Nadejście zimy zawsze jest trudne do przewidzenia. Doskonale wie o tym niejeden kierowca, który nie zdążył wymienić opon na zimowe przed pierwszym śniegiem. Aby uniknąć takiego ryzyka, z taką wymianą nigdy nie powinno się zwlekać. Co ważne, sama wymiana opon na zimowe to nie wszystko. Przygotowując auto do zimy, uwagę zwrócić należy także na inne bardzo ważne elementy i podzespoły w samochodzie. Mowa tu choćby o akumulatorze, o układzie hamulcowym, elektrycznym, czy o oświetleniu w samochodzie.

Przez Opublikowano dnia: 27 listopada, 2023Kategorie: Konserwacja opon658 słowa3.4 minut na przeczytanie

Wymiana opon na zimowe

Jednym z najważniejszych elementów związanych z przygotowaniem auta do zimy jest wymiana opon na zimowe. Jak wspomniano, nigdy nie powinno się tej czynności odkładać na ostatnią chwilę. O jakości opon w ogromnym stopniu zależy bezpieczeństwo jazdy w niekorzystnych, zimowych warunkach na drogach. Pamiętać trzeba, że opony zimowe skracają drogę hamowania na śliskiej nawierzchni nawet o 25 proc. Aby było to możliwe, opony powinny mieć min. 4 mm bieżnika. Dobrze także, jeśli nie będą starsze niż 5 lat. A kiedy powinno się wymieniać opony przed zimą? Najlepiej, aby zrobić to w momencie, w którym temperatura w ciągu dnia zaczyna spadać poniżej 7 stopni Celsjusza. Dobrej jakości opony zimowe to nie tylko większe bezpieczeństwo, ale i lepszy komfort jazdy. Po zakupie opon zimowych warto rozważyć ich ubezpieczenie. Opony Assistance to oferta ubezpieczeniowa zapewniająca kierowcy wsparcie w przypadku najechania samochodem na szkło, gwóźdź, bądź inne ubytki na drodze, które doprowadzą do uszkodzenia ogumienia. W takich sytuacjach ubezpieczyciel zapewni niezbędną pomoc, naprawę i pokryje jej koszt.

Sprawdzenie stanu układu hamulcowego

Odpowiednie przygotowanie auta do zimy wymaga także sprawdzenia stanu układu hamulcowego. Zimą hamulce odgrywają ogromną rolę. Każda, nawet mniejsza usterka układu hamulcowego to bardzo duże niebezpieczeństwo, które doprowadzić może do kolizji lub wypadku. Dlatego jeszcze przed zimą koniecznie sprawdzić należy stan tarcz oraz klocków hamulcowych. Dodatkowo sprawdzić trzeba również stan przewodów hamulcowych. Nie można także zapomnieć o sprawdzeniu stanu hamulca ręcznego. W samochodach, które nie są już dość nowe, hamulec ręczny w wyniku długiej eksploatacji ma tendencję do zacinania się. Dlatego jego sprawność także musi być zweryfikowana. Na koniec sprawdzić warto jeszcze siłę hamowania każdego z kół. Można to zrobić w stacji diagnostycznej. Zimą warto zapewnić sobie jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa. Dobrym rozwiązaniem jest ubezpieczenie NNW komunikacyjne, które zapewnia wypłatę odszkodowania w przypadku wypadku komunikacyjnego, w wyniku którego dojdzie do doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu kierowcy lub pasażerów. Na wypłatę odszkodowania liczyć można także w przypadku zgonu kierowcy lub pasażerów.

Sprawdzenie stanu akumulatora i układu elektrycznego

Kolejny etap przygotowywania samochodu do zimy polega na sprawdzeniu stanu akumulatora i układu elektrycznego. Nie ma bowiem gorszej sytuacji, kiedy auto zimą nie chce rano odpalić. Pamiętać trzeba, że w trakcie mrozów akumulator jest jednym z najbardziej obciążonych podzespołów w aucie. Przy minusowych temperaturach pojemność akumulatora spada nawet o 20 proc. Jeśli przy zimnym silniku samochód trudniej odpala, a kontrolki gasną, to jest to sygnał, że z akumulatorem dzieje się coś niedobrego. Oczywiście zawsze może zdarzyć się tak, że akumulator odmówi posłuszeństwa. Warto być przygotowanym na taką ewentualność. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie ubezpieczenia Assistance. W przypadku awarii akumulatora zawsze można liczyć na pomoc serwisową w ramach polisy ubezpieczeniowej.

Sprawdzenie świateł

Mówiąc o przygotowaniu samochodu do zimy, nie można pominąć tematu związanego z koniecznością sprawdzenia świateł. W okresie zimowym znacznie częściej jeździ się po zmierzchu. Posiadanie sprawnego oświetlenia jest zatem absolutnie niezbędne. Słabe oświetlenie to nie tylko mniejszy komfort jazdy, ale także znacznie większe ryzyko kolizji lub wypadku. Jeśli któraś z żarówek świeci słabiej, wówczas koniecznie należy ją wymienić na nową. Istotne jest przy tym także właściwe ustawienie odpowiedniego kąta padania światła. Przed zimą warto również poddać lampy polerowaniu. Dzięki temu liczyć można na jeszcze większą jakość oświetlenia na drodze. Sama jakość żarówki to bowiem nie wszystko. Bardzo istotna jest także jakość reflektorów. Już zimną nie można oczywiście zapomnieć o ich regularnym odśnieżaniu.

Udostępnij ten artykuł, gdziekolwiek chcesz!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł