Rezulteo
Tu porównasz opony i znajdziesz je w najlepszej cenie

Nasza porównywarka pomoże Ci wybrać i kupić najlepsze opony w najniższej cenie

Michelin Pilot Sport Cup 2 dzięki Bugatti zyskują status najszybszych opon dopuszczonych do jazdy po drogach publicznych

Bugatti Chiron fabrycznie wyposażone w ogumienie Michelin Pilot Sport Cup 2 to pierwsze seryjnie produkowane auto, które po lekkim tuningu pobiło rekord prędkości 300 mil na godzinę*.

Bugatti Chiron rekord prędkości 300 mph

Bugatti Chiron przekracza barierę prędkości 300 mil na godzinę jako pierwsze na świecie auto dopuszczone do jazdy po drogach publicznych © Bugatti

Fabrycznie montowane opony Michelin

– Najwięksi gracze w branży motoryzacyjnej od dawna próbują przełamać mityczną barierę 300 mil na godzinę. To prędkość, którą trudno sobie nawet wyobrazić, a co dopiero osiągnąć w rzeczywistości. – Tak Bugatti podsumowuje pobicie rekordu prędkości przez prototypowy model Chiron na torze testowym Ehra-Lession w północnych Niemczech. Rekordowa prędkość uzyskana przez lekko podrasowany supersamochód wyposażony w ogumienie Michelin Pilot Sport Cup 2 została oficjalnie zatwierdzona przez niemiecką organizację TÜV. – Trudno opisać, jak bardzo cieszymy się, że jako pierwsi pokonaliśmy tę mityczną barierę – mówi prezes Bugatti Stephan Winkelmann. – To wydarzenie, które na trwałe zapisze się w historii motoryzacji. W tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować całemu zespołowi, bez którego nie byłoby to możliwe, a w szczególności kierowcy Andy’emu Wallace’owi.

Bugatti Chiron rekord prędkości Michelin

© Bugatti

Bugatti Chiron osiągnął zawrotną prędkość 490,484 km/h. Udało się to między innymi dzięki wydłużeniu nadwozia o 25 cm, zdemontowaniu spojlera i hamulca pneumatycznego oraz usunięciu fotela pasażera z kabiny. Wykorzystane przy biciu rekordu opony Michelin Pilot Sport Cup 2 zasadniczo niewiele różnią się od ogumienia fabrycznie montowanego w seryjnych autach Bugatti Chiron. Oznaczenie „BG” na bocznej ścianie potwierdza homologację drogową Bugatti. Jedynym istotnym ulepszeniem jest wzmocnione opasanie zdolne wytrzymać przyspieszenia rzędu 5300 G. Przy projektowaniu rekordowych opon Michelin wykorzystał doświadczenie specjalistów zatrudnionych we francuskim ośrodku technologicznym w Ladoux oraz w amerykańskim zakładzie w Charlotte. Do badań z prędkością dochodzącą do 510 km/h zastosowano maszyny używane przy testowaniu statków kosmicznych.

– Jesteśmy bardzo dumni z naszego wkładu w pobicie rekordu prędkości w ramach współpracy z Bugatti, która trwa już niemal 20 lat – powiedział Pierre Chandezon, kierownik Michelin ds. ogumienia dla Bugatti. – To właśnie dzięki wzajemnemu zaufaniu zbudowanemu w toku wieloletniej współpracy Michelin i Bugatti staliśmy się wyłącznym dostawcą oryginalnego ogumienia do modelu Chiron.

Bugatti Chiron rekord prędkości Pilot Sport Cup 2

© Bugatti

Obejrzyj film dokumentujący historyczny wynik Bugatti Chiron z oponami Michelin Pilot Sport Cup 2:

* = 483 kilometry na godzinę

CZYTAJ TAKŻE

Hankook pozostanie wyłącznym dostawcą opon dla wyścigów DTM do 2023 roku

Południowokoreański producent ogumienia Hankook Tire i organizator międzynarodowych zawodów wyścigowych aut osobowych DTM przedłużyli umowę o współpracy na najbliższe cztery lata.

Opony Michelin Pilot Sport 4S na oryginalnym wyposażeniu BMW X3 M i X4 M

Francuski producent ogumienia Michelin ogłosił, że jego opony ultra high performance Pilot Sport 4S uzyskały homologację i będą oryginalnie montowane w nowych modelach BMW X3 M i X4 M.

Goodyear powraca na Endurance i 24h Le Mans

Amerykański producent ogumienia Goodyear zapowiedział, że od sezonu 2019/2020 powraca na długodystansowe wyścigi World Endurance Championship organizowane przez FIA. Specjalnie na tę okazję przygotował nową gamę opon.

Volkswagen ID.R z ogumieniem Bridgestone ustanawia nowy rekord na torze Nürburgring w kategorii aut elektrycznych

Volkswagen ID.R pobił rekord okrążenia pętli północnej na torze Nürburgring w kategorii aut elektrycznych. Znakomita wydajność uzyskana we współpracy z producentem ogumienia Bridgestone jest kolejnym świadectwem globalnych przemian w mobilności.