Tu porównasz opony i znajdziesz je w najlepszej cenie

nasza porównywarka pomoże Ci wybrać i kupić najlepsze opony w najniższej cenie

Michelin Agilis 3 – nowe opony letnie do lekkich samochodów dostawczych

W zeszłym roku Michelin wypuścił na rynek opony Agilis Crossclimate. Francuski producent w żadnym wypadku nie zamierza wycofywać się z segmentu ogumienia do lekkich samochodów dostawczych i już ogłasza przyszłoroczną premierę nowych opon letnich Agilis 3.

Michelin Agilis 3 – nowe opony letnie do lekkich aut użytkowych

Michelin zapowiada premierę opon Agilis 3 na kwiecień 2020 r. © Michelin

Agilis 3 jako wkład Michelin w przyszłość transportu

Na targach Solutrans 2019 Michelin zaprezentował nowe opony letnie do lekkich aut dostawczych Agilis 3, zaprojektowane z myślą o jak najdłuższej żywotności. To wkład francuskiego producenta w rozwój wydajniejszego i bardziej ekologicznego transportu. Michelin zamierza przyjąć takie podejście w odniesieniu do wszystkich oferowanych produktów, począwszy od opon do samochodów osobowych, a na ogumieniu do ciężarówek skończywszy.

Ma to szczególne znaczenie w przypadku pojazdów użytkowych, które nieustannie przemierzają ulice naszych miast, przewożąc towary i pasażerów. Michelin stawia na wydajne materiały i surowce zapewniające dłuższą żywotność, co zmniejsza niekorzystny wpływ na środowisko. Tak właśnie jest w przypadku modelu Agilis 3, który charakteryzuje się znakomitą efektywnością energetyczną:

  • Michelin Agilis 3 waży o około kilograma mniej od Agilis 2. Oznacza to mniejsze zapotrzebowanie na surowce do produkcji, a w rezultacie mniejszą ilość odpadów do recyklingu zużytych opon. Poza tym mniejsza masa opony przekłada się na niższy opór toczenia, a zatem także – oszczędność paliwa.
  • Według wewnętrznych testów koncernu Michelin Agilis 3 pozwalają „zredukować emisję CO2 do atmosfery o średnio 100 kg na każde 20 000 km pokonanych przez samochód użytkowy”. Odpowiada to „ilości CO2 pochłanianej przez trzy przeciętne drzewa i oznacza zmniejszenie zużycia paliwa o 0,2 l / 100 km, a więc realne oszczędności rzędu 100 euro”*.
Michelin Agilis 3 – rozwiązania znane z samochodów ciężarowych zastosowane w autach użytkowych

© Michelin

Rozwiązania znane z samochodów ciężarowych zastosowane w pojazdach dostawczych

W opinii Michelin wydajność hamowania na suchej nawierzchni może wzrastać z biegiem czasu. Z kolei na mokrej nawierzchni wydajność ta spada w miarę zużywania się opony. W przypadku opon Agilis 3 celem producenta – zgodnym z przyjętą długoterminową strategią w zakresie żywotności ogumienia – było zapewnienie maksymalnej skuteczności hamowania na mokrej nawierzchni aż do granicznej wartości zużycia bieżnika (1,6 mm).

Obiecujące parametry nowych opon letnich do lekkich aut użytkowych uzyskano dzięki zastosowaniu szeregu innowacyjnych rozwiązań, w tym technologii EverGrip:

 

  • Mieszanka gumowa z dodatkiem krzemionki i sadzy zapewnia wydajniejsze hamowanie na mokrej nawierzchni, a co za tym idzie – wysoki poziom bezpieczeństwa przez cały okres użytkowania opon.
  • Nowy, bardziej elastyczny bieżnik z głębokimi żłobieniami zdecydowanie lepiej zachowuje się na mokrych drogach. Rowki w kształcie litery U zapewniają dodatkowe 2 mm głębokości bieżnika, dzięki czemu sprawnie odprowadza on wodę spod kół aż do granicznej wartości zużycia (1,6 mm).
  • W oponach Agilis 3 Michelin po raz pierwszy zastosował rozwiązania zarezerwowane dotychczas dla ogumienia przeznaczonego do samochodów ciężarowych. Chodzi o specjalną mieszankę gumową o podwyższonej odporności na ścieranie oraz bieżnik zaprojektowany w opatentowanej technologii zapobiegającej wbijaniu się kamyków.
  • Podobnie jak Agilis CrossClimate, nowe opony letnie Agilis 3 będą wyposażone w tarcze chroniące ściany boczne przed uszkodzeniem w kontakcie z przeszkodami.

Dostępność opon Michelin Agilis 3

Opony Michelin Agilis 3 będą dostępne w sprzedaży od kwietnia 2020 roku w 12 rozmiarach, a pod koniec lipca do sklepów mają trafić kolejne 24 warianty.

* Z wewnętrznego „Badania cyklu życia” przeprowadzonego we wrześniu 2019 r. przez Centrum Technologii Michelin, w którym sprawdzono MICHELIN Agilis 3 oraz MICHELIN Agilis + o rozmiarach 235/65-R16 115/113R, wynika, że Agilis 3 pozwala zmniejszyć emisję CO2 o 1,3 kg/oponę/1000 km w porównaniu do Agilis +. W przypadku pojazdu wyposażonego w cztery opony Agilis 3 i pokonującego 20 000 km rocznie oznacza to redukcję emisji CO2 aż o 104 kg. Dla porównania przeciętne drzewo może pochłonąć rocznie do 35 kg CO2 (w zależności od gatunku i wieku). Źródło: Michelin CSR & Sustainable development platform. Obliczenia oparto na wewnętrznych szacunkach zakładających teoretyczny roczny przebieg równy 60 tys. km: 60 tys. km × 0,12 l / 100 km × 1,4 EUR / l) = 100 EUR

CZYTAJ TAKŻE

Od 2021 r. więcej informacji na etykietach opon

Po przeprowadzeniu konsultacji społecznych Komisja Europejska zaproponowała nowe rozporządzenie w sprawie etykietowania opon. Nowe etykiety mają być lepiej widoczne, dokładniejsze i przede wszystkim trwalsze.

Nokian zapowiada nowe ogumienie Powerproof i Wetproof do SUV-ów

Fiński producent ogumienia Nokian Tyres zaprezentował opony letnie Powerproof i Wetproof do SUV-ów. Nowe ogumienie dostosowane do większych obciążeń gwarantuje bezpieczeństwo i wydajność podczas jazdy samochodami sportowo-użytkowymi i crossoverami.

7 najlepszych opon letnich 2019/2020 wg naszych ekspertów

Nie wiesz, które opony wybrać? Przygotowane przez naszych ekspertów zestawienie opon letnich 2019 pomoże Ci dokonać właściwego wyboru, niezależnie od tego, jakim dysponujesz budżetem i jakie są Twoje szczególne wymagania.

Continental dostarczy terenowe ogumienie dla elektrycznego SUV-a klasy Extreme E

Dwa nowe modele opon Continental opracowane na mistrzostwa SUV-ów elektrycznych Extreme E pojawiły się na Goodwood Festival of Speed. Wersję letnią i zimową zaprezentowano na elektrycznym SUV-ie Odyssey 21, który posłuży do testów w ekstremalnych warunkach drogowych.