Temperatura powoli rośnie i zastanawiasz się, czy już pora z powrotem założyć opony letnie? A może myślisz, że lepiej byłoby pozostać przy ogumieniu zimowym, aby zużyć je do końca. Dowiedz się co wolno i na co należy zwrócić uwagę przy sezonowej zmianie opon.

Przez Opublikowano dnia: 10 czerwca, 2021Kategorie: Sezony720 słowa3.7 minut na przeczytanie
Kiedy zmienić opony zimowe na letnie?
Wszystko, co musisz wiedzieć o sezonowej zmianie ogumienia © rezulteo

Kiedy należy zamontować opony letnie?

Kiedy temperatura wzrośnie powyżej 7°C, nadchodzi pora na zmianę opon zimowych na letnie. Zamiast pilnować termometru, łatwiej zwrócić uwagę na przejście z czasu zimowego na letni. To niezawodny sygnał, że zbliża się również pora zmiany ogumienia.

Czym różnią się opony letnie od zimowych?

Czy koniecznie trzeba wymieniać ogumienie dwa razy do roku? Odpowiedź brzmi „tak” – przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa, ale również ze względów finansowych. Dowiedz się dlaczego.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa sezonowa zmiana opon jest rzeczą oczywistą. Opony letnie są zaprojektowane do wydajnej pracy w temperaturze powyżej 7°C, podczas gdy ogumienie zimowe najlepiej sprawdza się przy niższych temperaturach i w trudniejszych warunkach pogodowych: śliskie drogi, śnieg, oblodzenia itp.

W takim razie może lepiej zdecydować się na opony całoroczne? Największą zaletą takiego ogumienia jest brak konieczności wymiany na przełomie sezonów, ale należy pamiętać, że to rozwiązanie kompromisowe między oponami letnimi i zimowymi. Innymi słowy, pod względem skuteczności takie ogumienie nigdy nie dorówna oponom letnim w cieplejszej porze roku, ani zimowym podczas mrozów czy opadów śniegu. Mimo to opony całoroczne mogą okazać się całkiem dobrą alternatywą w regionach, gdzie zimy zazwyczaj są dla kierowców łaskawe.

Czy można zostawić opony zimowe na lato, żeby zużyć je do końca?

Jeżeli Twoje opony zimowe są zbyt zużyte, aby przetrwać kolejną zimę, być może zechcesz zużyć je do końca w okresie letnim. Prawo dopuszcza taką możliwość, pod warunkiem, że głębokość rowków bieżnika nie jest mniejsza niż 1,6 mm.

Jeśli myślisz o takim rozwiązaniu, pamiętaj, że opony zimowe zużyją się znacznie szybciej w wyższych temperaturach, ponieważ kontakt z nagrzaną nawierzchnią przyspiesza erozję gumy. Ponadto weź pod uwagę, że przy sprzyjającej pogodzie opony zimowe z mocno wytartym bieżnikiem sprawują się znacznie gorzej od letnich, zwłaszcza na mokrej nawierzchni. Pamiętaj o dostosowaniu prędkości!

Na co należy zwrócić uwagę przy zakładaniu opon letnich?

Zanim przystąpisz do montażu opon letnich, skontroluj ich stan, aby uniknąć przykrych niespodzianek:

  • Czy opony są prawidłowo napompowane?

Bardzo możliwe, że po kilkumiesięcznym przechowywaniu z Twoich opon letnich uciekło powietrze. Dopompuj je i pamiętaj o sprawdzaniu ciśnienia przynajmniej raz na miesiąc.

  • Czy opony nie są nadmiernie zużyte?

Upewnij się, czy bieżnik wystaje ponad wskaźnik zużycia (TWI) umieszczony w rowkach między klockami. Jeżeli tak nie jest, musisz kupić nowe opony, aby nie narazić się na ryzyko mandatu.

Dodatkowo, w myśl przepisów prawa różnica w głębokości rowków opon zamontowanych na tej samej osi nie powinna przekraczać 5 mm.

  • Czy opony nie są uszkodzone?

Nie narażaj się na ryzyko przebicia czy wystrzelenia opony – przed zamontowaniem dokładnie sprawdź ogumienie pod kątem ewentualnych defektów, takich jak odkształcenia, wybrzuszenia, wklęśnięcia, pęknięcia i dziury.  

Upewnij się również, czy opony nie noszą śladów nietypowego zużycia (zużycie nieregularne, asymetryczne, zdecydowanie wyraźniejsze w strefie barkowej lub pośrodku bieżnika). W takim przypadku nie wystarczy sama wymiana ogumienia – postaraj się ustalić przyczynę problemu (może to być np. nieprawidłowa zbieżność kół, złe wyważenie albo po prostu niewłaściwe napompowanie).

Jak przechowywać opony zimowe w okresie letnim?

Właściwe przechowywanie opon poza sezonem ma kapitalne znaczenie. Źle przechowywane opony mogą ulec degradacji w takim stopniu, że kolejnej zimy nie będą już nadawały się do użytku. Nieodpowiednia wilgotność, temperatura i oświetlenie przyspieszają utlenianie się gumy, która w rezultacie staje się bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne.

Sprawdź 4 żelazne zasady prawidłowego przechowywania opon zimowych latem:

  1. Przed demontażem oznacz położenie każdej opony, aby móc je potem zamienić miejscami, co pozwoli wyrównać stopień zużycia.
  2. Wyczyść zdemontowane opony.
  3. Przenieś je w miejsce odpowiednie do przechowywania gumy.
  4. Ustaw w zalecanym położeniu.

Porada rezulteo:

Możesz również zlecić przechowanie ogumienia specjalistom. Coraz więcej firm oferuje profesjonalne usługi przechowywania opon między sezonami.

Udostępnij ten artykuł, gdziekolwiek chcesz!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł
  • Przeczytaj artykuł