Tuż po zmianie opon auto zachowuje się nieco inaczej niż zwykle? Może nawet wydaje Ci się, że nowe opony zachowują się gorzej od starych? Nie ma w tym nic dziwnego – niemal wszystkie nowe opony wymagają dotarcia. Dowiedz się, jak długo trwa okres docierania w przypadku opon letnich, zimowych i kolcowanych oraz jak należy w tym czasie jeździć.

Przez Opublikowano dnia: 21 czerwca, 2021Kategorie: Jazda366 słowa2 minut na przeczytanie
Docieranie nowych opon
© fotolia.com

Na czym polega docieranie opon?

Opony są odlewane w formach. Na powierzchnię form nanosi się specjalny środek smarny, który ułatwia wyjmowanie gotowych opon. Dotyczy to w szczególności opon zimowych, które są wyczuwalnie bardziej śliskie zaraz po zakupie. Dopiero po przejechaniu pewnej liczby kilometrów środek smarny wyciera się i od tego momentu ogumienie zapewnia optymalną przyczepność i trakcję. W tym czasie należy unikać wszelkich dynamicznych manewrów, takich jak gwałtowne przyspieszanie, hamowanie czy skręcanie. Od kilku lat problem ten nie dotyczy opon letnich znanych producentów.

© rezulteo – Toyo

Ponadto nowe opony mogą nieco wolniej reagować na manewry kierownicą. Jest to spowodowane znaczną grubością bieżnika, a co za tym idzie, silniejszym skręcaniem klocków. To charakterystyczne zjawisko „płynięcia” ustępuje w miarę zużywania się gumy.

Jak długo trwa docieranie opon?

Trzeba przejechać mniej więcej 500 km. Zanim pokonasz ten dystans, staraj się jeździć płynnie i z umiarkowaną prędkością. Unikaj też gwałtownego przyspieszania, hamowania i skręcania. Po przejechaniu 500 km resztki środka smarnego zostaną całkowicie wyeliminowane i będzie można do maksimum wykorzystać nowe ogumienie.

Docieranie opon dotyczy to zarówno opon zimowych, jak i letnich. Pamiętaj jednak, że nawet po okresie docierania opony zimowe nadal będą zachowywać się nieco inaczej niż letnie. Aby zapewnić dobrą trakcję na śniegu, opony te mają głębsze rowki i grubszy bieżnik. Dlatego są nieco głośniejsze i odczuwalnie wolniej reagują na manewry kierownicą. Przyzwyczajenie się do nowych opon może zająć trochę czasu.

Docieranie opon z kolcami

Opony kolcowane również wymagają docierania celem usunięcia resztek środka smarnego używanego w procesie produkcji. Sporym ułatwieniem dla użytkowników są w tym przypadku znaczniki docierania wokół kolców. To wypukłe wzory na powierzchni opony, które znikają po zakończeniu okresu docierania. W tym celu należy najpierw przejechać ok. 500 km, unikając w tym czasie gwałtownego przyspieszania, hamowania i skręcania.

© Nokian Tyres

Na oponach kolcowanych generalnie nie należy przesadzać z prędkością, aby uniknąć zbyt szybkiego zużycia kolców i ryzyka ich wystrzelenia.

Udostępnij ten artykuł, gdziekolwiek chcesz!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł