Rezulteo
Tu porównasz opony i znajdziesz je w najlepszej cenie

Nasza porównywarka pomoże Ci wybrać i kupić najlepsze opony w najniższej cenie

Czy można naprawić oponę typu runflat?

Masz dziurę w oponie runflat i właśnie zastanawiasz się, czy można ją naprawić zamiast od razu kupować nową? Przeczytaj o możliwościach naprawy opon typu runflat i dowiedz się, co na ten temat mówią producenci ogumienia.
Czy można naprawić oponę typu runflat

© www.istockphoto.com

Czy można naprawić przebitą oponę runflat?

Dzięki specjalnemu wzmocnieniu opony typu runflat umożliwiają bezpieczne pokonanie pewnej odległości po przebiciu bez obaw o to, że opona się rozerwie lub wyskoczy z felgi. Na przebitej oponie runflat można przejechać nawet 80 km z maksymalną prędkością 80 km/h, co w większości przypadków pozwoli dotrzeć do najbliższego warsztatu.

W tym czasie jednak pozbawiona powietrza opona podlega silnym naprężeniom, które mogą uszkodzić jej wewnętrzną strukturę. Uszkodzenia takie są zwykle na tyle poważne, że dyskwalifikują oponę do dalszej naprawy.

Ze względów bezpieczeństwa większość producentów ogumienia stanowczo odradza naprawianie opon typu runflat. Tego samego zdania są nasi eksperci: w razie przebicia zdecydowanie lepiej wymienić oponę runflat na nową, zamiast ja naprawiać. Należy również pamiętać, że opony runflat wymagają montażu w specjalistycznym warsztacie ze względu na szczególne właściwości techniczne oraz konieczność podłączenia do systemu TPMS pojazdu.

 

Wyjątki od reguły

Niektórzy producenci mają jednak inne zdanie na temat możliwości naprawy opon typu runflat. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj zastosowanej technologii runflat oraz rozległość uszkodzeń wewnętrznej struktury opony. Prawidłowo może to ocenić tylko doświadczony specjalista.

Ostatecznie jednak większość producentów, m.in. Pirelli czy Continental, radzi nie ryzykować i zawsze wymieniać uszkodzone opony runflat na nowe.

Skorzystaj z naszej porównywarki, aby znaleźć nowe opony runflat w najlepszej cenie

Czy ta informacja była pomocna?

Więcej na ten temat

Podobne tematy

Przebita opona

Przebita lub uszkodzona opona

Co robić w przypadku przebicia opony? W tym dziale dowiesz się wszystkiego o kole zapasowym i jego konserwacji, poznasz różne sposoby naprawy przebitych opon (zestaw naprawczy itd.) oraz środki ostrożności, jakie należy zachować podczas jazdy z naprawianą oponą. Dowiesz się również, jak rozpoznać uszkodzenia opon: nadmierne zużycie, wybrzuszenia, pęknięcia itp. Wszystko to dla własnego bezpieczeństwa!

Wszystko o oponach runflat

Wszystko o oponach runflat