Zamontowanie dwóch różnych opon, czy to na tej samej osi, czy parami na przedniej i tylnej, może w istotny sposób wpłynąć na zachowanie pojazdu na drodze. Dowiedz się, co mówi na ten temat prawo, jakie rozwiązania warto rozważyć, a jakich bezwzględnie unikać.

Przez Opublikowano dnia: 9 czerwca, 2021Kategorie: Przepisy prawne400 słowa2.1 minut na przeczytanie
Czy można stosować różne opony?
Wskazówki dotyczące montażu opon o różnych rozmiarach © istockphoto.com

Czy wolno montować różne opony na tej samej osi?

Prawo jednoznacznie zakazuje montowania różnych opon na tej samej osi. Muszą być one identyczne (ta sama marka, model, rozmiar, indeksy itd.). Najlepiej, aby były też w jednakowym stopniu zużyte.

Dopuszcza się montaż opon bieżnikowanych różnych marek na tej samej osi, pod warunkiem, że oba bieżniki pochodzą od tego samego producenta. Można również zamontować na jednej osi oponę bieżnikowaną i oryginalną, o ile są one tego samego rodzaju, a bieżnik został nałożony przez producenta.„Aby uniknąć problemów, najlepiej zamontować na jednej osi takie same opony o podobnym stopniu zużycia.”

Czy wolno stosować różne opony na osi przedniej i tylnej?

Prawo dopuszcza możliwość zamontowania różnych opon na przedniej i tylnej osi, pod warunkiem, że będą miały one odpowiednie rozmiary. Zabronione jest natomiast stosowanie opon o różnej konstrukcji (np. radialnych z przodu, a diagonalnych z tyłu).

Montaż  opon
© rezulteo

„Zdecydowanie zalecamy stosowanie czterech jednakowych opon, ponieważ zapewnia to identyczną przyczepność na przedniej i tylnej osi, a co za tym idzie – najwyższy poziom bezpieczeństwa w trakcie jazdy.”

Czy dozwolony jest montaż opon o różnych rozmiarach? 

W samochodach fabrycznie wyposażonych w cztery identyczne opony rozmiar ogumienia na jednej z osi można zmienić tylko i wyłącznie, jeżeli możliwość taką dopuszcza producent auta. W przeciwnym wypadku należy liczyć się z problemami w trakcie przeglądu technicznego.

Znajdź rozmiary opon pasujące do Twojego auta„Stanowczo odradzamy stosowanie ogumienia o różnych rozmiarach w samochodach fabrycznie wyposażonych w cztery identyczne opony. Może to negatywnie odbić się na zachowaniu pojazdu na drodze i prowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji.”

Przypadek szczególny, czyli auta z napędem na cztery koła

Jeżeli posiadasz samochód z permanentnym napędem na wszystkie koła (4×4), bezwzględnie musisz stosować cztery identyczne opony (ta sama marka, model, rozmiar, indeks nośności i prędkości) i zawsze wymieniać je jednocześnie. Tylko w ten sposób można zapewnić równomierne zużycie wszystkich opon, a więc ich jednakową średnicę przez cały okres użytkowania. W przeciwnym razie mogłoby dojść do uszkodzenia podzespołów układu przenoszenia napędu i spadku osiągów.

Udostępnij ten artykuł, gdziekolwiek chcesz!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł