Tu porównasz opony i znajdziesz je w najlepszej cenie

nasza porównywarka pomoże Ci wybrać i kupić najlepsze opony w najniższej cenie

Opony – trzy rzeczy, które warto sprawdzić przed przeglądem technicznym

Przygotowujesz się do przeglądu technicznego? Przeczytaj o trzech najważniejszych rzeczach, które warto sprawdzić, aby uniknąć konieczności ponownej kontroli pojazdu.
kontrola-opon-podczas-przeglądu-technicznego

© rezulteo

Rozmiar opon

Jednym z ważniejszych etapów przeglądu technicznego jest kontrola ogumienia. W pierwszej kolejności sprawdza się prawidłowość rozmiaru opon. Jeżeli opony w aucie były już wymieniane, pracownik stacji sprawdzi, czy mają one prawidłowy rozmiar.

Rozmiar opon (np.: 195/50 15) musi być zgodny z zaleceniami producenta pojazdu. Dopuszczalne rozmiary można znaleźć w książce serwisowej auta lub w naszym zestawieniu pojazdów.

Jeżeli rozmiar jest niewłaściwy lub nieczytelny, a także w przypadku zamontowania opon o różnych rozmiarach na tej samej osi, pojazd zostanie skierowany do  ponownej kontroli.

Indeks nośności (np.: 91) nie może być niższy od zalecanego.

Jeżeli indeks nośności jest niższy lub nie podano tej informacji na oponie, pojazd zostanie skierowany do ponownej kontroli.

Indeks prędkości (np.: V) również nie może być niższy od zalecanego.

Jeżeli indeks prędkości jest niższy lub nie podano tej informacji na oponie, zostanie to odnotowane w sprawozdaniu z przeglądu.

„Nie ryzykuj – sprawdzenie tych parametrów zajmuje dosłownie chwilę. W przypadku zmiany oryginalnego rozmiaru ogumienia warto udać się po poradę do specjalistycznego warsztatu przed odstawieniem pojazdu na przegląd techniczny.”

Stan techniczny i stopień zużycia opon

Ponieważ stan techniczny ogumienia ma decydujący wpływ na poziom bezpieczeństwa, podczas przeglądu technicznego sprawdza się bieżnik oraz strukturę opon pod kątem zużycia i ewentualnych uszkodzeń.

Bieżnik musi być równomiernie wytarty, a jego klocki powinny wystawać ponad wskaźnik zużycia. Wskaźnik musi być dobrze widoczny. Różnice w głębokości rowków opon na tej samej osi nie mogą przekraczać 5 mm. Należy zwrócić również uwagę na ewentualne ciała obce w gumie.

Nadmierne zużycie bieżnika, brak widocznego wskaźnika zużycia oraz różnice w głębokości rowków opon na tej samej osi powyżej 5 mm kwalifikują auto do ponownej kontroli. W razie stwierdzenia nierównomiernego zużycia lub obecności ciał obcych, stosowne uwagi zostaną odnotowane w sprawozdaniu z przeglądu.

Wszelkie poważne uszkodzenia gumy (przecięciarozdarcia lub pęknięcia) oraz wybrzuszenia kwalifikują pojazd do ponownej kontroli.

„Nie zapomnij też o prawidłowym napompowaniu opon! Zalecane ciśnienie znajdziesz w instrukcji obsługi samochodu, a w niektórych modelach pojazdów również po wewnętrznej stronie drzwi kierowcy, pod klapką wlewu paliwa lub w schowku po stronie pasażera.”

Montaż opon

Opony należy zamontować zgodnie z zaleceniami.

Kierunek montażu

W przypadku niektórych opon kierunek montażu nie ma znaczenia. W pewnych modelach należy zwrócić uwagę na kierunek obrotów (oznaczony strzałką na boku opony) lub kierunek montażu (oznaczenie strony wewnętrznej i zewnętrznej).

Jeżeli opony zamontowano niezgodnie z zaleceniami lub na nieodpowiednich felgach, stosowne uwagi zostaną odnotowane w sprawozdaniu z przeglądu.

Różne modele

Jeżeli masz opony różnych marek zamontowane na tej samej osi, zostanie to po prostu odnotowane w sprawozdaniu z przeglądu. Jednak ze względów bezpieczeństwa, w przypadku znacznych różnic w budowie, kategorii użytkowej (np. opony zimowe i letnie) lub rozmiarze opon zamontowanych na tej samej osi musisz liczyć się z koniecznością ponownej kontroli pojazdu.

Dlatego aby bez obaw podejść do przeglądu technicznego, a także w trosce o własne bezpieczeństwo na drodze, najlepiej zamontuj cztery takie same opony o podobnym stopniu zużycia.

Przygotowanie do przeglądu technicznego: Znajdź właściwy plan

Opony a przegląd techniczny

© rezulteo

Czy ta informacja była pomocna?

Więcej na ten temat

Podobne tematy

Sprawdzanie zużycia opon przed przeglądem technicznym

Zaliczam przegląd techniczny

Zbliża się termin przeglądu technicznego pojazdu? W tym dziale poznasz wszystkie kryteria brane pod uwagę przy kontroli stanu opon: dopuszczalny stopień zużycia, przepisowe wymiary, montaż różnych opon na przedniej i tylnej osi itd. Poza tym nauczysz się rozpoznawać uszkodzenia i objawy zużycia, przez które auto może nie zaliczyć przeglądu i które zwyczajnie zagrażają Twojemu bezpieczeństwu, jak np. dziury, pęknięcia, wybrzuszenia itp.

Czy już pora wymienić opony?

Czy już pora wymienić opony?

Kiedy wymienić opony na nowe? To często zadawane pytanie. Dowiedz się, jak mierzyć stopień zużycia opon i po czym poznać nadmierne zużycie lub uszkodzenia eksploatacyjne. Sprawdź, czy Twoje opony są zgodne z przepisami kodeksu drogowego, dowiedz się, kiedy zostały wyprodukowane, czy wymienić dwie, czy wszystkie cztery opony, a także jak wykryć ewentualne nieszczelności na podstawie wskazań czujnika ciśnienia. Słowem: kompletny poradnik przydatny w każdej sytuacji!

Przepisy dotyczące opon

Przepisy dotyczące opon zimowych i letnich: przestrzegaj obowiązującego prawa i postanowień kodeksu drogowego