Zima za pasem, zatem przymierzasz się do wymiany opon, aby lepiej przygotować swój samochód do trudnych warunków pogodowych jak śnieg, mróz czy oblodzenie. Zastanawiasz się czy naprawdę trzeba założyć 4 opony zimowe... A może wystarczą tylko 2 z przodu, a na tylnej osi można zostawić opony letnie? Przeczytaj nasze porady, aby dowiedzieć się, jak zapewnić maksymalną przyczepność i sterowność samochodu w warunkach zimowych.

Przez Opublikowano dnia: 10 czerwca, 2021Kategorie: Sezony313 słowa1.6 minut na przeczytanie
2 czy 4 opony zimowe?
© Adobe Stock

4 opony zimowe dla maksimum bezpieczeństwa

Opony zimowe to gwarancja dobrej przyczepności w temperaturach poniżej 7°C. Specjalnie zaprojektowana mieszanka gumowa i bieżnik zapewniają duży komfort jazdy po śniegu, lodzie i śliskiej nawierzchni.

Montując komplet opon zimowych, masz pewność, że wszystkie 4 koła będą zachowywać się identycznie. Wszystkie opony będą harmonijnie współpracować, zapewniając najlepszą trakcję i przyczepność. Niezależnie od tego, czy Twój samochód ma napęd na przednie, tylne, czy wszystkie koła, tylko 4 opony zimowe zagwarantują najwyższy poziom bezpieczeństwa w chłodniejszych miesiącach.

Jakie zagrożenia wiążą się z montażem tylko 2 opon zimowych?

Ze względów oszczędnościowych kuszący może wydawać się montaż opon zimowych tylko na kołach napędowych. Przecież łańcuchy śniegowe zakłada się tylko na jednej osi.

Uwaga!

  • Montując tylko 2 opony zimowe, zaburzasz równowagę między przednimi i tylnymi kołami samochodu. W konsekwencji narażasz się na poważne ryzyko utraty przyczepności na zjazdach i zakrętach oraz przy hamowaniu, zwłaszcza na zaśnieżonej lub oblodzonej nawierzchni.
  • Opony zimowe na przedniej osi pozwalają zachować odpowiednią trakcję i sterowność samochodu. Zamontowane na tylnej osi zapewniają natomiast bardzo dobrą przyczepność na zakrętach.
  • Montując opony zimowe tylko na przednich kołach w samochodzie z napędem na przednią oś, stracisz kontrolę nad tyłem pojazdu, co może skończyć się niebezpiecznym bączkiem przy gwałtowniejszych manewrach. Natomiast jeżeli zamontujesz opony zimowe tylko na tylnych kołach w samochodzie z napędem na tylną oś, utracisz kontrolę nad przednią częścią pojazdu, przez co stanie się on nadsterowny. Z kolei montaż opon zimowych tylko na przednich kołach może spowodować podsterowność. Tak, czy inaczej, stracisz kontrolę nad jedną z osi.

Chcesz kupić 4 opony zimowe?            ZNAJDŹ JE NA REZULTEO

Udostępnij ten artykuł, gdziekolwiek chcesz!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł