Porównaj opony i znajdź je w najlepszej cenie!

Jak rozpoznać starzenie się opon i wydłużyć okres ich użytkowania?

Wymieniasz opony dopiero gdy grubość bieżnika zrówna się ze wskaźnikiem zużycia? Uwaga! Równie ważne są też inne czynniki, jak choćby stan gumy, który bezpośrednio wpływa na poziom bezpieczeństwa jazdy. Dowiedz się, jak rozpoznać starzenie się opon i wydłużyć okres ich użytkowania.

Copyright © www.istockphoto.com

Na czym polega różnica między zużyciem a starzeniem się opon?

Zużycie opony jest naturalną konsekwencją eksploatacji. Chodzi przede wszystkim o głębokość bieżnika. Pierwotnie głębokie żłobienia między klockami stają się coraz płytsze w miarę pokonywania kolejnych kilometrów. Kiedy grubość bieżnika zrówna się ze wskaźnikiem zużycia, należy bezwzględnie wymienić opony.

Z kolei starzenie się opon ma niewiele wspólnego ze stopniem zużycia, a raczej wiąże się z ich wiekiem, a przede wszystkim ze stanem gumy. Jest to bowiem materiał, którego właściwości zmieniają się z biegiem czasu.

Dlaczego opony się niszczą?

Przewidywana żywotność opon to około 10 lat, niezależnie od tego, czy są one użytkowane, czy po prostu leżą w garażu. Mieszanka gumowa ulega stopniowej degradacji, której tempo zależy od kilku czynników:

  • Warunki pogodowe: w ekstremalnych temperaturach opony zachowują się znacznie gorzej niż w stabilnych warunkach.
  • Warunki przechowywania: wilgoć, światło, temperatura, narażenie na rozpuszczalniki, a także sposób ułożenia podczas przechowywania to niektóre z czynników mających bezpośredni wpływ na żywotność ogumienia.
  • Sposób użytkowania: styl jazdy, obciążenie samochodu, stopień napompowania opon i tym podobne czynniki oczywiście też nie pozostają bez wpływu na trwałość ogumienia.

Jak rozpoznać stare opony?

Nic prostszego – wystarczy zwykła kontrola wzrokowa. Należy jednak dokładnie obejrzeć całą oponę (bieżnik, barki i ściany boczne). W tym celu najlepiej zdemontować jedno z kół pojazdu.

pękanie-i-starzenie-się-opony

Copyright © www.istockphoto.com

Do najbardziej niepokojących objawów starzenia się opon należą wszelkiego rodzaju pęknięcia powstające w wyniku nadmiernego stwardnienia gumy.

„Po upływie 5 lat od daty zakupu, opony należy raz do roku oddać do sprawdzenia w specjalistycznym warsztacie, a po 10 latach należy je bezwzględnie wymienić na nowe (nawet jeżeli poziom zużycia nie budzi żadnych zastrzeżeń). Pamiętaj też o sprawdzeniu koła zapasowego! ”

Porada rezulteo:

W razie stwierdzenia jakichkolwiek pęknięć, jak najszybciej wymień opony na nowe. Uszkodzenia takie świadczą o osłabieniu struktury materiału, która może skończyć się poważnym wypadkiem. Poza tym zbyt twarda guma grozi utratą przyczepności, zwłaszcza na mokrej nawierzchni.

3 zasady pozwalające zapobiec przedwczesnemu starzeniu się opon

Aby maksymalnie wydłużyć żywotność ogumienia, radzimy stosować się do kilku prostych zasad:

  1. Nieużywane opony przechowuj w sprzyjających warunkach i stabilnej temperaturze.
  2. Unikaj długotrwałego parkowania w bardzo nasłonecznionych i wietrznych miejscach (np. nad brzegiem morza).
  3. Przestrzegaj zaleceń dotyczących ciśnienia i obciążenia.

Czy ta informacja była pomocna?

Podobne tematy

Sprawdzanie zużycia opon przed przeglądem technicznym

Zaliczam przegląd techniczny

Zbliża się termin przeglądu technicznego pojazdu? W tym dziale poznasz wszystkie kryteria brane pod uwagę przy kontroli stanu opon: dopuszczalny stopień zużycia, przepisowe wymiary, montaż różnych opon na przedniej i tylnej osi itd. Poza tym nauczysz się rozpoznawać uszkodzenia i objawy zużycia, przez które auto może nie zaliczyć przeglądu i które zwyczajnie zagrażają Twojemu bezpieczeństwu, jak np. dziury, pęknięcia, wybrzuszenia itp.

Przebita opona

Przebita lub uszkodzona opona

Co robić w przypadku przebicia opony? W tym dziale dowiesz się wszystkiego o kole zapasowym i jego konserwacji, poznasz różne sposoby naprawy przebitych opon (zestaw naprawczy itd.) oraz środki ostrożności, jakie należy zachować podczas jazdy z naprawianą oponą. Dowiesz się również, jak rozpoznać uszkodzenia opon: nadmierne zużycie, wybrzuszenia, pęknięcia itp. Wszystko to dla własnego bezpieczeństwa!

Czy już pora wymienić opony?

Czy już pora wymienić opony?

Kiedy wymienić opony na nowe? To często zadawane pytanie. Dowiedz się, jak mierzyć stopień zużycia opon i po czym poznać nadmierne zużycie lub uszkodzenia eksploatacyjne. Sprawdź, czy Twoje opony są zgodne z przepisami kodeksu drogowego, dowiedz się, kiedy zostały wyprodukowane, czy wymienić dwie, czy wszystkie cztery opony, a także jak wykryć ewentualne nieszczelności na podstawie wskazań czujnika ciśnienia. Słowem: kompletny poradnik przydatny w każdej sytuacji!

Uszkodzenia opon

Jak rozpoznać uszkodzenia opon (dziury, pęknięcia, wybrzuszenia itp.) i uniknąć przedwczesnego zużycia

Kontynuując nawigację na stronie akceptujesz, że będziemy wykorzystywać pliki Cookies do udoskonalania doświadczeń użytkownika oraz statystyk. Więcej informacji na temat naszej polityki prywatności znajdziesz w regulaminie.