W jakim kraju powstała grupa Goodyear? Skąd pochodzą marki Uniroyal, BFGoodrich czy Cooper Tires? Przedstawiamy ciąg dalszy naszej serii o producentach opon. Tym razem o markach amerykańskich!

Przez Opublikowano dnia: 11 czerwca, 2021Kategorie: Marki i produkty412 słowa2.1 minut na przeczytanie
Czy znasz marki i producentów opon pochodzących ze Stanów Zjednoczonych?
Czy znasz marki i producentów opon pochodzących ze Stanów Zjednoczonych? © rezulteo

Goodyear

W 1898 roku Goodyear otworzył swoją pierwszą fabrykę w amerykańskim mieście Akron w stanie Ohio. Marka początkowo występowała pod nazwą… Dunlop i produkowała opony do rowerów i wozów. Na skutek samochodowego „boomu” przedsiębiorstwo szybko zmieniło nazwę na Goodyear i stało się firmą międzynarodową. W 1999 roku Goodyear wykupił nawet prawa do marki Dunlop w Europie i Ameryce Północnej, stając się tym samym jednym z najpotężniejszych producentów opon.

Firestone

Firma Firestone powstała w 1900 roku w „światowej stolicy kauczuku” – mieście Akron w stanie Ohio. Po restrukturyzacji przeprowadzonej w latach 80. firma przeniosła się do Chicago i została przejęta przez Bridgestone.

Cooper Tires

Cooper Tires to także amerykański producent opon. Firma Cooper Tires, założona w 1914 r. w amerykańskim mieście Akron w stanie Ohio, na swoją obecną nazwę czekała aż do 1946 roku. Producent przeniósł wówczas swoją siedzibę do Findlay w stanie Ohio. Grupa Cooper jest obecnie właścicielem różnych submarek opon, takich jak brytyjski Avon Tyres. Marka Cooper Tires działa obecnie w kilkunastu krajach na całym świecie.

BFGoodrich

Twórcą marki BFGoodrich, która szybko zyskała uznanie na całym świecie, był doktor Benjamin Franklin Goodrich (B.F.G). A gdzie mieściła się pierwsza fabryka? Oczywiście w Akron w Ohio! BFGoodrich, specjalista w dziedzinie opon 4×4 i wyścigów samochodowych, w 1990 roku dołączył do Grupy Michelin.

Uniroyal

Uniroyal lub „United States Rubber Company” to – jak sama nazwa wskazuje – amerykańska firma produkująca opony, założona w 1892 roku w Naugatuck w stanie Connecticut. Po trwającej kilka lat fuzji z marką BFGoodrich i przeniesieniu się do dawnej siedziby firmy… w Akron w stanie Ohio, w 1990 roku Uniroyal dołączył do Grupy Michelin. Europejski oddział marki należy z kolei do grupy Continental.

General Tire

Nie trudno się domyślić, że marka General Tire także narodziła się w Akron, stolicy amerykańskiego  przemysłu gumowego. A stało się to  w 1915 roku. Firma rozszerzyła swoją działalność w latach 40. a oddział zajmujący się oponami został przejęty przez Continental w 1987 roku.

Inne marki pochodzące z USA

Inne amerykańskie marki opon to: Dean TiresMastercraft TiresDefinity Tires, Roadmaster Tires, Mickey Thompson Tires and Wheels, Dayton TiresKelly Tires.

Udostępnij ten artykuł, gdziekolwiek chcesz!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł