Jak rozpoznać uszkodzenia opon (dziury, pęknięcia, wybrzuszenia itp.) i uniknąć przedwczesnego zużycia

Uszkodzenia opon

Naucz się rozpoznawać uszkodzenia i objawy zużycia opon, które zagrażają Twojemu bezpieczeństwu: dziury, pęknięcia, wybrzuszenia, drgania itp. Pamiętaj, aby terminowo wymieniać elementy wyposażenia pojazdu lub, o ile to możliwe, naprawić uszkodzone opony. Jazda z uszkodzoną oponą jest bardzo niebezpieczna. Dowiedz się, jak ocenić stopień zużycia opon i wydłużyć okres ich użytkowania. Czy pamiętasz o kontroli ciśnienia w oponach przed każdą dłuższą podróżą? Bezpieczeństwo ponad wszystko!

opony-bliźniacze

Wybrzuszenia na oponie – uwaga niebezpieczeństwo!

Zauważyłeś wybrzuszenia na boku opony? Lepiej zachowaj czujność! Dowiedz się, jak rozpoznawać groźne deformacje ogumienia i co zrobić, aby uniknąć „wystrzelenia” opony, które może skończyć się poważnym wypadkiem.

miejscowe-spłaszczenie-opon

Jak uniknąć miejscowego odkształcenia opon wskutek długotrwałego postoju samochodu?

Czy zdarza Ci się, że przez kilka pierwszych kilometrów jazdy po dłuższym nieużywaniu samochodu odczuwasz lekkie drgania, które z czasem ustępują? Winne jest temu miejscowe spłaszczenie opon wskutek długotrwałego postoju. Odkształcenie takie zazwyczaj szybko mija, ale w niektórych okolicznościach może okazać się trwałe. Dowiedz się, jak tego uniknąć.

Jak rozpoznać starzenie się opon i wydłużyć okres ich użytkowania?

Wymieniasz opony dopiero gdy grubość bieżnika zrówna się ze wskaźnikiem zużycia? Uwaga! Równie ważne są też inne czynnik...

ciśnienie-koła-opony-dłuższa-podróż

Ciśnienie w oponach, stopień zużycia, koło zapasowe, czyli trzy najważniejsze rzeczy, które trzeba sprawdzić przed dłuższą podróżą

Przygotowujesz się do dłuższej podróży samochodem? Zanim ruszysz w drogę, koniecznie sprawdź stan ogumienia – to jedyny element pojazdu mający bezpośrednią styczność z jezdnią. Oto lista najważniejszych rzeczy, jakie należy sprawdzić, aby uniknąć przykrych niespodzianek na trasie.