Tu porównasz opony i znajdziesz je w najlepszej cenie

nasza porównywarka pomoże Ci wybrać i kupić najlepsze opony w najniższej cenie

Nokian Tyres wyposaży pierwszy na świecie pojazd autonomiczny całkowicie odporny na warunki pogodowe

Fiński producent ogumienia Nokian Tyres właśnie ogłosił podpisanie umowy na wyposażenie nowego autobusu autonomicznego, który będzie mógł poruszać się w każdych, nawet najbardziej niesprzyjających, warunkach pogodowych.

Autonomiczny autobus Gacha na oponach Nokian Hakkapeliitta

Fiński producent opon Nokian Tyres ogłosił podpisanie umowy o współpracę z firmami Sensible 4 i Muji w zakresie dostaw ogumienia do autonomicznego autobusu Gacha. © Nokian Tyres

Gacha – pierwszy całoroczny autobus autonomiczny

Niekwestionowany specjalista od opon zimowych, firma Nokian, dostarczy ogumienie do autonomicznych pojazdów przyszłości. Fiński producent właśnie ogłosił podpisanie umowy o współpracy z firmami „Sensible 4” i „Muji”, które zaprezentowały nowy środek transportu przystosowany do jazdy w każdych warunkach pogodowych. Autonomiczny autobus „Gacha”, który może zabrać na pokład 16 pasażerów i kursować z maksymalną prędkością 40 km/h, będzie testowany w Helsinkach przez całą wiosnę. To dla Nokian wyśmienita okazja do pochwalenia się możliwościami bezkolcowych opon nordyckich Hakkapeliitta R3, które zapewnią optymalny poziom bezpieczeństwa jazdy. Autobus Gacha o futurystycznym wyglądzie jest całkowicie odporny na gwałtowne zmiany pogody, dzięki czemu może kursować na wyznaczonej trasie przez okrągły rok. Konstruktorzy pojazdu zdecydowali się na współpracę z Nokian ze względu na znakomite parametry wydajnościowe ogumienia i geograficzną bliskość.

Wnętrze autobusu Gacha wyposażonego w opony Nokian. © Nokian Tyres

– Chcieliśmy stworzyć autonomiczny autobus, który będzie działał niezawodnie nawet przy złej pogodzie. Niesprzyjające warunki to duże wyzwanie przede wszystkim dla tych elementów pojazdu, które mają bezpośrednią styczność z nawierzchnią. Dlatego właśnie postawiliśmy na bezkonkurencyjne ogumienie Nokian Hakkapeliitta – tłumaczy Harri Santamala, dyrektor generalny Sensitive 4.

Testy przeprowadzone w surowych, arktycznych warunkach – m.in. w osławionym ośrodku badawczym Nokian „White Hell” w Ivalo, gdzie temperatura nie wzrasta powyżej zera przez 200 dni w roku – potwierdziły, że autobus doskonale spisuje się podczas opadów deszczu i śniegu, które są największą przeszkodą dla tego typu pojazdów i najczęstszą przyczyną awarii kamer pokładowych. Te znakomite wyniki są rzecz jasna w dużej mierze zasługą opon Nokian.

Po zakończeniu prób w Helsinkach Gacha przetestowany zostanie jeszcze w trzech innych fińskich miastach, zanim trafi na rynki zagraniczne i do masowej produkcji w 2021 roku.

Autobus autonomiczny Gacha - widziany z boku

Autobus Gacha doskonale radzi sobie w każdych warunkach pogodowych dzięki ogumieniu Nokian Hakkapeliitta R3. © Nokian Tyres

CZYTAJ TAKŻE

Michelin Uptis – opony odporne na przebicie w naszych samochodach już od 2024 roku?

Podczas ostatniego szczytu zrównoważonej mobilności Movin’On Michelin i General Motors zaprezentowali prototyp bezpowietrznych opon do samochodów osobowych. Innowacyjne ogumienie pod nazwą Uptis ma wejść do sprzedaży w 2024 roku.

Co drugi francuski kierowca jeździ na zużytych lub niedopompowanych oponach – alarmuje Auto Plus

Dziennikarze czasopisma Auto Plus udali się w teren i przebadali opony w 200 francuskich samochodach w mieście, na wsi i na autostradach. W ponad połowie aut stwierdzono poważne usterki ogumienia.

Opony Bridgestone na oryginalnym wyposażeniu BMW X5 serii 3 i 8

Japoński producent ogumienia Bridgestone ogłosił nawiązanie współpracy z BMW w zakresie dostawy opon do nowych modeli X5 serii 3 i 8.

Bridgestone opracuje opony do jazdy po Księżycu

Bridgestone zapowiedział swój udział w misji kosmicznej planowanej przez Japońską Agencję Aerokosmiczną. Cel: opracowanie opon przystosowanych do jazdy po Księżycu.