Posiadasz samochód terenowy i zastanawiasz się na tym jakie opony 4x4 wybrać? Istnieją różne rodzaje opon do różnych zastosowań. Poznaj kategorie opon 4x4 i dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy ich zakładaniu.

Przez Opublikowano dnia: 10 czerwca, 2021Kategorie: Opony według pojazdu691 słowa3.8 minut na przeczytanie
Jakie opony 4x4 najlepiej będą pasować do mojego samochodu terenowego?
Jakie opony 4×4 najlepiej będą pasować do mojego samochodu terenowego? – © www.istockphoto.com

Jaki samochód terenowy posiadam?

Aby wybrać odpowiednie opony 4×4, najpierw musisz sprawdzić typ swojego samochodu. Pojazdy terenowe można podzielić na dwie główne kategorie:

Samochody 4X4 z możliwością odłączenia napędu jednej osi:

Samochody 4X4 z możliwością odłączenia napędu jednej osi
© rezulteo

W samochodach 4WD (Four-Wheel Drive) i SUV (Sport Utility Vehicle) możliwe jest przenoszenie napędu na 2 lub 4 koła, zależnie od trybu jazdy. W warunkach drogowych 4WD napędza tylko 2 tylne koła, natomiast w trudnym terenie można dodatkowo włączyć napęd 2 kół przednich. SUV-y przeznaczone są głównie do jazdy po utwardzonej nawierzchni, ale mogą również poruszać się po bezdrożach, a także holować inne pojazdy. Z wyjątkiem niektórych podstawowych wersji, większość pojazdów dostępnych na rynku wyposażona jest w 4 koła napędowe.

Samochody 4X4 ze stałym napędem na wszystkie koła:

Samochody 4X4 ze stałym napędem na wszystkie koła
© rezulteo

Skrót AWD (All-Wheel Drive) oznacza samochody, w których wszystkie koła napędzane są w każdych warunkach. Tak jak na przykład w Audi Quattro.

Jakich opon 4×4 potrzebuję?

Wyróżniamy 3 kategorie opon 4×4. Ogumienie należy dobierać zgodnie z rodzajem samochodu i przeważającym sposobem jego użytkowania (jazda po drogach, w terenie lub mieszana).

Uniwersalne opony 4×4

opony z oznaczeniem A/T
© BFGoodrich

Opony z oznaczeniem A/T (All Terrain) to uniwersalne opony 4×4, nadające się zarówno do jazdy po drogach, jak i w terenie. Dobrze zachowują się na suchej i mokrej nawierzchni i zapewniają całkiem niezłą trakcję na niestabilnym lub kamienistym podłożu. Cechy charakterystyczne

 • agresywny bieżnik z dużą liczbą nacięć
 • wzmocnione boki odporne na działanie niesprzyjających czynników zewnętrznych (uderzenia o kamienie itp.)

Terenowe opony 4×4

Opony z oznaczeniem M/T
© BFGoodrich

Opony z oznaczeniem M/T (Mud Terrain) to opony terenowe (off-road) do jazdy po stromych trasach i naprawdę wymagających podłożach. Muszą one zapewniać dobrą trakcję w każdych warunkach terenowych i odznaczać się dużą wytrzymałością. Z tego powodu producenci stosują następujące rozwiązania:

 • szerokie klocki bieżnika
 • bardzo dużo nacięć (do 50% powierzchni bieżnika)
 • duża głębokość rowków (od 13 do 17 mm)
 • wzmocnione boki

Wadą takich opon jest ograniczona wydajność na utwardzonej nawierzchni. Z uwagi na dużą głębokość rowków opony takie gorzej trzymają się drogi i hałasują znacznie bardziej od zwykłego ogumienia stosowanego w samochodach osobowych.

Drogowe opony 4×4

Opony z oznaczeniem H/T
© BFGoodrich

Opony z oznaczeniem H/T (Highway Terrain) do samochodów terenowych i SUV-ów przeznaczone są głównie do użytku na jezdni (ulice, drogi, autostrady). W przeciwieństwie do opon uniwersalnych i terenowych, opony 4×4 do SUV-ów zachowują się podobnie do standardowego ogumienia pod względem trzymania się drogi, przyczepności, hamowania, trwałości i komfortu jazdy, głównie dzięki poniższym cechom:

 • stosunkowo płytki bieżnik
 • elastyczne boki
 • niski opór toczenia

Jeżeli zamierzasz jeździć po śniegu lub bezdrożach, poszukaj opon z oznaczeniem M+S, które wskazuje przydatność do użytku w błotnistym terenie (M=Mud) oraz w czasie opadów śniegu (S=Snow).

2 błędy, jakich należy unikać, aby zapewnić prawidłowe działanie auta terenowego

Opony 4×4 mają to do siebie, że należy je wymieniać jednocześnie. Specyfika układu przeniesienia napędu wymaga stosowania opon o takiej samej średnicy (lub stopniu zużycia), ponieważ w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia podzespołów mechanicznych, np. mechanizmu różnicowego, co oznaczałoby kosztowne naprawy. 

Dlatego, aby uchronić układ przeniesienia napędu przed uszkodzeniem, zawsze przestrzegaj dwóch poniższych zasad:

 • Załóż 4 identyczne opony 4×4, to znaczy tej samej marki, z takim samym bieżnikiem, tego samego rozmiaru, o takim samym indeksie nośności i prędkości i takiej samej kategorii użytkowej.
 • Staraj się utrzymywać jednakowy poziom zużycia wszystkich 4 opon – możesz np. zamienić je miejscami przy każdej wymianie opon letnich na zimowe i odwrotnie lub 3 razy w ciągu całego okresu użytkowania ogumienia.

Znajdź odpowiednie opony 4×4 dzięki opcji wyszukiwania według pojazdu

Udostępnij ten artykuł, gdziekolwiek chcesz!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

 • Przeczytaj artykuł
 • Przeczytaj artykuł
 • Przeczytaj artykuł
 • Przeczytaj artykuł