niższych temperaturach mieszanka gumowa opon letnich twardnieje i traci przyczepność.

Jeżeli nie patrzysz ciągle na termometr, dobrą wskazówką może być też zmiana czasu na zimowy.

Porada rezulteo:

Jeżeli musisz kupić opony zimowe, nie zwlekaj do ostatniej chwili. Dzięki temu zapłacisz mniej i będziesz mieć szerszy wybór. Wraz ze spadkiem temperatury wzrasta popyt i rosną też ceny opon zimowych.

Udostępnij ten artykuł, gdziekolwiek chcesz!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł