Czy zdarza Ci się, że przez kilka pierwszych kilometrów jazdy po dłuższym nieużywaniu samochodu odczuwasz lekkie drgania, które z czasem ustępują? Winne jest temu miejscowe spłaszczenie opon wskutek długotrwałego postoju. Odkształcenie takie zazwyczaj szybko mija, ale w niektórych okolicznościach może okazać się trwałe. Dowiedz się, jak tego uniknąć.

Przez Opublikowano dnia: 21 czerwca, 2021Kategorie: Zużycie i przebicie385 słowa2 minut na przeczytanie
miejscowe-spłaszczenie-opon
Miejscowe spłaszczenie opon wskutek długotrwałego postoju – Copyright © www.istockphoto.com

Jak powstaje miejscowe spłaszczenie opony?

W trakcie jazdy opony nagrzewają się i w naturalny sposób odkształcają w miejscu styku z jezdnią. Dzięki temu mogą amortyzować nierówności nawierzchni.

Po zaparkowaniu samochodu opony pod wpływem nacisku spłaszczają się w miejscu styku z podłożem. Po ostygnięciu zaś mogą zachować lekko spłaszczony kształt. Właśnie tak powstają miejscowe odkształcenia opon.

Zwykle zjawisko to mija po kilku pierwszych kilometrach jazdy, kiedy opony ponownie się nagrzeją. Niemniej jednak w niektórych warunkach odkształcenie może okazać się trwałe.

Jakie czynniki mogą pogłębić to niekorzystne zjawisko?

Oto najważniejsze czynniki, które mają wpływ na miejscowe spłaszczenie ogumienia:

© rezulteo
  • Czas trwania postoju: im dłuższy, tym większa tendencja do osiadania opon.  Po kilkumiesięcznym postoju opony mogą już nie odzyskać swojego pierwotnego kształtu.
  • Warunki postoju: zmiany temperatury, a zwłaszcza duże ochłodzenia w nocy, mogą doprowadzić do stwardnienia gumy, która nie powróci już do pierwotnego kształtu.
  • Duże obciążenia i niedostateczne ciśnienie: zbyt słabo napompowane opony mają większą tendencję do miejscowych odkształceń, szczególnie przy znacznym obciążeniu pojazdu.
  • Rodzaj ogumienia: nie wszystkie opony są tak samo podatne na tego typu odkształcenia. Szerokie i niskie opony mają mniejszą tendencję do osiadania dzięki większej powierzchni styku z podłożem i lepszemu rozkładowi nacisku. Z kolei wysoko wydajne opony dedykowane do jazdy sportowej są znacznie podatniejsze na odkształcenia podczas postoju z racji swej specyficznej budowy.

3 wskazówki pozwalające ograniczyć miejscowe spłaszczenie opon

Wprawdzie nie sposób całkowicie wyeliminować to niekorzystne zjawisko, zwłaszcza jeżeli musisz odstawić samochód na dłuższy czas, ale oto kilka cennych wskazówek, które pozwolą ograniczyć odkształcenia opon:

  • Unikaj parkowania w niesprzyjających warunkachniedostatecznie napompowane opony, duże obciążenie, zbyt niska temperatura itp.
  • Sprawdź i w razie konieczności wyreguluj ciśnienie w oponach przed każdym dłuższym postojem,
  • W ramach przygotowań do kilkumiesięcznego postoju najlepiej lekko unieść pojazd nad podłoże, np. przy użyciu specjalnie do tego celu przeznaczonych klinów.

Udostępnij ten artykuł, gdziekolwiek chcesz!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł