Tu porównasz opony i znajdziesz je w najlepszej cenie

nasza porównywarka pomoże Ci wybrać i kupić najlepsze opony w najniższej cenie

Goodyear Golden Sahara II – prototyp autonomicznego samochodu z lat 50 z przezroczystymi oponami

Amerykański producent ogumienia Goodyear zaprezentował prototyp samochodu z lat 50, do którego opracował przezroczyste opony. Odnaleziony po latach Golden Sahara II można podziwiać na międzynarodowych targach motoryzacyjnych w Genewie.

Targi motoryzacyjne Genewa 2019 – prototypowe opony Goodyeara w zabytkowym samochodzie Golden Sahara II

Zabytkowy samochód Golden Sahara II z prototypowym ogumieniem Goodyeara. © Julien Taillandier

Zapomniany prototyp, który wyprzedził swój czas

Oprócz prototypu latających opon, o którym pisaliśmy kilka dni temu, Goodyear przypomniał na targach w Genewie jeden ze swoich dawnych ambitnych pomysłów. Golden Sahara II opracowany przez Jima Streeta i słynnego projektanta samochodów George’a Barrisa to jak na swoje czasy prawdziwe technologiczne cacko. Wyposażony był w układ kierowniczy z dźwignią jakby przeniesioną z kokpitu samolotu oraz szereg czujników aktywujących samoczynne hamowanie w razie wykrycia przeszkody na trasie pojazdu. Pół wieku później ten nietuzinkowy samochód odnalazł się w prywatnym garażu, a po gruntownej renowacji został zaprezentowany na targach motoryzacyjnych w Genewie.

Odrestaurowany Golden Sahara II można podziwiać dzięki współpracy Goodyeara z amerykańskim muzeum starych samochodów Klairmont Kollections. Ten jeden z pierwszych na świecie prototypowy pojazd autonomiczny oryginalnie wyposażony był w przezroczyste i podświetlane opony specjalnie opracowane przez Goodyeara.

Targi 2019 w Genewie – prototypowe opony Goodyeara zamontowane w Golden Sahara II

© Julien Taillandier

Goodyear od dziesięcioleci patrzy w przyszłość

Opony do Golden Sahara II wykonano z przezroczystego, syntetycznego kauczuku o nazwie Neotan, a w ich wnętrzu umieszczono źródło światła. W założeniu miało to poprawić widoczność opon przy złej pogodzie oraz sygnalizować hamowanie pojazdu.

– Lata 50 i 60 to w historii Goodyeara okres nieustannych innowacji. Współpracowaliśmy z pionierami mobilności we wszystkich możliwych dziedzinach, począwszy od bicia kolejnych rekordów prędkości, a na podboju kosmosu skończywszy – chwali się Henry Dumortier, wiceprezes europejskiego działu opon do aut osobowych. – Udział w przedsięwzięciu Golden Sahara II to nasz pierwszy krok w przyszłość autonomicznej mobilności. Projekty takie jak Golden Sahara II czy zaprezentowane w Genewie prototypowe opony Aero poszerzają horyzonty wyobraźni i stanowią doskonałą okazję do rozważań nad przyszłością naszych produktów i usług.

Film z prezentacją Golden Sahara II:

CZYTAJ TAKŻE

Opony Bridgestone na oryginalnym wyposażeniu BMW X5 serii 3 i 8

Japoński producent ogumienia Bridgestone ogłosił nawiązanie współpracy z BMW w zakresie dostawy opon do nowych modeli X5 serii 3 i 8.

Bridgestone opracuje opony do jazdy po Księżycu

Bridgestone zapowiedział swój udział w misji kosmicznej planowanej przez Japońską Agencję Aerokosmiczną. Cel: opracowanie opon przystosowanych do jazdy po Księżycu.

Nokian Tyres wyposaży pierwszy na świecie pojazd autonomiczny całkowicie odporny na warunki pogodowe

Fiński producent ogumienia Nokian Tyres właśnie ogłosił podpisanie umowy na wyposażenie nowego autobusu autonomicznego, który będzie mógł poruszać się w każdych, nawet najbardziej niesprzyjających, warunkach pogodowych.

Pirelli Track Adrenaline – aplikacja pozwalająca wycisnąć maksimum z opon P Zero

Na 89. międzynarodowych targach motoryzacyjnych w Genewie Pirelli zaprezentował nowe rozwiązanie do komunikacji z oponami: Track Adrenaline.