Rezulteo
Tu porównasz opony i znajdziesz je w najlepszej cenie

Nasza porównywarka pomoże Ci wybrać i kupić najlepsze opony w najniższej cenie

Co drugi francuski kierowca jeździ na zużytych lub niedopompowanych oponach – alarmuje Auto Plus

Dziennikarze czasopisma Auto Plus udali się w teren i przebadali opony w 200 francuskich samochodach w mieście, na wsi i na autostradach. W ponad połowie aut stwierdzono poważne usterki ogumienia.

Co drugi francuski kierowca jeździ na zużytych lub niedopompowanych oponach – alarmuje Auto Plus

© Auto Plus

Aż 54%! Tyle wyniósł odsetek francuskich kierowców, którzy narażają się na niebezpieczeństwo, jeżdżąc na zużytych lub niedopompowanych oponach. W ostatnim wydaniu magazynu Auto Plus opublikowano wyniki badania 200 pojazdów w warunkach rzeczywistych.

Groźne zużycie

W ponad jednej czwartej (26%) skontrolowanych samochodów co najmniej dwie opony wykazywały zużycie poniżej dopuszczalnych norm. A niemal co dziesiąty kierowca (dokładnie 9%) jeździł z kompletem opon o głębokości rowków poniżej 1,6 mm.

Ogumienie w takim stanie jest o wiele bardziej narażone na przebicie i podatne na zjawisko akwaplanacji. Poza tym słabo trzyma się drogi, co negatywnie wpływa na skuteczność hamowania. Każdy kierowca, który ignoruje przepisy w tym zakresie, naraża się na mandat w wysokości 135 euro i odholowanie samochodu. A w razie wypadku może zostać uznany za winnego i stracić ochronę ubezpieczeniową.

Przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się, jak szybko sprawdzić stan zużycia opon.

Powszechne lekceważenie ciśnienia

Niepokojąco przedstawia się też odsetek aut jeżdżących na niedopompowanych oponach. W 39% samochodów stwierdzono niedostateczne ciśnienie w jednej lub dwóch oponach, a w 12% – w trzech, a nawet wszystkich czterech.

Nieprawidłowe ciśnienie w oponach może mieć wiele negatywnych skutków, poczynając od szybszego wycierania bieżnika, poprzez niższą precyzję jazdy, dłuższą drogę hamowania czy większe ryzyko akwaplanacji, a na większym zużyciu paliwa kończąc. W opinii Auto Plus już jeden bar poniżej zalecanego ciśnienia podnosi zużycie paliwa o 0,3 l na 100 km. Przy średnim przebiegu opon szacowanym na 40 000 km oznacza to dodatkowy, niepotrzebny wydatek w wysokości 190 euro! Dlatego właśnie radzimy regularnie sprawdzać ciśnienie we wszystkich oponach przynajmniej raz na miesiąc oraz przed każdym dalszym wyjazdem.

Przeczytaj nasz poradnik dotyczący pompowania kół.

CZYTAJ TAKŻE

Producenci ogumienia próbują zaistnieć na zawodach e-sportowych

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że wielu producentów ogumienia regularnie pojawia się ze swoimi markami na rozmaitych zawodach motorowych, a obecność tę regulują poważnie negocjowane umowy – niekiedy również na wyłączność. Tymczasem w wirtualnym świecie wyłaniają się nowe możliwości współpracy. Wraz z profesjonalizacją graczy, a także za sprawą odwołania licznych tradycyjnych imprez w 2020 roku coraz więcej producentów opon próbuje zaistnieć na wirtualnych torach wyścigowych.

Covid-19 – Michelin zamierza produkować milion masek wielorazowego użytku tygodniowo

Giganci przemysłu mobilizują się do walki z koronawirusem. Michelin zapowiedział, że 10 jego zakładów w rożnych krajach Europy aktywnie włączy się do walki z pandemią, produkując maski klasy FFP1 i FFP2.

Goodyear w Lexusie LF-30 – opony chłodzące silnik w trakcie jazdy

Targi motoryzacyjne Genewa 2020 to znakomita okazja do zaprezentowania innowacyjnych pomysłów na transport przyszłości. Podczas imprezy zaprezentowano prototyp elektrycznego Lexusa LF-30 wyposażonego w komplet opon Goodyear zaprojektowanych z myślą o poprawie funkcjonalności tego luksusowego samochodu.

Samochodowy szyk Pirelli i Junya Watanabe na Tygodniu Mody w Paryżu

Ubrania spod znaku znanego producenta opon zaczynają być modne. Pirelii i kreator mody Junya Watanabe zaprezentowali na Tygodniu Mody w Paryżu nową, czteroczęściową kolekcję odzieży męskiej na sezon jesień/zima 2020. To odważna linia ubrań łączących modę vintage ze sportami motorowymi.