Obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC dla wszystkich pojazdów mechanicznych zarejestrowanych w Polsce wynika z art. 23 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. To z naszej polisy odszkodowanie otrzymują poszkodowani kierowcy, gdy to my zawinimy. Wielu właścicieli aut wychodzi z założenia, że najlepiej kupować najtańsze OC samochodu, skoro to nie oni otrzymają w razie czego odszkodowanie w jego ramach. Czy rzeczywiście zawsze tanie ubezpieczenie OC się najbardziej opłaca? W wielu przypadkach tak, ale nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Odpowiedź w poniższym tekście.

Przez Opublikowano dnia: 18 sierpnia, 2023Kategorie: Mój samochód918 słowa4.6 minut na przeczytanie
Speedometer

Speedometer

Ubezpieczenie OC – wszędzie taki sam zakres

Musimy wiedzieć, że zakres obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych reguluje wspomniana wyżej Ustawa. Oznacza to, że każde towarzystwo dostępne na rynku oferuje polisy o takiej samej podstawie. Nie zawsze jednak cena jest taka sama – wysokości składki za ubezpieczenie już prawo nie narzuca. 

Warto sobie również uzmysłowić, że choć jedno towarzystwo oferuje polisę za x zł, to drugie za tą samą kwotę może dołączać różne dodatki, o czym powiemy sobie więcej za chwilę.

Czy warto brać najtańsze OC samochodu?

Tanie ubezpieczenie OC nie zawsze jest korzystne. Owszem, z naszego ubezpieczenia OC korzystają głównie inni kierowcy – ci, którym wyrządzimy szkodę, czy to osobową, czy rzeczową. Jednak wiele towarzystw, za drobną opłatą dodatkową w ramach pakietu rozszerzonego oferuje wiele ciekawych bonusów.

Właśnie dlatego tak ważne jest porównywanie ubezpieczeń przed ich zakupem. Na własną rękę trudno to zrobić. Warto korzystać z internetowych porównywarek lub kalkulatorów ubezpieczeń OC. Jedno z nich dostępne jest tu: https://cuk.pl/ubezpieczenia/samochod/oc.

To narzędzie firmy CUK Ubezpieczenia. Za jego pośrednictwem możesz kupić OC nawet 70% taniej. Klienci tej multiagencji zaoszczędzili na ubezpieczeniu OC średnio 534 zł.

Najtańsze OC auta nie zawiera dodatków. Jakich?

To, jaką dodatkową ochronę możesz zyskać, zależne jest od ubezpieczyciela. Niektórzy zapewniają pewne benefity bezpłatnie w ramach polisy OC, inni będą wymagali dopłaty do ubezpieczenia. Oto lista dodatków do OC, które na pewno przydadzą Ci się, jeśli często podróżujesz, a dodatkowo Twoje auto należy do wartościowych:

  • assistance – polega na pomocy dla kierowcy m.in. informacyjnej czy medycznej; często podstawowy assistance jest częścią polisy OC, ale ogranicza się tylko do holowania auta w razie potrzeby, a i limit kilometrów nie jest zbyt duży;
  • autocasco – zapewnia odszkodowanie w razie, gdy dojdzie do kradzieży auta, uszkodzenia go z winy kierowcy czy działania żywiołów lub osób trzecich; w ramach ubezpieczenia OC dodawane jest tzw. AC Mini czy Mini Casco. Zazwyczaj chroni tylko w niektórych przypadkach, a odszkodowania nie dostaniemy w razie poważniejszych szkód takich jak kradzież;
  • NNW – obejmuje życie i zdrowie kierowcy oraz pasażerów; ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków raczej nie spotkamy w podstawowych wersjach ubezpieczeń OC;
  • ochrona szyb i opon – to także ciekawy bonus do polisy OC, który możemy zyskać za drobną dopłatą;
  • Zielona Karta – to odpowiednik ubezpieczenia OC, jest opcją przydatną podczas wyjazdu za granicę do 12 krajów, m.in. Iranu czy Rosji; w wielu towarzystwach jest wydawana za darmo, w niektórych trzeba uiścić drobną opłatę.

Kiedy warto wybrać tanie OC auta?

Wiesz już, jakie benefity możesz zyskać decydując się na rozszerzenie polisy OC auta o dodatkowe opcje. Jednak, jeśli rzadko jeździsz, wtedy rozsądne będzie wykupienie najtańszego OC auta. Takie rozwiązanie wydaje się także racjonalne, jeśli z jakiegoś powodu samochód stoi w garażu, a Ty chcesz się po prostu wywiązać z obowiązku ubezpieczeniowego.

Być może w planach masz sprzedaż auta. Wtedy także nie przydadzą Ci się dodatkowe opcje i najtańsze ubezpieczenie samochodu będzie korzystne. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego, gdzie kupić najtańsze OC samochodu, sprawdź tu: https://cuk.pl/porady/gdzie-oc-najtaniej.

Pamiętaj, że lepiej wybrać najtańsze OC samochodu, niż nie kupować go w ogóle. Jeśli nie wywiążesz się z obowiązku zakupu ubezpieczenia OC pojazdu, może Cię spotkać dotkliwa kara. Policja w trakcie kontroli drogowej wypisze mandat, którego wysokość będzie zależna od tego, jak długo nie masz ważnego OC. Kary za brak OC według najnowszego taryfikatora przedstawia poniższa tabelka.

Jakie auto kupić, by mieć tanie ubezpieczenie OC?

Na cenę ubezpieczenia OC wpływ ma wiele czynników – m.in. wiek właściciela, miejsce zamieszkania czy też historia ubezpieczeniowa. Na to ostatnie zazwyczaj mamy wpływ – trzeba po prostu kilka lat ubezpieczać auto i jeździć bezpiecznie, tak by na naszym koncie zgromadziły się zniżki na ubezpieczenie.

Również na kwestię tego, jakim pojazdem jeździmy mamy wpływ. Okazuje się bowiem, że jego parametry potrafią także znacznie obniżyć wysokość OC. Chodzi m.in. o markę pojazdu, pojemność jego silnika, wiek czy przebieg. Ubezpieczyciele profilują kierowców pod względem tego, jakim autem jeżdżą.

Na przykład właściciele samochodów sportowych o wysokiej pojemności silnika będą zapewne szybko jeździć, a więc ryzyko spowodowania wypadku jest wysokie. Polisa w związku z tym będzie droższa niż w przypadku aut miejskich z małą pojemnością silnika.

Więcej zapłacą także ci, którzy kupią auto leciwe, o wysokim przebiegu. Stosunkowo tanie ubezpieczenie OC możemy kupić decydując się na w miarę nowy samochód o niewielkim przebiegu, marki np. Dacia, Suzuki, Kia, Škoda, o małej pojemności silnika.

Jak kupić dobre ubezpieczenie OC? Podsumowanie

Najlepsze jest nie najtańsze ubezpieczenie samochodu, ale to, które wyróżnia się zadowalającym stosunkiem ceny do zakresu. Można więc znaleźć tanie ubezpieczenie OC, ale też takie, które oferuje wiele ciekawych dodatków. By taką polisę znaleźć, trzeba porównać kilka ofert. Najlepiej zrobić to za pośrednictwem kalkulatorów ubezpieczeń.

Udostępnij ten artykuł, gdziekolwiek chcesz!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł