Tu porównasz opony i znajdziesz je w najlepszej cenie

nasza porównywarka pomoże Ci wybrać i kupić najlepsze opony w najniższej cenie

Goodyear Golden Sahara II – prototyp autonomicznego samochodu z lat 50 z przezroczystymi oponami

Amerykański producent ogumienia Goodyear zaprezentował prototyp samochodu z lat 50, do którego opracował przezroczyste opony. Odnaleziony po latach Golden Sahara II można podziwiać na międzynarodowych targach motoryzacyjnych w Genewie.

Targi motoryzacyjne Genewa 2019 – prototypowe opony Goodyeara w zabytkowym samochodzie Golden Sahara II

Zabytkowy samochód Golden Sahara II z prototypowym ogumieniem Goodyeara. © Julien Taillandier

Zapomniany prototyp, który wyprzedził swój czas

Oprócz prototypu latających opon, o którym pisaliśmy kilka dni temu, Goodyear przypomniał na targach w Genewie jeden ze swoich dawnych ambitnych pomysłów. Golden Sahara II opracowany przez Jima Streeta i słynnego projektanta samochodów George’a Barrisa to jak na swoje czasy prawdziwe technologiczne cacko. Wyposażony był w układ kierowniczy z dźwignią jakby przeniesioną z kokpitu samolotu oraz szereg czujników aktywujących samoczynne hamowanie w razie wykrycia przeszkody na trasie pojazdu. Pół wieku później ten nietuzinkowy samochód odnalazł się w prywatnym garażu, a po gruntownej renowacji został zaprezentowany na targach motoryzacyjnych w Genewie.

Odrestaurowany Golden Sahara II można podziwiać dzięki współpracy Goodyeara z amerykańskim muzeum starych samochodów Klairmont Kollections. Ten jeden z pierwszych na świecie prototypowy pojazd autonomiczny oryginalnie wyposażony był w przezroczyste i podświetlane opony specjalnie opracowane przez Goodyeara.

Targi 2019 w Genewie – prototypowe opony Goodyeara zamontowane w Golden Sahara II

© Julien Taillandier

Goodyear od dziesięcioleci patrzy w przyszłość

Opony do Golden Sahara II wykonano z przezroczystego, syntetycznego kauczuku o nazwie Neotan, a w ich wnętrzu umieszczono źródło światła. W założeniu miało to poprawić widoczność opon przy złej pogodzie oraz sygnalizować hamowanie pojazdu.

– Lata 50 i 60 to w historii Goodyeara okres nieustannych innowacji. Współpracowaliśmy z pionierami mobilności we wszystkich możliwych dziedzinach, począwszy od bicia kolejnych rekordów prędkości, a na podboju kosmosu skończywszy – chwali się Henry Dumortier, wiceprezes europejskiego działu opon do aut osobowych. – Udział w przedsięwzięciu Golden Sahara II to nasz pierwszy krok w przyszłość autonomicznej mobilności. Projekty takie jak Golden Sahara II czy zaprezentowane w Genewie prototypowe opony Aero poszerzają horyzonty wyobraźni i stanowią doskonałą okazję do rozważań nad przyszłością naszych produktów i usług.

Film z prezentacją Golden Sahara II:

CZYTAJ TAKŻE

Pirelli Track Adrenaline – aplikacja pozwalająca wycisnąć maksimum z opon P Zero

Na 89. międzynarodowych targach motoryzacyjnych w Genewie Pirelli zaprezentował nowe rozwiązanie do komunikacji z oponami: Track Adrenaline.

Show Pirelli P Zero w Genewie

Na międzynarodowych targach motoryzacyjnych w Genewie Pirelli zapowiedział ciekawe dodatki do swojej serii sportowej P Zero, między innymi specjalne oznakowanie „Elect” oraz ogumienie „Color Edition”, które będzie fabrycznie montowane w niektórych autach.

Goodyear Aero – prototypowe opony do samochodów latających i autonomicznych

Goodyear nie przestaje zaskakiwać gości międzynarodowych targów motoryzacyjnych w Genewie. W 2016 roku amerykański producent zaprezentował opony kuliste, w zeszłym roku – ogumienie na bazie włókien roślinnych, a na tegorocznych targach pokazuje innowacyjny prototyp opon do autonomicznych samochodów przyszłości.

Hankook wyposaży nowego Forda Focusa Active w opony letnie Ventus Prime 3

Południowokoreański producent ogumienia Hankook zapowiedział, że wyposaży nowego Forda Focusa Active w opony letnie ze swojej oferty – Ventus Prime 3.