Firma Nokian zamierza wyjść poza swoją dotychczasową specjalizację skupiającą się na ogumieniu zimowym i nordyckim. Dowodzi tego wprowadzenie na rynek modelu Wetproof opisywanego jako prawdziwa opona przeciwdeszczowa. Byliśmy na prezentacji tej nowości na portugalskim torze w Portimao.

Przez Opublikowano dnia: 2 czerwca, 2021Kategorie: Testy i rankingi446 słowa2.4 minut na przeczytanie
Portal rezulteo przetestował oponę Nokian Wetproof na portugalskim torze w Portimao.
Portal rezulteo przetestował oponę Nokian Wetproof na portugalskim torze w Portimao. © Nokian

Nowa era letnich opon

Rok 2018 jest niezwykle ważny dla firmy Nokian, ponieważ w tym okresie zaprezentowała ona dwie nowości. Modele Powerproof i Wetproof mają trafiać w potrzeby konkretnych segmentów rynku i spełniać równie konkretne oczekiwania klientów.

Przeznaczenie modelu Wetproof jest jasne: opona ma służyć kierowcom podróżującym w zmiennych warunkach pogodowych. Nie należy jednak traktować tej opony jako całorocznej, nawet jeśli producent podkreśla jej wszechstronność i umiejętność przystosowania się do zmiennej pogody. Ogumienie to nie jest przewidziane do użycia w warunkach zimowych.

Bok przeciwdeszczowej opony Nokian Wetproof
© Nokian

Nowość w linii letniej

Nokian Wetproof to bezpieczna, niezawodna opona letnia zaprojektowana specjalnie do użytku w samochodach osobowych jeżdżących po Europie Środkowej. Maksymalny komfort i bezpieczeństwo w czasie deszczu ma zapewnić bieżnik opony podzielony na dwie funkcjonalne strefy określane jako „Dual Zone Safety”. Natomiast zadaniem technologii o nazwie „Stability Zone” jest poprawienie stabilności opony i jej ogólnego zachowania na drodze.

Aby osiągnąć cel, którym jest optymalne bezpieczeństwo, trwałość i efektywność energetyczna, do produkcji tego modelu wykorzystano najnowsze osiągnięcia techniczne marki.

Technologia Dual Zone Safety w oponie Nokian Wetproof
© Nokian

Przetestowaliśmy ją

Wybór Portugalii na miejsce testów opony przeciwdeszczowej może dziwić, jednak firma Nokian zastosowała urządzenia umożliwiające symulację zmiennych i zróżnicowanych warunków pogodowych.

Jedna z tras toru w Portimao jest wyposażona w system częściowego zraszania, co pozwala wypróbować ogumienie na nawierzchni pokrytej warstwą wody. Jest to konieczne, aby przetestować oponę, która według zapowiedzi producenta została opracowana specjalnie pod kątem ograniczania zjawiska aquaplaningu. Testy wykonano za pomocą samochodu z napędem tylnym, a konkretnie BMW serii 1. Na torze występują naprzemiennie strefy suche i mokre, co umożliwia skoncentrowanie się na wybranych osiągach, takich jak stabilność, trakcja czy przyczepność podczas hamowania. Wrażenia są pozytywne: opona zapewnia poczucie bezpieczeństwa, a jej zachowanie jest bardzo przewidywalne. Skoro marka zdecydowała się na podbój terytorium, na którym królują takie opony jak RainSport 3, z niecierpliwością czekamy na wyniki pierwszych testów porównawczych, aby zobaczyć, czy Wetproof potwierdzi swój bardzo obiecujący potencjał.

Opona Nokian Wetproof została przetestowana na torze w Portugalii
© rezulteo

Organizacja TÜV SÜD przyznała certyfikat ogumieniu Nokian Wetproof. Testy zlecone przez firmę Nokian potwierdziły niezaprzeczalną konkurencyjność produktu w zakresie niektórych osiągów.

Dostępność

Zakres rozmiarów obejmuje 46 produktów do felg o średnicy od 14 do 20 cali z indeksami prędkości od T (190 km/h) do W (270 km/h). Opona Nokian Wetproof będzie dostępna na wiosnę 2019 r.

Udostępnij ten artykuł, gdziekolwiek chcesz!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł