Porównaj opony i znajdź je w najlepszej cenie!

Jak uniknąć miejscowego odkształcenia opon wskutek długotrwałego postoju samochodu?

Czy zdarza Ci się, że przez kilka pierwszych kilometrów jazdy po dłuższym nieużywaniu samochodu odczuwasz lekkie drgania, które z czasem ustępują? Winne jest temu miejscowe spłaszczenie opon wskutek długotrwałego postoju. Odkształcenie takie zazwyczaj szybko mija, ale w niektórych okolicznościach może okazać się trwałe. Dowiedz się, jak tego uniknąć.
miejscowe-spłaszczenie-opon

Miejscowe spłaszczenie opon wskutek długotrwałego postoju - Copyright © www.istockphoto.com

Jak powstaje miejscowe spłaszczenie opony?

W trakcie jazdy opony nagrzewają się i w naturalny sposób odkształcają w miejscu styku z jezdnią. Dzięki temu mogą amortyzować nierówności nawierzchni.

Po zaparkowaniu samochodu opony pod wpływem nacisku spłaszczają się w miejscu styku z podłożem. Po ostygnięciu zaś mogą zachować lekko spłaszczony kształt. Właśnie tak powstają miejscowe odkształcenia opon.

Zwykle zjawisko to mija po kilku pierwszych kilometrach jazdy, kiedy opony ponownie się nagrzeją. Niemniej jednak w niektórych warunkach odkształcenie może okazać się trwałe.

Jakie czynniki mogą pogłębić to niekorzystne zjawisko?

Oto najważniejsze czynniki, które mają wpływ na miejscowe spłaszczenie ogumienia:

Co może pogłębić zjawisko miejscowego spłaszczenia opon?

© rezulteo

  • Czas trwania postoju: im dłuższy, tym większa tendencja do osiadania opon.  Po kilkumiesięcznym postoju opony mogą już nie odzyskać swojego pierwotnego kształtu.
  • Warunki postoju: zmiany temperatury, a zwłaszcza duże ochłodzenia w nocy, mogą doprowadzić do stwardnienia gumy, która nie powróci już do pierwotnego kształtu.
  • Duże obciążenia i niedostateczne ciśnienie: zbyt słabo napompowane opony mają większą tendencję do miejscowych odkształceń, szczególnie przy znacznym obciążeniu pojazdu.
  • Rodzaj ogumienia: nie wszystkie opony są tak samo podatne na tego typu odkształcenia. Szerokie i niskie opony mają mniejszą tendencję do osiadania dzięki większej powierzchni styku z podłożem i lepszemu rozkładowi nacisku. Z kolei wysoko wydajne opony dedykowane do jazdy sportowej są znacznie podatniejsze na odkształcenia podczas postoju z racji swej specyficznej budowy.

3 wskazówki pozwalające ograniczyć miejscowe spłaszczenie opon

Wprawdzie nie sposób całkowicie wyeliminować to niekorzystne zjawisko, zwłaszcza jeżeli musisz odstawić samochód na dłuższy czas, ale oto kilka cennych wskazówek, które pozwolą ograniczyć odkształcenia opon:

  • Unikaj parkowania w niesprzyjających warunkach: niedostatecznie napompowane opony, duże obciążenie, zbyt niska temperatura itp.
  • Sprawdź i w razie konieczności wyreguluj ciśnienie w oponach przed każdym dłuższym postojem,
  • W ramach przygotowań do kilkumiesięcznego postoju najlepiej lekko unieść pojazd nad podłoże, np. przy użyciu specjalnie do tego celu przeznaczonych klinów.

Czy ta informacja była pomocna?

Podobne tematy

Sprawdzanie zużycia opon przed przeglądem technicznym

Zaliczam przegląd techniczny

Zbliża się termin przeglądu technicznego pojazdu? W tym dziale poznasz wszystkie kryteria brane pod uwagę przy kontroli stanu opon: dopuszczalny stopień zużycia, przepisowe wymiary, montaż różnych opon na przedniej i tylnej osi itd. Poza tym nauczysz się rozpoznawać uszkodzenia i objawy zużycia, przez które auto może nie zaliczyć przeglądu i które zwyczajnie zagrażają Twojemu bezpieczeństwu, jak np. dziury, pęknięcia, wybrzuszenia itp.

Przebita opona

Przebita lub uszkodzona opona

Co robić w przypadku przebicia opony? W tym dziale dowiesz się wszystkiego o kole zapasowym i jego konserwacji, poznasz różne sposoby naprawy przebitych opon (zestaw naprawczy itd.) oraz środki ostrożności, jakie należy zachować podczas jazdy z naprawianą oponą. Dowiesz się również, jak rozpoznać uszkodzenia opon: nadmierne zużycie, wybrzuszenia, pęknięcia itp. Wszystko to dla własnego bezpieczeństwa!

Czy już pora wymienić opony?

Czy już pora wymienić opony?

Kiedy wymienić opony na nowe? To często zadawane pytanie. Dowiedz się, jak mierzyć stopień zużycia opon i po czym poznać nadmierne zużycie lub uszkodzenia eksploatacyjne. Sprawdź, czy Twoje opony są zgodne z przepisami kodeksu drogowego, dowiedz się, kiedy zostały wyprodukowane, czy wymienić dwie, czy wszystkie cztery opony, a także jak wykryć ewentualne nieszczelności na podstawie wskazań czujnika ciśnienia. Słowem: kompletny poradnik przydatny w każdej sytuacji!

Uszkodzenia opon

Jak rozpoznać uszkodzenia opon (dziury, pęknięcia, wybrzuszenia itp.) i uniknąć przedwczesnego zużycia

Kontynuując nawigację na stronie akceptujesz, że będziemy wykorzystywać pliki Cookies do udoskonalania doświadczeń użytkownika oraz statystyk. Więcej informacji na temat naszej polityki prywatności znajdziesz w regulaminie.