Koszt wymiany oleju to w gruncie rzeczy grosze, zwłaszcza w porównaniu z kosztem potencjalnych napraw związanych ze zwłoką. Dlaczego i w jakich okresach czasu należy wymieniać olej silnikowy w samochodzie? Czy warto szukać warsztatu samochodowego na własną rękę, czy lepiej skorzystać z porównywarki ofert? Już podpowiadamy!

Przez Opublikowano dnia: 8 lutego, 2024Kategorie: Mój samochód789 słowa4.1 minut na przeczytanie
Samochód jadący wzdłuż drogi o zachodzie słońca

©Unsplash

Co ile km wymiana oleju?

Troska o sprawne i bezawaryjne działanie silnika przekłada się na mniejsze rachunki za naprawy, szybsze przechodzenie przeglądów i, przede wszystkim, na bezpieczniejszą jazdę. Wymiana oleju w samochodzie to rutynowy zabieg, który czasami jest bagatelizowany przez właścicieli pojazdów. Jest to jednak kluczowy element utrzymania samochodu w dobrej kondycji. Silniki samochodowe zawierają wiele ruchomych części, które generują ciepło i tarcie. Olej smaruje te elementy, zapobiegając nadmiernemu zużyciu oraz przegrzewaniu. Ponadto, podczas normalnej eksploatacji, do oleju silnikowego dostają się zanieczyszczenia w postaci pyłów, metalowych opiłków czy sadzy. Gdy zgromadzą się w nadmiernej ilości, substancje te mogą spowodować trwałe uszkodzenia silnika.

Wydaje Ci się, że po wymianie oleju samochód działa wydajniej? To wcale nie złudzenie! Stare, zanieczyszczone oleje mogą prowadzić do obniżenia efektywności silnika, co z kolei wpływa na zużycie paliwa. To także odpowiedź na pytanie, co ile wymiana oleju jest już koniecznością. Gdy zauważymy spadek wydajności silnik, na początku najlepiej zdecydować się na wymianę oleju, a później szukać bardziej skomplikowanych przyczyn. Profilaktyczna wymiana oleju silnikowego zalecana jest przez producentów co mniej więcej 10 – 15 tysięcy kilometrów. Warto jednak sprawdzić instrukcję obsługi samochodu lub konkretne zalecenia dla danej marki, modelu i rocznika pojazdów.

Samochodowa deska rozdzielcza

©Pixabay

Cena wymianu oleju w sprawdzonym warsztacie

Regularna wymiana oleju silnikowego to jeden z obowiązków kierowcy. Zanim zdecydujesz się na usługi takie jak wymiana filtrów i oleju cena powinna zostać porównana ze średnią stawką za taki serwis. Zanim zarezerwujesz termin, sprawdź różnice w naszej porównywarce ofert warsztatów samochodowych w danej okolicy. Wpisując prostą frazę, taką jak wymiana oleju Kielce, zyskasz dostęp do najwyżej ocenianych warsztatów w okolicy Kielc, w których bez problemu możesz wymienić olej. Od razu sprawdzisz też, ile kosztuje wymiana oleju oraz nowy olej. Zwykle jest to wydatek rzędu 50-100 złotych. Sam widzisz, że samodzielna wymiana oleju się po prostu nie opłaca. Warsztat zadba także o to, by właściwie zutylizować stary olej, sprawdzić stan filtra oleju i w razie konieczności zaproponować jego wymianę. Zazwyczaj filtr oleju należy wymienić razem ze zużytym olejem silnikowym. Tylko wtedy serwis olejowy zakończy się pełnym sukcesem.

Przód samochodu na wsi

©Unsplash

Wymiana oleju Zielona Góra – cena

Często gościmy nawet naszych zachodnich sąsiadów, którzy przyjeżdżają do takich miast jak Zielona Góra, właśnie by wymienić olej silnikowy. Znajdują tu bez problemu fachowców, którzy wiedzą jak dobrać olej silnikowy do typu pojazdu oraz zaleceń producenta i w ciągu godziny go wymienić. To maksymalna ilość czasu, ile trwa wymiana oleju silnikowego. Zwróć także uwagę na fakt, że filtr oleju powinien być wymieniany równocześnie z olejem, aby utrzymać skuteczną filtrację i ochronę silnika. W ten sposób zapewnisz płynną pracę całego układu. Korzystając z naszej przeglądarki ofert masz gwarancję, że wymiana oleju Zielona Góra odbędzie się w najlepszym miejscu z możliwych.

Zaparkowany samochód

©Unsplash

Wymiana oleju w skrzyni automatycznej – Lublin

Jeśli szukasz sprawdzonego warsztatu świadczące usługi wymiany oleju w Lublinie, koniecznie zajrzyj na: wymiana oleju Lublin. Znajdziesz to nawet warsztaty, które poradzą sobie z wymianą oleju w samochodzie z automatyczną skrzynią biegów. Dostępne na rynku oleje silnikowe mają odpowiednią specyfikację pod silniki benzynowe i diesla, Pamiętaj, dla długotrwałego i bezproblemowego użytkowania samochodu, regularne dbanie o stan oleju silnikowego jest niezbędne. Wymiana oleju w samochodzie to ochrona przed uszkodzeniami silnika i korozją, a także oszczędności paliwa. Olej zużywa się tym szybciej, im więcej i w gorszych warunkach jeździsz. Dlatego warto zaglądać pod korek wlewy oleju nawet co 3-6 miesięcy.

Czemu warto zdać się na warsztat samochodowy?

Samodzielna wymiana oleju w samochodzie to dobra praktyka, ale niewłaściwe wykonanie tego zadania może prowadzić do różnych problemów. Dodanie za mało lub za dużo oleju może prowadzić do poważnych problemów z silnikiem. Należy sprawdzić poziom oleju dokładnie według zaleceń producenta. Częstym błędem jest też pozostawienie resztek starego oleju, co może wpłynąć na skuteczność nowego oleju. Również niewłaściwa częstotliwość wymiany oleju może prowadzić do nadmiernego zużycia silnika. Dlatego tak istotne jest, by to mechanik stwierdził, na jakim etapie zużyty olej nadaje się już do wymiany. Jeśli nie jesteś pewien, czy poradzisz sobie samodzielnie, lepiej skorzystać z pomocy profesjonalnego warsztatu w swojej okolicy.

Udostępnij ten artykuł, gdziekolwiek chcesz!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł