Światowy rynek opon jest zdominowany przez 5 wielkich grup producentów: Michelin, Bridgestone, Continental, Goodyear/Dunlop oraz Pirelli. Grupy te nie składają się wyłącznie z marek o tej samej nazwie, należą do nich również inne przedsiębiorstwa. Oto przegląd, który pozwoli Ci zorientować się kto jest kim w tym sektorze!

Przez Opublikowano dnia: 11 czerwca, 2021Kategorie: Marki i produkty913 słowa5.1 minut na przeczytanie
Producenci opon i ich marki
© istock

Grupa Michelin 

Ten francuski producent opon słynie nie tylko ze swej maskotki Bibendum, zwanej również ludzikiem Michelin, ale także z wysoko cenionych przewodników gastronomicznych i turystycznych. Oto lista marek wchodzących w skład koncernu Michelin:

BFGoodrich: amerykańska firma założona w roku 1870 w Akron, specjalizująca się w oponach do aut z napędem 4×4 oraz w wyścigach samochodowych.  Dołączył do francuskiej grupy w 1990 roku.

Kleber: marka powstała w 1911 roku w Paryżu w warsztatach BFGoodrich. Należy do grupy Michelin od 1981 roku.

Riken: japoński producent z tradycjami sięgającymi 1958 roku, należy do grupy Michelin od 1992 roku.

Kormoran: polska marka oferująca opony o dobrym stosunku jakości do ceny. Dołączyła do grupy Michelin na początku XXI wieku.

Tigar: serbska firma powstała w zakładzie Pirot i produkująca opony pod własną marką, jak również dla spółek Riken i Kormoran. Od 2005 roku jest spółką zależna grupy Michelin. Koncern posiada 100% udziałów w Tigarze od 2009 r.

Uniroyal: marka wykupiona przez Michelin w 1990 r. w ramach operacji odzyskiwania BFGoodrich. W Europie, Uniroyal należy do grupy Continental. Michelin zajmuje się produkcją opon Uniroyal wyłącznie z przeznaczeniem na rynek Ameryki Północnej.

Inne marki należące do grupy Michelin: Stomil Olsztyn (spółka macierzysta Kormorana), TaurusWarriorOrium

marki grupy Michelin
© Michelin

Continental AG

Niemiecka grupa Continental to koncern z dużą tradycją produkujący opony klasy premium i posiadający wiele spółek zależnych:   

Uniroyal: należy do Michelin w Ameryce Północnej, ale europejski oddział tej marki jest częścią grupy Continental od 1997 roku.

General Tire: ta amerykańska marka, specjalizująca się w oponach do SUV-ów oraz do samochodów 4×4, dołączyła do grupy Continental w 1987 roku.

Semperit: spółka założona w 1824 w Austrii, w miejscu powstania pierwszej fabryki opon w Europie. Od 1985 r. jest częścią grupy Continental.

Barum: marka ciesząca się doskonałą renomą w Czechach, skąd się wywodzi. Powstała w 1945 roku, a do grupy Continental należy od 1992 r.

Inne marki należące do grupy Continental: GislavedVikingEuzkadiMatadorMabor, Sime.

Marki grupy Continental
© rezulteo

Bridgestone

Japoński koncern Bridgestone to obecnie największy producent opon na świecie, choć w ofercie firmy można znaleźć także rowery, części motoryzacyjne i artykuły budowlane. Oto marki należące do grupy Bridgestone:

Firestone: amerykańska marka, bardzo popularna po drugiej stronie Atlantyku. Utworzona w 1900 roku, należy do Grupy Bridgestone od 1988 r.

Nokian: firma specjalizująca się w oponach zimowych. Założona w 1904 r. w Finlandii, wcześniej była własnością Nokii (tak, chodzi o słynnego producenta telefonów!). Bridgestone zostało jej akcjonariuszem większościowym po odkupieniu udziałów od giganta telekomunikacyjnego, który zmienił strategię działania.

Lassa: założona przez turecki koncern przemysłowy Sabanci w 1974 r., firma połączyła się z japońskim gigantem oponiarskim w 1988 r.

Uniroyal: Bridgestone posiada prawa do dystrybucji produktów tej marki na terenie Australii.

Dayton: to amerykańska marka opon powstała w 1905 r. Opony tej marki są produkowane również w poznańskich zakładach Bridgestone.

Marki grupy Bridgestone
© rezulteo

Goodyear

Amerykańskiej grupy Goodyear nie trzeba przedstawiać. Przypomnijmy jedynie, że nazwa firmy pochodzi od nazwiska Charlesa Goodyeara, uważanego za wynalazcę technologii produkcji gumy… Obecnie w skład koncernu wchodzą również inne znane marki opon.

Dunlop: tworząc spółkę joint venture w 1999 roku, grupy Sumitomo i Goodyear połączyły siły, by prowadzić dystrybucję produktów marki Dunlop na całym świecie. Goodyear odkupiło później udziały Sumitomo, by zostać wyłącznym dystrybutorem marki Dunlop w Europie i w Ameryce Północnej. W innych krajach (w Turcji, Rosji i w innych krajach azjatyckich) Sumitomo nadal jest właścicielem Dunlop.

Sava: to słoweńska marka utworzona w 1948 r. Należy do grupy Goodyear od 1998 roku.

Fulda: ta niemiecka marka powstała w 1900 roku w fabryce o tej samej nazwie, należy do grupy Goodyear od 1962 roku.

Inne marki należące do grupy Goodyear: DebicaDouglasKellyFierce, Lee.

marki grupy Goodyear
© rezulteo

Pirelli

Ogumienie Pirelli jest często kojarzone ze sportami motorowymi, ponieważ firma pozostaje nadal głównym dostawcą opon do bolidów Formuły 1. Marka jest również znana z publikowanych corocznie kalendarzy tworzonych przy udziale słynnych ludzi świata filmu i mody. Pirelli posiada dwie spółki zależne:   

CEAT: jeden z największych producentów opon na Półwyspie Indyjskim. Założona w 1924 w Turynie, firma przeprowadziła się do Indii, gdzie w roku 1970 została odsprzedany grupie Pirelli.

Metzeler: marka opon motocyklowych powstała w 1863 roku w Niemczech. Dołączyła do grupy Pirelli w 1986 r.

marki grupy Pirelli
© rezulteo

Inne koncerny oponiarskie i ich marki

Vredestein: dołączył do indyjskiej grupy Apollo w 2009 r.

marki grupy Vredestein
© rezulteo

Hankook: posiada wiele marek w swoim portfelu (AuroraKingstarRotexLaufenn i inne).

marki grupy Hankook
© rezulteo

Yokohama: jest właścicielem takich marek jak Alliance, Galaxy i Mohawk.

marki grupy Yokohama
© rezulteo

Cooper Tires: grupa jest spółką macierzystą wielu innych firm, takich jak AvonDean, Mentor, MastercraftDefinity, Roadmaste czy Mickey Thompson.

marki grupy Cooper Tires
© rezulteo

Warto odnotować, że Sumitomo, które przekazało grupie Goodyear dystrybucję produktów marek Dunlop w Europie, Ameryce Północnej i w Oceanii, zachowało prawa do tej marki w Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Sumitomo ma również prawa do sprzedaży produktów Goodyear w Japonii oraz jest właścicielem marki Falken.

opony marki Falken i Sumitomo
© rezulteo

 

Udostępnij ten artykuł, gdziekolwiek chcesz!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł