Tu porównasz opony i znajdziesz je w najlepszej cenie

nasza porównywarka pomoże Ci wybrać i kupić najlepsze opony w najniższej cenie

Co drugi francuski kierowca jeździ na zużytych lub niedopompowanych oponach – alarmuje Auto Plus

Dziennikarze czasopisma Auto Plus udali się w teren i przebadali opony w 200 francuskich samochodach w mieście, na wsi i na autostradach. W ponad połowie aut stwierdzono poważne usterki ogumienia.

Co drugi francuski kierowca jeździ na zużytych lub niedopompowanych oponach – alarmuje Auto Plus

© Auto Plus

Aż 54%! Tyle wyniósł odsetek francuskich kierowców, którzy narażają się na niebezpieczeństwo, jeżdżąc na zużytych lub niedopompowanych oponach. W ostatnim wydaniu magazynu Auto Plus opublikowano wyniki badania 200 pojazdów w warunkach rzeczywistych.

Groźne zużycie

W ponad jednej czwartej (26%) skontrolowanych samochodów co najmniej dwie opony wykazywały zużycie poniżej dopuszczalnych norm. A niemal co dziesiąty kierowca (dokładnie 9%) jeździł z kompletem opon o głębokości rowków poniżej 1,6 mm.

Ogumienie w takim stanie jest o wiele bardziej narażone na przebicie i podatne na zjawisko akwaplanacji. Poza tym słabo trzyma się drogi, co negatywnie wpływa na skuteczność hamowania. Każdy kierowca, który ignoruje przepisy w tym zakresie, naraża się na mandat w wysokości 135 euro i odholowanie samochodu. A w razie wypadku może zostać uznany za winnego i stracić ochronę ubezpieczeniową.

Przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się, jak szybko sprawdzić stan zużycia opon.

Powszechne lekceważenie ciśnienia

Niepokojąco przedstawia się też odsetek aut jeżdżących na niedopompowanych oponach. W 39% samochodów stwierdzono niedostateczne ciśnienie w jednej lub dwóch oponach, a w 12% – w trzech, a nawet wszystkich czterech.

Nieprawidłowe ciśnienie w oponach może mieć wiele negatywnych skutków, poczynając od szybszego wycierania bieżnika, poprzez niższą precyzję jazdy, dłuższą drogę hamowania czy większe ryzyko akwaplanacji, a na większym zużyciu paliwa kończąc. W opinii Auto Plus już jeden bar poniżej zalecanego ciśnienia podnosi zużycie paliwa o 0,3 l na 100 km. Przy średnim przebiegu opon szacowanym na 40 000 km oznacza to dodatkowy, niepotrzebny wydatek w wysokości 190 euro! Dlatego właśnie radzimy regularnie sprawdzać ciśnienie we wszystkich oponach przynajmniej raz na miesiąc oraz przed każdym dalszym wyjazdem.

Przeczytaj nasz poradnik dotyczący pompowania kół.

CZYTAJ TAKŻE

Michelin Uptis – opony odporne na przebicie w naszych samochodach już od 2024 roku?

Podczas ostatniego szczytu zrównoważonej mobilności Movin’On Michelin i General Motors zaprezentowali prototyp bezpowietrznych opon do samochodów osobowych. Innowacyjne ogumienie pod nazwą Uptis ma wejść do sprzedaży w 2024 roku.

Opony Bridgestone na oryginalnym wyposażeniu BMW X5 serii 3 i 8

Japoński producent ogumienia Bridgestone ogłosił nawiązanie współpracy z BMW w zakresie dostawy opon do nowych modeli X5 serii 3 i 8.

Bridgestone opracuje opony do jazdy po Księżycu

Bridgestone zapowiedział swój udział w misji kosmicznej planowanej przez Japońską Agencję Aerokosmiczną. Cel: opracowanie opon przystosowanych do jazdy po Księżycu.

Nokian Tyres wyposaży pierwszy na świecie pojazd autonomiczny całkowicie odporny na warunki pogodowe

Fiński producent ogumienia Nokian Tyres właśnie ogłosił podpisanie umowy na wyposażenie nowego autobusu autonomicznego, który będzie mógł poruszać się w każdych, nawet najbardziej niesprzyjających, warunkach pogodowych.